fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

iTaxi – launch Tesli S85

Launch samochodu marki Tesla S85 we flocie iTaxi, czyli #konferencjaprasowaoTesliwTesli

Pod koniec lutego 2018 r. flotę iTaxi, polską aplikację do zamawiania przejazdów taksówkarskich o największym zasięgu w kraju, zasilił popularny samochód elektryczny, stworzony przez Elona Muska: Tesla S85. Wydarzenie to było istotne również z tego powodu, że zaznaczyła silną pozycję iTaxi jako jako pioniera w rozwoju elektromobilności.

Cel

iTaxi swoją ofertę kieruje głównie do rynku B2B. Zadanie agencji polegało więc na dotarciu do dziennikarzy biznesowych, zainteresowaniu ich tematem Tesli w iTaxi i tym samym zbudowaniu jak największego zasięgu wśród grupy docelowej.

Wyzwanie

Przygotowując się do launchu nowej oferty w iTaxi, postawiliśmy na niestandardowe działania, które mogły nam zagwarantować pozytywny szum w mediach, a w efekcie dotarcie większe lub porównywalne z konferencją prasową. Co ważne, zależało nam na odejściu od przekazywania wystandaryzowanego komunikatu prasowego mediom na rzecz unikalnej treści tailor made. W obliczu zapowiadanych podobnych działań konkurencji, kluczowy był czas przeprowadzenia akcji.

Realizacja

Przy okazji launchu Tesli w iTaxi, postanowiliśmy konferencję prasową przenieść do… nowoczesnej taksówki, zapraszając wybranych dziennikarzy na przejażdżkę po ulicach Warszawy w towarzystwie CEO firmy, Lecha Kaniuka.

Kampanię podzieliliśmy na dwa etapy. Pod koniec lutego, do starannie przez nas wyselekcjonowanych, kluczowych przedstawicieli mediów biznesowych wysłaliśmy zaproszenia, teasery, wzmiankując w nich jedynie o „jednym z najbardziej innowacyjnych aut elektrycznych na świecie, które już niebawem pojawi się w ofercie iTaxi”. Idealnie spersonalizowane wiadomości przyniosły spodziewany rezultat: 100% dziennikarzy wykazało zainteresowanie naszym komunikatem. Na podstawie potwierdzeń, przystąpiliśmy do drugiego etapu działań, czyli ułożenia harmonogramu i zaplanowania indywidualnych przejażdżek połączonych z wywiadami z Lechem Kaniukiem w Tesli S85 1. i 2. marca 2018.

Każdy z przedstawicieli mediów spędził 30 minut z Lechem Kaniukiem podróżując po Warszawie. CEO opowiadał w ich trakcie m.in. o planach rozwoju aplikacji oraz poszerzeniu floty o kolejne modele Tesli. Na pożegnanie dziennikarze otrzymali książkę – biografię Elona Muska ze spersonalizowaną dedykacją od Lecha Kaniuka oraz vochery na przejazdy z iTaxi. Temat został szeroko omówiony w prasie, internecie, radiu oraz był na bieżąco komentowany w social mediach. Dodatkowo szeroko do mediów biznesowych i informacyjnych została rozesłana informacja prasowa.

Pomysł zrealizowania konferencji prasowej w Tesli był najlepszym z możliwych. Pojazd był na wyciągnięcie dłoni. W dodatku można było nim odbyć jazdę testową. To wszystko umożliwiło nam nagranie dobrego materiału – zarówno pod kątem social mediów, jak również serwisu internetowego.

Aleksander Fedoruk

Dziennikarz, Business Insider Polska/ Forbes

Rezultaty

 • 67

  Na przestrzeni 2 tygodni prowadzenia działań PR udało nam się uzyskać 67 publikacji, w tym materiał video przygotowany przez dziennikarzy „Business Insidera Polska”.

 • 460

  Ekwiwalent reklamowy pozyskanych publikacji wyniósł przynajmniej 460 tys. złotych (wskaźnik porównawczy)!

 • 500

  W czasie trwania kampanii udało nam się dotrzeć z min. 500 000 osób z grupy docelowej.

 • 100%

  Cały czas monitorowaliśmy wzmianki o Tesli w iTaxi w mediach tradycyjnych i w sieci. Wszystkie wypowiedzi pojawiające się online i offline miały w 100% pozytywny sentyment wypowiedzi.

 • 409

  W sumie na kampanię wydaliśmy... 409 zł, za które kupiliśmy 10 biografii Elona Muska - twórcy Tesli. Książki były wręczane dziennikarzom na zakończenie przejażdżki najpopularniejszym autem elektrycznym na świecie.


Rezultaty

W ciągu 2 dni Lech Kaniuk jeździł po Warszawie z dziennikarzami „Rzeczpospolitej”, „Business Insidera Polska”, „Dziennika Gazety Prawnej”, „Forbesa”, „Gazety Wyborczej”, „Antyweba”, „Spider’s Weba”, „Antyradia” oraz podcasterem Karolem Stryją z zawodowcy.fm.

W wyniku bezpośrednich działań agencji ukazało się 67 publikacji dotyczących launchu Tesli w iTaxi, w tym również materiał video przygotowany przez dziennikarzy „Business Insidera Polska”). AVE wyniosło co najmniej 460 tys zł, udało się dotrzeć do ponad 0,5 miliona użytkowników, ze 100% pozytywnym sentymentem wypowiedzi (statystyki w oparciu o IMM; bez SM).

Oprócz kosztów związanych z zaplanowaniem strategii, całkowity budżet przeznaczony na kampanię wyniósł 409 zł i ograniczył się do zakupu 10 sztuk biografii Elona Muska. Pozostałe działania media relations, w ramach stałej obsługi, zapewniła agencja PR Calling.

Pomysł? Rewelacyjny! Dziennikarz nie musi nigdzie się ruszać – to rozmówca przyjeżdża do niego. W dodatku Teslą – bardzo ciekawym i wciąż unikatowym w Polsce autem. Siedząc na tylnej kanapie z szefem firmy, a więc najlepszym źródłem informacji, ma się wymarzone warunki do rozmowy. Cóż chcieć więcej? Podsumowując: zaskoczenie, wygoda, lecz przede wszystkim ogromny zaszczyt. Pomysł, by to „góra przyjechała do Faraona” mocno angażuje firmę – czasowo i osobowo. Ale właśnie tym bardziej warto go docenić. I życzyć sobie, by znalazł naśladowców.

Artur Włodarski

Dziennikarz, Gazeta Wyborcza

Zobacz także

addictions.ai – buzz w mediach biznesowych

Zobacz jak prowadziliśmy PR addictions.ai - platformie, dzięki której osoby uzależnione od alkoholu każdego dnia otrzymują wsparcie w utrzymaniu...

Zobacz więcej

Lendi – konferencja prasowa dla #fintechu

25 października 2018 roku odbyła się konferencja prasowa Lendi - Eksperta Kredytowego Online (Grupa MZN Property, właściciel marki Morizon). Zobacz jak...

Zobacz więcej

iTaxi – promocja aplikacji iTaxi 3.0

Jak wypromować aplikację mobilną, aby użytkownicy nie tylko dowiedzieli się o jej istnieniu, ale również chcieli z niej...

Zobacz więcej