Ta strona korzysta z plików cookie.

Know-how

3 powody dla których blockchain potrzebuje PR-u

Blockchain jest terminem, z którym coraz częściej spotykają się nie tylko zapaleńcy nowych technologii – znajdujemy się w przełomowym momencie, gdy zaczyna on trafiać do mainstreamu. Ważną rolę w tej nowej fali, nazywanej nowym Internetem, odegra PR. Oto trzy powody, dla których blockchain tak bardzo go potrzebuje.

BLOCKCHAIN TO REWOLUCJA

Mówi się, że każda rewolucja potrzebuje liderów i bohaterów. We współczesnym świecie to jednak nie wystarcza, potrzebna jest również odpowiednia komunikacja z otoczeniem, by to co ma potencjał na bycie przewrotem, nie skończyło się na grupie zapaleńców. Każda innowacja ma to do siebie, że budzi ekscytację wśród ludzi, którzy ją rozumieją i rodzi obawy reszty jej odbiorców – podobnie było chociażby we wczesnych dniach telefonii czy Internetu. Czym jest blockchain? Zazwyczaj jest to pierwsze pytanie, które przychodzi do głowy osobie, która styka się z tym terminem. W Internecie można znaleźć już masę artykułów eksperckich, jednak większość z nich nie jest napisana językiem zrozumiałym dla przeciętnego Kowalskiego. Stanowić to będzie wielkie wyzwanie dla specjalistów od PR-u. Ludzie nietechniczni – a tacy docelowo stanowić będą większość odbiorców technologii blockchain, będą musieli zrozumieć jak działa, jakie może mieć zastosowania i korzyści a przede wszystkim w jaki sposób przełoży się na ich codzienne życie. Jeśli ktoś nie wierzy jeszcze w to, że blockchain szykuje nam rewolucję wystarczy spojrzeć na liczby – jego rynek w 2016 roku warty był 210.2 mln dolarów, rok później już 339.5 mln, i nic nie wskazuje na to aby ta rozpędzająca się lokomotywa miała w najbliższych latach spowolnić.

KRYPTOWALUTY TO ZŁO…

Większość ludzi utożsamia dziś blockchain z kryptowalutami, w szczególności z najpopularniejszą z nich, czyli bitcoinem. Z jednej strony o blockchainie mówiło by się dużo mniej gdyby kryptowaluty tak bardzo nie rozpalały wyobraźni ludzi liczących na szybki zarobek, lub tych marzących o zdecentralizowanym świecie bez instytucji finansowych. Z drugiej strony nie brakuje głosów, że rosnąca wartość kryptowalut jest bańką spekulacyjną, która w pewnym momencie pęknie. Który z tych scenariuszy jest bardziej realny? Pozostaje nam spekulować. Faktem jest jednak to, że kryptowaluty nie są w smak bankom i instytucjom finansowym na świecie i w Polsce. Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski prowadzą chociażby skierowaną do inwestorów akcję, pt. „Uważaj na kryptowaluty”, a coraz więcej mówi się o wprowadzeniu konkretnych rozwiązań prawnych, które uniemożliwią kryptogiełdom funkcjonowanie na rodzimym rynku.

Banki BZ WBK, mBank, Pekao i Alior wypowiedziały już umowy na prowadzenie rachunków działającym na polskim rynku platformom do wymiany kryptowalut, a w kuluarach mówi się o tym, że do tej listy mają dołączyć kolejne podmioty. Dlatego tak ważne jest to, aby PR pełnił rolę informatora, który z jednej strony przedstawiał będzie rzetelne informacje, ale też edukował rynek co do różnic między kryptowalutami a niezależną technologią, która za nimi stoi. Dobrym przykładem są tu wspomniane banki, które przy całej swojej antypatii do kryptowalut, coraz śmielej opierają swoje systemy informatyczne na blockchainie, chroniąc w ten sposób transakcje i inne poufne dane przed fałszerstwami czy kradzieżą.

TOKENIZACJA

Jeśli interesujesz się startupami, jest duża szansa na to, że termin ICO, czyli Initial Coin Offerings otarł Ci się o uszy. Są one nową alternatywą finansowania przedsięwzięć, w której podmioty zamiast udziałów oferują na rynku cyfrowe tokeny, omijając rygorystyczne procesy banków czy instytucji typu venture capital. Inwestorzy pozyskują je za pomocą kryptowalut, zazwyczaj bitcoinów i w ten sposób nabywają prawa do korzystania z usług oferowanych przez dany podmiot. Wartość funduszy pozyskanych za pośrednictwem ICO wyniosła już 5.68 mld dolarów, z czego aż 3.23 mld pozyskanych zostało w czwartym kwartale ubiegłego roku. Choć w emisjach ICO drzemie wielki potencjał, budzą on również wiele kontrowersji. Brak odpowiednich aktów prawnych, które po prostu nie nadążyły za postępem technologicznym, zmusza emitentów tokenów do funkcjonowania w szarej strefie, co może rodzić obawy w oczach inwestorów i potencjalnych odbiorców usług. Rolą PR-u będzie uświadamianie organów regulacyjnych i opinii publicznej, że cechujące się większą skutecznością i przejrzystością zdecentralizowane emisje ICO są alternatywą dla dotychczasowych sposobów finansowania.

Wiele wskazuje na to, że znajdujemy się w rewolucyjnym momencie, w którym blockchain modelować będzie obraz świata technologii, finansów czy biznesu. Termin ten na dobre zadomowi się w naszej rzeczywistości, a to czy w pełni wykorzysta swój potencjał i czy budzić będzie pozytywne skojarzenia, w dużej mierze zależeć będzie od efektywnej komunikacji. Stanowi to wielkie wyzwanie dla branży PR oraz wszystkich interesariuszy tej technologii, których rolą będzie rzetelna edukacja rynku oraz obiektywne przedstawianie korzyści i zagrożeń – szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę jak wielkie emocje budzą jednoznacznie kojarzone z blockchainem kryptowaluty czy ICO.

Tagi

Powiązane artykuły

Czym jest Discovery Month?

Jak wygląda pierwszy miesiąc współpracy z PR Calling? Czym jest Discovery Month? Jakie działania przeprowadzi dla Ciebie agencja PR?

Czytaj więcej

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy i świeży.

Czytaj więcej

Work smart, not hard – czyli jak usprawnić sobie pracę, będąc PR-owcem?

Przedstawiamy krótką listę narzędzi ułatwiającą pracę PR-owca. Uwaga! Ten niezbędnik może sprawdzić się nie tylko w agencji PR.

Czytaj więcej

PR Calling najlepiej ocenioną agencją PR wg raportu MMP i badania Kantar Polska

Czytaj więcej

5 korzyści prowadzenia profilu LinkedIn

Stale rosnąca liczba profili na „biznesowej wersji Facebooka”, powoduje, że ten portal społecznościowy ma gigantyczne znaczenie.

Czytaj więcej

Biuro prasowe – 5 błędów, które można szybko naprawić

Agencja PR stworzyła Twojej firmie biuro prasowe, ale masz wrażenie, że nie spełnia ono swojej funkcji? Przemyśl, czy na pewno przy jego tworzeniu nie popełniono błędów.

Czytaj więcej

Personal branding jako element skutecznej strategii PR marki

Chcesz jeszcze bardziej wypromować swoją firmę, niż robi to Twoja agencja public relations? Pomyśl o personal brandingu i zgłoś się do najlepszych!

Czytaj więcej

Czy na pewno wiesz, czym zajmuje się agencja PR?

Czy na pewno wiesz, czym zajmuje się agencja PR? Jeśli nadal uważasz, że PR-owcy są tylko od nawiązywania i budowania relacji z mediami, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Czytaj więcej

Marka osobista – 5 skutecznych cech

W dzisiejszym świecie każdy jest marką, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Poprzez sposób wykonywania pracy czy posiadanie profili w social mediach, dostarczamy informacje, na podstawie których inni budują sobie Twój obraz. W jaki sposób wykreować skuteczny, służący Twoim celom profil? Jakie powinien mieć on cechy?

Czytaj więcej

Komunikacja wewnętrzna – klucz do pozytywnego wizerunku firmy na rynku

Komunikacja wewnętrzna może być bardzo skuteczna w promowaniu pozytywnego wizerunku organizacji. Poprzez podnoszenie motywacji oraz wiedzy na temat firmy, możemy zwiększyć zaangażowanie pracowników, którzy z czasem stają się ambasadorami marki, zwiększając zasięg jej key messages. W tekście pokazujemy na co zwrócić uwagę podczas projektowania kanałów informacyjnych.

Czytaj więcej