Prowadzenie działań komunikacyjnych dla firm technologicznych, a zwłaszcza tych działających w sektorze usług B2B, stało się pewnym wyzwaniem. Dziś większość przedsiębiorstw IT, które są aktywne w mediach, porusza tematykę popularnych trendów, takich jak rozwiązania chmurowe, analityka danych, uczenie maszynowe, cyberbezpieczeństwo czy sztuczna inteligencja. Kluczowe jest jednak, by technologie oferowane przez firmy miały realne zastosowanie oraz przekładały się na wymierne rezultaty w postaci udanych realizacji przynoszących korzyści biznesowe. Jak w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny oraz o czym warto pamiętać, planując działania PR-owe dla firm z branży IT? Zapraszamy do lektury.
Na wstępie należy wspomnieć, że firmy dzielą się w zależności od swojej działalności. Należy wymienić te, oferujące usługi i produkty dla konsumenta (B2C) oraz dla biznesu (B2B). W niniejszym artykule skupimy się na komunikacji B2B, bo jest to obszar najmocniejszych kompetencji agencji PR Calling.
Technologie cały czas ewoluują i to, co chwilę temu było postrzegane jako absolutna nowość na rynku, za chwilę wchodzi do powszechnego użycia. O ile kilka lat temu w mediach było duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na treści dotyczące analityki lub chmury obliczeniowej, to w chwili powstawania tego tekstu prym wiedzie np. ChatGPT. Konsultant zajmujący się komunikacją firm IT musi obserwować trendy na rynku technologicznym i być na bieżąco ze wszystkimi pojawiającymi się nowościami. Pomocne jest tu śledzenie zestawień przygotowywanych co roku przez znane firmy analityczno-badawcze, w których przedstawiane są dominujące i najważniejsze trendy IT. Według Gartnera w 2023 roku prym będzie wiodło 10 następujących technologii: Digital Immune System (DIS); Applied Observability; AI Trust, Risk, and Security Management (AI TRiSM); Industry Cloud Platforms; Platform Engineering; Wireless-Value Realization; superaplikacje (ang. Superapps); Adaptive AI; Metaverse oraz zrównoważona technologia (ang. Sustainable Technology).
Śledzenie trendów technologicznych to podstawa, ale żeby zmaksymalizować szanse na wykorzystanie potencjału komunikacyjnego firmy, należy podjąć szereg kroków, aby prowadzone działania były przemyślane, poukładane i zgodne z kierunkiem rozwoju klienta. Ale po kolei.
Strategia komunikacji
Każdy biznes jest inny i wymaga unikatowego podejścia, dlatego w PR Calling zawsze działamy w oparciu o realne potrzeby klienta. Technologie są obecnie niezbędnym elementem realizacji strategii i optymalizacji działań wielu firm. Dlatego współpracę z każdym podmiotem, nie tylko z branży IT, rozpoczynamy od analizy działań i potencjału komunikacyjnego danej firmy w mediach, uwzględniając przy tym aktywność bezpośredniej konkurencji. Następnie przygotowujemy analizę SWOT. Wnioski z powyższych są punktem wyjścia do opracowania strategii komunikacji, która powinna być spójna ze strategią biznesową firmy i określać podstawowe czynniki, które będą definiowały cele (komunikacyjne i biznesowe), grupy docelowe (bezpośrednie i pośrednie), kluczowe przekazy, wykorzystywane narzędzia oraz KPI’s.
Strategia komunikacji danej spółki IT powinna być spójna z jej wizerunkiem, a realizowane działania pozostawać w zgodzie ze strategią biznesową. Jeśli spółka zajmuje się przykładowo rozwojem rozwiązań w zakresie analityki danych, nie będzie prawdopodobnie informować rynku o tematach związanych z cyberbezpieczeństwem – o ile oczywiście jest pewność, że w przyszłości nie będzie rozwijać się w tym kierunku.
Plan komunikacji
Po stworzeniu strategii komunikacji, kolejnym krokiem jest opracowanie planu komunikacji, który zawiera propozycje tematów i tytułów materiałów prasowych oraz harmonogram działań.
Media relations
Kreowanie i utrzymywanie relacji z mediami to jeden z najważniejszych obowiązków konsultantów ds. PR. W przypadku komunikacji tematów technologicznych i promowania firm IT, kluczowa jest znajomość zarówno tematów branżowych i śledzenie trendów technologicznych, ale także ogólne rozeznanie dotyczące sytuacji makroekonomicznej w danym kraju (dotyczy to oczywiście również innych branż!). Ułatwia to znacznie zrozumienie konkretnego tematu i umożliwia skuteczniejsze pozycjonowanie produktów lub usług danej firmy w aktualnym przekazie medialnym poprzez wykorzystywanie bieżących informacji ze świata w komunikacji marki, tzw. newsjacking, czy też znalezienie niesztampowego rozwiązania. Działania – o ile to możliwe – warto opierać na danych własnych firmy oraz informacjach zaczerpniętych z branżowych raportów, które uwiarygadniają przekaz.
Dużym zainteresowaniem dziennikarzy cieszą się success stories oraz case studies, pokazujące skuteczne przykłady wykorzystania danego rozwiązania. O wiele większe szanse na publikację daje również polski wątek. Nic nie działa lepiej na percepcję dziennikarzy niż informowanie np. o międzynarodowych sukcesach polskich firm, rodzimych rozwiązaniach, które zdobywają popularność na świecie czy realnych wartościach dla biznesu ze stosowania danego systemu, aplikacji czy usługi – oszczędność czasu, optymalizacja procesów, korzyści finansowe i inne. Podsumowując, w komunikacji danego tematu kluczowa jest nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. To ona jest dziś o wiele bardziej pożądana.
Kluczowe narzędzia PR
Wśród podstawowych narzędzi stosowanych przez PR-owców wymienić należy komunikat prasowy/informację prasową, komentarz ekspercki i wywiad.
Komunikat prasowy może mieć dwie formy: newsową lub poradnikową. Komentarz oraz wywiad wspierają natomiast budowanie wizerunku eksperckiego przedstawiciela firmy.
Materiały mogą dotyczyć m.in.:
- wyników finansowych oraz planów firmy,
- rozwoju firmy w kraju i/lub na świecie,
- kluczowych zmian personalnych,
- kluczowego wdrożenia produktu lub usługi,
- nowego produktu firmy, np. aplikacji, jeśli to ogólnodostępne rozwiązanie,
- omówienia nowego trendu technologicznego, w którym porusza się dana firma,
- porad dotyczących wdrożenia i wykorzystania danej technologii,
- porad na temat optymalizowania działań.
Dobór odpowiednich mediów
W realizacji strategii komunikacyjnej marki kluczowa jest selekcja oraz dobór odpowiednich mediów. Zawsze powinny być one dostosowane do tematyki/przekazu, celów oraz grup docelowych. W PR Calling pracujemy przede wszystkim z jakościowymi, najbardziej zasięgowymi mediami lub redakcjami istotnymi pod względem dotarcia do danej grupy odbiorców, czyli potencjalnych klientów firmy, zawsze działając wokół określonego planu. Przed przystąpieniem do realizacji działań pierwszym krokiem jest opracowanie listy mediów z podziałem na tzw. tiery. Przy pomocy Tier 1, Tier 2, Tier 3 klasyfikujemy media ze względu ważność danego tytułu dla klienta.
Poniżej prezentujemy listę przykładowych mediów, które w przypadku komunikacji firmy z branży IT, zakwalifikowalibyśmy do Tier 1:
- ogólnoinformacyjne (Onet.pl, WP.pl, Interia.pl, Gazeta Wyborcza, Fakt, Super Express, RMF FM, TVN)
- biznesowe i ekonomiczne (Puls Biznesu, Rzeczpospolita, Parkiet, Business Insider Polska, Money.pl, Bizblog)
- specjalistyczne IT B2B (Computerworld, IT Wiz, ISB Tech, Cyberdefence24.pl, BrandsIT)
- resellerskie (CRN, IT Reseller)
Warto w tym miejscu wspomnieć, że często w przypadku doboru mediów oraz dystrybucji materiałów prasowych „mniej znaczy więcej”. Jest to rozumiane w ten sposób, że 10 publikacji w mediach, które nie docierają do grup docelowych, mogą mieć mniejszą wagę niż jedna publikacja, która idealnie wpisuje się i adresuje potrzeby klienta.
Last but not least, oczywistą kwestią są również ukształtowane przez PR-owca relacje medialne w danym tytule, a także bieżąca znajomość potrzeb dziennikarzy, czyli m.in. świadomość tego, jakie tematy w danym momencie porusza dany redaktor.
Konferencje, konkursy, rankingi i inne wydarzenia branżowe
W strategii warto uwzględnić tego typu listę aktywności, idealnie skrojonych do potrzeb danego podmiotu.
Wśród kluczowych konferencji technologicznych i biznesowych w Polsce, w których udział powinni rozważyć przedstawiciele branży IT – w zależności od tematu, którym się zajmują – wymienić należy m.in.:
- Infoshare
- Impact
- ABSL Summit
- Forum Ekonomiczne
- Wolves Summit
- Women in Tech Summit
- IT Security Trends
- Azure Summit
- PLNOG
Kluczowymi rankingami dla branży IT są natomiast:
- ITwiz BEST100
- Computerworld IT Top 200
Social media
Media społecznościowe stały się przedłużeniem klasycznych działań PR. Niekiedy firmy decydują się wyłącznie na współpracę z agencją PR w zakresie prowadzenia komunikacji na kanałach korporacyjnych. Szczególną rolę pełni tutaj LinkedIn, czyli narzędzie, które stało się przedłużeniem kompetencji sprzedawców. Daje możliwość budowania wizerunku firmy, a także nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. Social media to również szansa dotarcia do młodszych pokoleń w celu edukowania ich w kwestiach biznesowych. Jak wynika bowiem z danych z raportu IBIMS i IBRIS, blisko 75 proc. odbiorców w grupie wiekowej 18-29 szuka informacji w mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Istnieje również druga strona medalu, ponieważ należy pamiętać, że z social media wiąże się bardzo duża odpowiedzialność. To w kanałach społecznościowych najczęściej mamy do czynienia z fake newsami, czyli niesprawdzonymi, fałszywymi informacjami, powielanymi przez inne podmioty. Wykorzystanie nieprawdziwych danych może narazić firmę na utratę wizerunku, straty finansowe, a nawet – w krytycznych sytuacjach – na zakończenie jej działalności.
Dlaczego warto współpracować z agencją PR?
Powyższe zestawienie różnych narzędzi i technik wykorzystywanych przez specjalistów w zakresie komunikacji to jedynie kropla w morzu możliwości. Rolą PR-owca jest doradztwo najlepszych rozwiązań dla danej firmy, które będą odpowiadać na potrzeby klienta i zostaną dopasowane do realiów rynku medialnego. To wymaga ponadprzeciętnej znajomości danej tematyki, elastycznego podejścia i strategicznego myślenia o celach organizacji, dla której prowadzone są działania.
Zapraszamy do współpracy!