Snapchat w biznesie – odbiorca

 In Blog PR Calling

Aplikacje, podobnie jak wiele innych niemobilnych narzędzi, mogą pomóc zwiększyć świadomość marki na rynku. Nie każdy właściciel e-biznesu musi znać się na nowych technologiach – to zdecydowanie utrudnia drogę do zdobycia zainteresowania wśród nowych użytkowników. Niżej przedstawione przykłady mogą w tym pomóc : )

O Snapchacie oraz o tym, czy rzeczywiście w każdej branży sprawdzi się takie rozwiązanie, można przeczytać tutaj. Natomiast o tym, kto powinien się tym zająć, tu.

Wbrew pozorom, komunikacja z konsumentem za pomocą Snapchata nie należy do najłatwiejszych. Co sprawia trudności i tworzy problemy?

Od początku

Nie wolno zapominać, że wciąż jest to komunikacja – jedynie dbałość o każdy jej element może przynieść oczekiwany skutek. Promując markę przy użyciu narzędzia, jakim jest Snapchat, z miejsca zapewnione są jedynie dwa elementy:

– źródło (sklep jako instytucja)
– kanał komunikacji (aplikacja)

Dla przypomnienia, elementy prawidłowo przeprowadzonej komunikacji wyglądają następująco:
źródło -> komunikat -> kanał komunikacji -> odbiorca
Treść oraz jakość tej treści, która trafia do odbiorcy w dużej mierze zależy od źródła. Dlatego, mimo że aplikacja wydaje się błaha, to by nie ośmieszyć się przed ultranowoczesnymi klientami sklepu, warto poświęcić tematowi choć chwilę uwagi. Zainteresowani komunikacją za pomocą Snapchata z góry mają zapewnione dwa z czterech elementów. Co z resztą?

Odbiorca

Snapchat jest młodzikiem wśród innych obecnych aplikacji służących do przetwarzania fotografii i swoją popularność zdobył głównie wśród młodszych użytkowników (<18). Różnica wieku między źródłem komunikacji a jego odbiorcą może (lecz nie musi) być problematyczna. Dlatego do samej komunikacji najlepiej jest zatrudnić osobę, która zajmowałaby się obsługą firmowych kont w aplikacjach. Odpowiedni kandydat sprawi, że wzrośnie nie tylko ilość odbiorców, ale też jakość prowadzonej komunikacji.
Co, jeśli z wielu przyczyn, właściciele sklepu internetowego nie mogą sobie pozwolić na kolejną osobę w zespole? Wtedy pozostaje zakasać rękawy i poznać aplikację Snapchat – spokojnie, ona nie gryzie.

Pierwszy ruch

Pierwsze marki, które pojawiły się w aplikacji, miały nieco ułatwione zadanie pod względem zdobycia obserwujących. Większość z nich zrobiła to w momencie, gdy Snapchat nie był tak rozpoznawalny i samo takie pojawienie się w aplikacji było niecodzienne i warte uwagi. Dlatego publiczność/odbiorcy/obserwujący pojawiali się sami.
Wraz z biegiem czasu przybywa użytkowników każdego szczebla. Wśród nich można znaleźć zarówno firmy, jak i osoby prywatne – każdy ma takie same opcje i możliwości. Podział na profil prywatny i firmowy nie istnieje. To sprawia, że marka staje się bliższa swoim klientom, którzy mają dość specyficzny sposób porozumiewania się i żeby ‘nie wypaść z gry’, trzeba starać się, by przekazywane treści były dla nich atrakcyjne.

Jak zdobyć odbiorcę?

Twórcy Snapchata coraz częściej aktualizują aplikację. Prócz zmian czysto technicznych, pojawiają się coraz to bardziej zaawansowane filtry, które można w kreatywny sposób połączyć ze sprzedawanymi w sklepie produktami. Na przykład:
– Filtr z postacią upiora nakładany na obraz może idealnie posłużyć do promocji jakiegoś bestsellera z gatunku horror/dramat/dreszczowiec.
– Filtr przyśpieszający tempo nagranego filmiku można wykorzystać do zobrazowania szybkości znikających produktów – w myśl zasady, że jeśli coś szybko się sprzedaje, to musi być dobre.

Inne sposoby, które pomogą przykuć uwagę użytkowników aplikacji:

– Wlepki/nalepki/ulotki/naklejki ze snapcode, które sklep internetowy może dołączać do każdego zakupu. Bonusy zawierałyby także datę rozpoczęcia działalności firmy w aplikacji.
– Plakaty wywieszane w miejscach, gdzie pojawiają się klienci. Taka forma również zawierałaby snapcode profilu firmy.
– Współpraca z blogerem, który informowałby swoich czytelników o firmie.

Tutaj liczy się pomysł i organizacja – młodzi ludzie szybko się nudzą, więc nie warto powielać pomysłów, które zostały już wykorzystane i trzeba wymyślić coś bardziej indywidualnego. Za to można zaczerpnąć trochę inspiracji od tych, którym rzeczywiście udało się zdobyć spore grono obserwatorów. Według HASH FM najbardziej popularny jest profil firmy telekomunikacyjnej Orange, która pierwsze miejsce zdobyła dzięki konkursowi (do wygrania był ówcześnie najnowszy model iPhone – obecnie firma bardzo rzadko udostępnia jakiekolwiek treści). Przykład firmy Orange pokazuje, że konkurs jest najbardziej skutecznym sposobem na zdobycie dużej liczby obserwujących.

Wyżej przedstawione pomysły mają jedynie pokazać, że rozpoczęcie komunikacji za pomocą aplikacji nie musi (i nie może) być nudne. Możliwości jest wiele więcej i najlepiej jest samemu ukształtować swoją indywidualną drogę dotarcia do klienta.

Recommended Posts

Leave a Comment

Napisz do nas

Not readable? Change text.