Snapchat. Komu?

 In Blog PR Calling

Z aplikacjami jest trochę jak z sukienką czy garniturem – fakt, że coś jest ogólnodostępne nie oznacza, że każdy oraz wszędzie powinien w tym się pokazywać. Podobnie jest z komunikacją marki za pomocą aplikacji fakt, że jest dostępna nie świadczy o tym, że trzeba z niej skorzystać. Aktualnie, swoje pięć minut na ‚branżowym rynku’ posiada powstały cztery lata temu SNAPCHAT. 

W SKRÓCIE O SNAPCHACIE

Został stworzony przez Evana Spiegela i Roberta Murphy’ego i obecnie działa na dwóch systemach – iOS i Androidzie. Mimo, że aplikacja służy do przetwarzania zdjęć, to jednak znacząco różni się od pozostałych. Główną różnicą jest sama istota jej istnienia – Snapchat w przeciwieństwie do innych aplikacji (jak na przykład Pinterest czy Instagram), od początku wychodził z założenia, że zrobione fotografie będą niszczone. To oznacza, że użytkownik nie może (nawet nie ma jak) stworzyć w niej albumu, który mógłby powiększać i którym mógłby się pochwalić innym. W grę wchodzi jedynie możliwość zapisania ‚snapdzieła’ bądź zrobienie zrzutu ekranu. Ogólnie chodzi o to, by pokazać coś, co dzieje się tu i teraz (ewentualnie 24 godziny temu – dodanie snapdzieła/snapa do ‚My Story’ oznacza, że można je oglądać przez najbliższą dobę).

JAK BYŁO?

Początkowo, Snapchat w Polsce postrzegany był jako kolejna aplikacja służąca jedynie rozrywce i to w dodatku takiej na średnim poziomie – co fajnego jest w robieniu zdjęć, których nie da się zapisać? Z czasem, funkcji i możliwości przybywało, co można zobaczyć na poniższej grafice:

 

Untitled Infographic (1)

KOMU SNAPCHAT?

Raczej wiadomy jest fakt, że istnienie marki B2B na Instagramie czy prowadzenie profilu przez mały sklepik z biżuterią na LinkedInie, nie podniesie oczekiwanej świadomości na danym rynku. Oczywiście, taka obecność jest w stanie polepszyć komunikację z klientem/odbiorcą – traktując jako dodatkowe narzędzie, jednak nie powinna być jedynym kanałem zwiększającym świadomość o marce/firmie/produkcie.

Komunikacja mobilna przy użyciu Snapchata będzie skuteczna, gdy marka/produkt, którym zarządzasz:

Jest skierowana do młodszego społeczeństwa – wszystkie badania (z racji, że ciężko jest zebrać konkretne dane na temat użytkowników Snapchata, to jest ich mało i są niekompletne) pokazują, że największa część użytkowników Snapchata ma mniej niż 20 lat. A więc:
– szkoły/uczelnie (np.: SU II LO w Krakowie)

Pełni funkcje informacyjne:
– serwis informacyjny (przykład: TVN24, TVP)
– sport (np.: Legia Warszawa, Sport.pl)

Zrzesza bądź integruje:  
– festiwale (np.: Woodstock)
– operatorzy komórkowi (np.: Orange)

Wychodzi z jakąś atrakcyjną propozycją: 
– oferty/rabaty (np.: Qpony.pl)
– sklep odzieżowy (np.: H&M, Sinsay)

Angażuje w akcje dobroczynne (np.: Dawca.pl)

Niesie treści rozrywkowe (np.: serwis Wiedza Bezużyteczna)

 

PODSUMOWUJĄC 

Przy rozważaniach na temat wejścia marki wśród użytkowników Snapchata, należy wziąć pod uwagę fakt, że jest to jedna z najszybciej rozwijających się aplikacji. Do tej pory twórcy pokazali, że stać ich na kilka ciekawych i innowacyjnych projektów. Na wyróżnienie zasługuje wprowadzenie nowego wymiaru płatności mobilnych – funkcja dostępna jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych, jednak prawdopodobnie kwestią czasu jest to, by mogli z nich skorzystać także mieszkańcy innych krajów. Przyszłościowa wydaje się także możliwość pozyskania bieżących informacji z innych platform (Discovery), ponieważ i platform i użytkowników stale przybywa.

Zatem Snapchat jest w stanie pomóc wszystkim tym, którzy opierają się na bezpośredniej relacji ze swoim klientem.

Recommended Posts

Leave a Comment

Napisz do nas

Not readable? Change text.