fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PRowy miszmasz

Czy na pewno wiesz, czym zajmuje się agencja PR?

Ostatnio napisał do mnie dziennikarz jednego z serwisów branżowych. W mailu zadał mi pytania o… klientów agencji PR. Odpowiadając na nie naszła mnie dość ciekawa refleksja. Na rynku jest coraz lepiej! Coraz więcej klientów nie tylko wie, czym zajmuje się agencja PR, ale ma również świadomość całego wachlarza usług, które agencja PR może zapewnić. A zapytania w stylu „Paniiii, muszę być za miesiąc na okładce Forbesa” praktycznie już się nie pojawiają..

Chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki. Wtedy szybko odpalamy guzik pt. „edukacja”, licząc na to, że kolejna osoba zostanie „nawrócona”. Wróćmy jednak do clue tego wpisu. Jeśli jesteście ciekawi, jak dokładnie brzmiały pytania zadane przez dziennikarza, oto one:

  • czego klienci nie wiedzą o pracy agencji PR?
  • jak ta wiedza zmienia się na przestrzeni lat?
  • jak niewiedza klientów wpływa na proces ich pozyskiwania przez agencje oraz pierwsze tygodnie wspólnej pracy?
  • co można zrobić, by obecną sytuację zmienić?

Czy firmy rzeczywiście nie wiedzą, czym zajmuje się agencja PR?

Odnoszę wrażenie, że coraz więcej firm jednak wie. Co więcej, w obecnych czasach, kiedy agencje PR oferują kompleksowe działania komunikacyjne, oczekiwania firm są jeszcze większe. To już nie tylko zapytania o media relations, a bardziej holistyczne strategie PR, obejmujące zewnętrzne i wewnętrzne kanały komunikacji, z wykorzystaniem nowych platform, takich jaki Quora, GitHub czy Behance. Akurat w PR Calling mamy to szczęście, że pracujemy wyłącznie w firmami, dla których innowacja to nie puste, modne hasło, a siła napędowa całej organizacji. Firmy te są otwarte na niestandardowe działania i wręcz oczekują nowoczesnego podejścia agencji PR do dostępnych na rynku narzędzi czy sposobu obsługi (komunikacja z Klientem prowadzona na Slacku, projekt zarządzany za pomocą Trello, harmonogramy na teamgantt, wszystkie dokumenty na Dropbox czy Google Drive). Odnoszę wrażenie, że firmy te doskonale wiedzą, czego mogą oczekiwać od agencji PR, w których role specjalistów ds. PR ewoluują w stronę komunikacyjnych Project Managerów.

W PR Calling nie mamy działu new biz. Wszyscy klienci, którzy przychodzą do naszej agencji, są wynikiem dwóch działań – szerokiej siatki kontaktów, która obejmuje obecnych i byłych klientów agencji rekomendujących PR Calling, oraz content marketingu.

Klienci, którzy do nas przychodzą, są w pełni świadomi naszej oferty i sposobu działania. A jeśli nie? Uświadamiamy ich już na etapie briefu – tłumaczymy, że u nas mogą spodziewać się nie tylko pełnego zrozumienia ich biznesu (jedną z naszych wartości jest praca blisko biznesu Klienta, co oznacza, że biznes klienta jest dla nas zawsze na pierwszym miejscu, a prowadzona komunikacja nie może być w oderwaniu od celów klienta – nie robimy sztuki dla sztuki), ale także pełnej elastyczności i transparentności. Co ważne, sporo czasu poświęcamy na to, aby poznać klienta od środka, spędzamy mnóstwo czasu w jego firmie, poznajemy filozofię działania, zespół, warsztatujemy się, aby dogłębnie poznać organizację, omówić rolę, podzielić się odpowiedzialnością, ustalić pola działania. Tak ustawiony onboarding nie pozostawia cienia wątpliwości w zakresie kompetencji i oczekiwań w stosunku do agencji PR.

Czy wszędzie praca i zakres kompetencji agencji PR wygląda tak samo?

Oczywiście, że nie. Ale na tym polega właśnie atrakcyjność i różnorodność tego rynku. Klient sam określa swoje potrzeby, a następnie przeprowadza research, do współpracy zapraszając te agencje, które najlepiej na te wyzwania odpowiadają. A jak znaleźć tę właściwą agencję PR? O tym w naszym innym wpisie, do którego oczywiście serdecznie zapraszam: agencja PR, która najlepiej wypromuje Twój biznes.

Tagi

Powiązane artykuły

PR dla branży Venture Capital

Kompleksowy przewodnik o PR dla funduszy VC. Dowiedz się, jak budować wizerunek, przyciągać startupy i zwiększać widoczność na rynku.

Czytaj więcej

LinkedIn – dlaczego jest ważny pod kątem kreowania wizerunku eksperta?

LinkedIn ma ponad 830 mln użytkowników globalnie. Dowiedz się, jak wymieniona platforma wspiera budowanie profesjonalnego wizerunku online!

Czytaj więcej

Ile kosztuje promocja raportu?

Sprawdź, ile kosztuje promocja raportu i jakie elementy warto uwzględnić w kampanii, aby zwiększyć rozpoznawalność firmy.

Czytaj więcej

PR dla branży HR

Jak działania PR wspierają firmy z branży HR w B2B? Odbiorcy, narzędzia, media, strategie oraz przykłady działań w komunikacji i promocji w HR.

Czytaj więcej

Jak mierzyć efekty działań PR?

Czytaj więcej

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej