Media społecznościowe, a dzisiejszy konsument

 In Blog PR Calling

Media społecznościowe w coraz większym stopniu wpływają na nasze decyzje zakupowe, zarówno w sieci jak i poza nią. Jak wynika z badań firmy DigitasLBi, Facebook i Sina Weibo (chiński portal społecznościowy) to dwa najbardziej wpływowe, jeśli chodzi o proces zakupowy serwisy społecznościowe. 53% użytkowników Sina Weibo przyznaje, że serwis w pewnym stopniu oddziałuje na podejmowane przez nich decyzje o zakupach. Jeśli chodzi o Facebooka, ponad 50% użytkowników podejmuje decyzje zakupowe pod wpływem pojawiających się tam komunikatów. Do liderów zaliczamy też Pinterest, aż 46% użytkowników twierdzi, że ma on wpływ na ich decyzje zakupowe. Zaraz za nim znajdują się Instagram (43%) oraz Twitter (36%). Nie da się więc zaprzeczyć, że obecność w mediach społecznościowych to dziś ważna kwestia dla firm, ponadto jest standardem oczekiwanym przez dzisiejszego konsumenta. Ludzie chcą dzielić się opiniami, „przyjaźnić się” z firmami i rozmawiać o nich.

Czego oczekujemy od firm?

Dzisiejsi konsumenci oczekują obecności firm w social media na własnych zasadach. Konsumenci tworzą samodzielnie portfolio swoich ulubionych marek i śledzą te, które im odpowiadają. Aż 35% użytkowników przyznaje, iż podczas zakupów w sklepach stacjonarnych sięga raczej po produkty tych marek, które śledzi w mediach społecznościowych. 81% respondentów twierdzi, że posty ich znajomych zamieszczane w mediach społecznościowych wpływają na ich decyzje zakupowe, a dla 78% użytkowników posty udostępniane przez firmy, to bodziec wpływający na ich decyzje zakupowe. Tak więc komunikaty firm mają zbliżony wpływ do komunikatów tworzonych przez znajomych. Czy więc w mediach społecznościowych firmy, które należą do „polubionych” zaczynamy traktować jak znajomych, którym ufamy? Tworzy to ogromny potencjał marketingowy, którego nie można lekceważyć.

Liczy się treść!

Nie można zapominać o tym, iż prowadzenie profilu na portalach społecznościowych wpływa na postrzeganie firmy przez odbiorców. Firma musi budować swoja unikalną „osobowość”. Język, którym posługuje się nie tylko mediach społecznościowych, ale i na blogu czy stronie internetowej powinien być dla niej unikalny. Przejrzysta komunikacja, brak cenzury, dopuszczanie krytyki, interakcja – to elementy niezbędne w komunikacji w mediach społecznościowych.
Należy dbać również o to, aby treści pojawiały się regularnie i były atrakcyjne dla konsumentów, bo jak wynika z badań: 40% respondentów zaangażuje się bardziej w treść komunikowaną przez markę, jeśli aktualizuje ona regularnie swój status, 44% jeśli jest ona opatrzona efektownymi zdjęciami, a 37% jeśli dodatkowo znajdują się tam w filmy video.

Czego szukamy w mediach społecznościowych jako konsumenci? Informacji, pomocy lub rady, ale nie tylko, przede wszystkim interesującej treści.

Podsumowując, social media to ogromna szansa, ale i wyzwanie dla firm. Jest to obszar, który wciąż ewoluuje – wpływa na decyzje zakupowe konsumentów, tworzy przestrzeń, gdzie można wymieniać się informacjami oraz budować unikalny wizerunek.
Do dyspozycji mamy ogrom narzędzi i sposobów, trzeba je tylko umiejętnie wykorzystać.

Recommended Posts

Leave a Comment

Napisz do nas

Not readable? Change text.