Jak wygląda współpraca z mediami? Kiedy mogę spodziewać się pierwszej publikacji? Jakie efekty gwarantujecie? Czy będę na pierwszej stronie Forbesa? Pracując w agencji PR niemal każdego dnia spotykamy się z pytaniami dotyczącymi współpracy z mediami. Część z nich pochodzi ze strony potencjalnych klientów, część od znajomych, którzy nie zajmują się tego rodzaju działaniami na co dzień, część pytań dotyczy bieżących współprac, chociaż oczywiście staramy się, aby wszystkie kwestie dotyczące naszych działań wyjaśniać zanim podpiszemy umowę 😉 Co ciekawe – często pytania te są niemal identyczne! Stąd nasz pomysł – cykl artykułów, który połączyliśmy sprytnym hashtagiem #7pytańdoagencjiPR 🙂 To właśnie tu będziemy odpowiadać na najczęściej pojawiające się pytania i.. udzielać na nie odpowiedzi. Na pierwszy ogień prezentujemy 7 pytań i 7 odpowiedzi, które najczęściej powtarzają się w kontekście media relations. Miłej lektury!
Dlaczego w zainicjowanym przez nas materiale pojawia się inny ekspert?
Dziennikarze często chcą pokazać szersze ujęcie tematu lub różne punkty widzenia, dlatego w zainicjowanym przez nas materiale mogą zmieścić nie tylko wypowiedź przedstawiciela naszej firmy, ale też wypowiedzi osób z odmiennych środowisk czy jednostek. W ten sposób dbają również o ty by artykuł był obiektywny.
Dlaczego nie otrzymałem materiału do autoryzacji?
Według ustawy Prawo Prasowe z dnia 27 października 2017 roku otrzymanie materiału do autoryzacji jest możliwe tylko w przypadku, jeżeli sami sobie tego zażyczymy. Dziennikarz nie ma obowiązku przesyłania nam treści przed publikacją. Przyjęło się, że ewentualnej autoryzacji podlegają jedynie wywiady oraz wypowiedzi cytowane. Z kolei w przypadku publikacji informacji prasowych dziennikarz w ogólnie nie ma obowiązku przesyłania treści do autoryzacji – nawet, jeśli zmienia tekst lub wykorzystuje tylko fragment, ponieważ informacja prasowa zgodnie z ustawą o prawie autorskim nie stanowi przedmiotu prawa autorskiego.
Dlaczego moja wypowiedź została skrócona?
Dziennikarz ma prawo do skracania tekstów czy wypowiedzi eksperckich bez konsultacji, przy czym musi zachować przy tym należytą staranność, by nie zmienić warstwy merytorycznej. Dziennikarze najczęściej wybierają tylko te fragmenty wypowiedzi, które pozwalają na zachowanie ciągłości treści artykułu.
Czy zawsze muszę odpowiadać na pytania dziennikarza?
Nie musisz udzielać odpowiedzi na wszystkie pytania. Jeżeli przygotowujesz komentarz ekspercki to przesłane przez dziennikarza zagadnienia mają Cię jedynie nakierować i ułatwić stworzenie tekstu. W przypadku, gdy nie chcesz odpowiadać na któreś z nich – odnosisz się tylko do pozostałych.
Inaczej to wygląda, jeżeli udzielamy wywiadu. Zakres tematyczny jest wcześniej uzgadniany z dziennikarzem – już na tym etapie możesz zaznaczyć, które kwestie chciałbyś poruszyć, a których nie. Następnie po otrzymaniu pytań, również możesz powiedzieć, na które z nich nie chcesz odpowiadać, jednak wypadałoby wówczas podać uzasadnienie. Nie musi być szczegółowe, jednak powinno być wystarczające, by dziennikarz zgodził się usunąć pytanie. W zamian można też zaproponować poruszenie innych kwestii.
Dlaczego dziennikarze nie są zainteresowani działalnością mojej firmy?
Jednym z powodów może być to, że dziennikarze nie słyszeli o Twojej firmie. Jeżeli swoją działalnością chcesz zainteresować konkretne osoby, warto zwrócić się do nich osobiście – przedstawić swoja markę oraz określić, w jakich tematach możesz się wypowiadać.
Kolejną kwestią, może być fakt, iż nie trafiasz ze swoimi komunikatami do odpowiednich dziennikarzy. Wiele osób zamiast zrobić rozeznanie, który z redaktorów może być zainteresowany działalnością firmy i zgłosić się do niego indywidualnie, woli przesłać materiał do kilkunastu losowych dziennikarzy z danej redakcji lub na adres ogólny. W ten sposób komunikat z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie trafi w odpowiednie ręce, a co za tym idzie – nie zostanie wykorzystany. Ponadto zdarza się również, że firmy informują o wydarzeniach i zmianach media, które nie zajmują się danymi tematami.
W jakich przypadkach powinien poprosić o sprostowanie?
W swojej pracy spotykaliśmy się z sytuacjami, kiedy klient chciał otrzymać od redakcji sprostowanie po tym, jak jego zaakceptowana wypowiedź ukazała się w artykule. Niestety nie ma takiej możliwości. Zgodnie z prawem prasowym – redaktor naczelny właściwego dziennika lub czasopisma jest zobowiązany opublikować bezpłatnie rzeczowe i odnoszące się do faktów sprostowanie nieścisłej lub nieprawdziwej wiadomości zawartej w materiale prasowym. Oznacza to, że sprostowanie może dotyczyć tylko informacji, o których jednoznacznie da się powiedzieć, że są fałszywe.
Literówka, błąd w podpisie eksperta – czy jest możliwość poprawienia?
Tak, jeżeli materiał został opublikowany w internecie. W takim przypadku należy zgłosić błąd odpowiedniej osobie w redakcji lub skontaktować się bezpośrednio z dziennikarzem. Niestety w przypadku prasy nie ma takiej możliwości.