10 sposobów na… promocję sklepu internetowego!

 In Blog PR Calling

Jak to się dzieje, że niektóre sklepy internetowe odnoszą spektakularny sukces, podczas gdy inne ponoszą porażkę? Istota tkwi w dotarciu do potencjalnego nabywcy, w czym pomocna jest oczywiście reklama i promocja. Wielkie firmy inwestują duże pieniądze w wypromowanie swoich sklepów internetowych. Są jednak sposoby na dotarcie do klienta – stosując relatywnie niedrogie, ale równie skuteczne formy promocji w Internecie. Musimy jednak powiedzieć sobie jasno i wprost… Promocja sklepu w Internecie to trudne i pracochłonne zadanie. Wymaga ciągłej obserwacji rynku, ciągłego działania, poszukiwania nowych kanałów dotarcia do klienta. Bo jak wiadomo, sklepów jest mnóstwo, oferta bogata, trzeba więc próbować różnych działań. Niezbędne jest stałe poszukiwanie najlepszych możliwych rozwiązań.

Poniżej przedstawiamy 10 sposobów na to, jak promować sklep w Internecie.

1. DAJ SIĘ ZNALEŹĆ

To wyszukiwarki generują dużą część ruchu na stronie czy w sklepie internetowym. Ważne, abyś stosował słowa kluczowe w nagłówkach, opisach produktów, zdjęć. Pomoże Ci w tym np. Keyword planner. Warto też skorzystać z usług pozycjonowania strony, najlepiej zlecić takie zadanie firmie, która może pochwalić się sukcesami w tej dziedzinie. Jeżeli pozycjonowanie okaże się mało skuteczne, możesz spróbować Google AdWords – za opłatą wyświetla on nasz link na początku wyników wyszukiwania.

2. PORÓWNYWARKI CENOWE

Jeżeli Twoim zamiarem jest konkurowanie ceną, to porównywarki internetowe są dobrym sposobem na promocję Twojego sklepu. W wielu tego typu serwisach zamieszczenie produktów jest bezpłatne, jednak za przekierowanie do naszej witryny musimy już zapłacić.

3. BANERY

Możesz umieścić ciekawe banery reklamowe na serwisach związanych tematycznie z działalnością Twojego sklepu i wybrać rozliczenie „za kliknięcie”. Jest to w miarę niedrogi sposób zaistnienia w branży. Możesz również umieszczać banery na swojej stronie, jednak tutaj musisz pamiętać, by nie przesadzić z ilością. Strona powinna być przejrzysta i czytelna dla klienta.

4. E-MAIL MARKETING

Żyjemy w świecie, gdzie co chwilę otwierany jest nowy sklep internetowy i z każdej strony jesteśmy atakowani reklamami. Zdarza się, że nawet po udanym zakupie, zapominamy o sklepie, w którym został on dokonany. Zbuduj bazę klientów, przekonaj ich do zostawienia adresu email obiecując np. kupony rabatowe. Następnie zadbaj o to, aby regularnie informować o aktualnych promocjach (możesz to robić za pomocą newslettera). Informuj nie tylko o akcjach specjalnych, jak dzień mamy czy inne święta, ale staraj się regularnie prowadzić promocje na określone produkty. Musisz stymulować klienta do zakupu, nie dać mu o sobie zapomnieć.

5. PROWADŹ BLOGA

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat, dlaczego warto prowadzić blog, zapraszamy do naszego wpisu Po co firmie blog?. Blog to niezbędny element w celu zwiększenia ruchu na stronie. Jest także pomocny, aby budować pozycję eksperta w sieci.

6. WEJDŹ W ŚRODOWISKO

W zależności od tego w jakiej branży działasz, poszukaj w sieci blogów zajmujących się interesującą Cię kategorią. Jeśli produkujesz ubrania, najlepiej kontaktować się z blogerami piszącymi o modzie. Chodzi nam jednak o tych najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych w sieci – takich, których blogi czyta dużo osób. Następnie skontaktuj się z osobą prowadzącą bloga i zaproponuj próbkę swojego produktu. Warto także zaproponować próbkę, której można użyć jako nagrody w konkursie zamieszczonym np. pod wpisem o tym produkcie. To świetny sposób, a by dotrzeć do Twojej grupy docelowej.

7. STWÓRZ WIDEO

To coraz bardziej popularna forma promocji w Internecie. Filmikami łatwo dzielić się w social media i są przyjemne w odbiorze. Przykładowo: w odniesieniu do branży odzieżowej, możesz pokazać jak szyjesz, podziel się swoimi inspiracjami. Jeśli produkujesz filtry do wody pokaż jak działają i dlaczego warto mieć coś takiego w domu. Wystarczy założyć firmowe konto na serwisie Youtube.com i do dzieła!

8. PROMUJ SIĘ W SOCIAL MEDIA

To nieodłączna cześć dzisiejszej promocji w Internecie. W zależności od tego czym się zajmujesz i na ile masz czasu, powinieneś przemyśleć, które z kanałów social media najlepiej wpisują się w Twoją branżę. Wybór jest dość duży: Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, YouTube, Google+, LinkedIn, Tumblr, Flickr, Foursquare. Jak skutecznie działać w kanałach Social Media? To zależy od kanału, branży w jakiej działasz, ale także liczby obserwujących. Zasada jest jednak taka, żeby regularnie zamieszczać posty. Warto zachęcać osoby, które Cię obserwują do dzielenia się zdjęciami z Twoimi produktami, lub opowiadania o doświadczeniach z nimi związanych. Nie bój się zorganizować konkursu, spróbuj też płatnych form reklamy w social media.

9. UDZIELAJ SIĘ NA FORACH

Czytaj fora tematyczne i służ radą tam, gdzie jest to możliwe. Zamieść link do swojej strony w stopce. Jeśli Twoje rady będą pomocne, osoby zainteresowane tematem na pewno odwiedzą Twój sklep.

10. SZUKAJ INSPIRACJI

Subskrybuj ciekawe blogi o marketingu w Internecie i nie tylko. Czytając regularnie takie teksty będziesz na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, tym samym, to dobra kopalnia świeżych pomysłów na promocję.

Powyższe rady to podstawowe wytyczne skutecznej promocji sklepu w Internecie. To drogowskazy, które nakreślają pole działania. Możliwości są ogromne i warto wypracować metody, które są skuteczne dla Twojego sklepu.

A Wy jakie metody promocji sklepu internetowego uważacie za najskuteczniejsze?

Recommended Posts
Showing 5 comments
 • Norbert
  Odpowiedz

  Dobry artykuł, krótko i na temat. Z tymi forami trzeba uważać. Tam należy zostawiać fachowe, merytoryczne odpowiedzi, dbać o płynność (feedback), ale za to są korzyści. Pozdrawiam

  • Magdalena Gałaszewska
   Odpowiedz

   I o to chodziło! Krótko, zwięźle i na temat – zainspirować bądź podsunąć pewne rozwiązania 🙂 To, co Pan napisał tyczy się nie tylko wypowiedzi na forach – wszędzie należy dbać o merytoryczność swoich wypowiedzi 🙂 I racja, korzyści płynące z tego kanału potrafią być zaskakujące (pozytywnie oczywiście)!

 • Zgred
  Odpowiedz

  Najpierw bym zrobił analizę rynku, zasięgnął opinii specjalisty a znajac się na tym na czym się nie znam – zleciłbym to właściwej osobie. Edukację zostawiłbym sobie na keidyś 🙂

  • Magdalena Gałaszewska
   Odpowiedz

   To też jest jakieś rozwiązanie 😉

 • Mateusz
  Odpowiedz

  Najszybszym sposobem dla nowego sklepu są według mnie porównywarki cenowe, o ile jest możliwość konkurowania ceną. Zazwyczaj wiekowe sklepy mają większe rabaty u dostawców, nie mniej można zrezygnować z części marży na rzecz większej liczby odwiedzin, część pewnie coś kupi a część może powróci w przyszłości – mamy tutaj też niejako budowanie marki. Pozostałe sposoby wymagają czasu, a e-mail marketing na bazie swoich klientów może wygenerować duże zyski.

Leave a Comment

Napisz do nas

Not readable? Change text.