fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR Calling

Czy na pewno wiesz, czym zajmuje się agencja PR?

Ostatnio napisał do mnie dziennikarz jednego z serwisów branżowych. W mailu zadał mi pytania o… klientów agencji PR. Odpowiadając na nie naszła mnie dość ciekawa refleksja. Na rynku jest coraz lepiej! Coraz więcej klientów nie tylko wie, czym zajmuje się agencja PR, ale ma również świadomość całego wachlarza usług, które agencja PR może zapewnić. A zapytania w stylu „Paniiii, muszę być za miesiąc na okładce Forbesa” praktycznie już się nie pojawiają..

Chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki. Wtedy szybko odpalamy guzik pt. „edukacja”,  licząc na to, że kolejna osoba zostanie „nawrócona”. Wróćmy jednak do clue tego wpisu. Jeśli jesteście ciekawi, jak dokładnie brzmiały pytania zadane przez dziennikarza, oto one:

  • czego klienci nie wiedzą o pracy agencji PR?
  • jak ta wiedza zmienia się na przestrzeni lat?
  • jak niewiedza klientów wpływa na proces ich pozyskiwania przez agencje oraz pierwsze tygodnie wspólnej pracy?
  • co można zrobić, by obecną sytuację zmienić?

Czy firmy rzeczywiście nie wiedzą, czym zajmuje się agencja PR?

Odnoszę wrażenie, że coraz więcej firm jednak wie.  Co więcej, w obecnych czasach, kiedy agencje PR oferują kompleksowe działania komunikacyjne, oczekiwania firm są jeszcze większe. To już nie tylko zapytania o media relations, a bardziej holistyczne strategie PR, obejmujące zewnętrzne i wewnętrzne kanały komunikacji, z wykorzystaniem nowych platform, takich jaki Quora, GitHub czy Behance. Akurat w PR Calling mamy to szczęście, że pracujemy wyłącznie w firmami, dla których innowacja to nie puste, modne hasło, a siła napędowa całej organizacji. Firmy te są otwarte na niestandardowe działania i wręcz oczekują nowoczesnego podejścia agencji PR do dostępnych na rynku narzędzi czy sposobu obsługi (komunikacja z Klientem prowadzona na Slacku, projekt zarządzany za pomocą Trello, harmonogramy na teamgantt, wszystkie dokumenty na Dropbox czy Google Drive). Odnoszę wrażenie, że firmy te doskonale wiedzą, czego mogą oczekiwać od agencji PR, w których role specjalistów ds. PR ewoluują w stronę komunikacyjnych Project Managerów.

W PR Calling nie mamy działu new biz. Wszyscy klienci, którzy przychodzą do naszej agencji, są wynikiem dwóch działań – szerokiej siatki kontaktów, która obejmuje obecnych i byłych klientów agencji rekomendujących PR Calling, oraz content marketingu.

Klienci, którzy do nas przychodzą, są w pełni świadomi naszej oferty i sposobu działania. A jeśli nie? Uświadamiamy ich już na etapie briefu – tłumaczymy, że u nas mogą spodziewać się nie tylko pełnego zrozumienia ich biznesu (jedną z naszych wartości jest praca blisko biznesu Klienta, co oznacza, że biznes klienta jest dla nas zawsze na pierwszym miejscu, a prowadzona komunikacja nie może być w oderwaniu od celów klienta – nie robimy sztuki dla sztuki), ale także pełnej elastyczności i transparentności. Co ważne, sporo czasu poświęcamy na to, aby poznać klienta od środka, spędzamy mnóstwo czasu w jego firmie, poznajemy filozofię działania, zespół, warsztatujemy się, aby dogłębnie poznać organizację, omówić rolę, podzielić się odpowiedzialnością, ustalić pola działania. Tak ustawiony onboarding nie pozostawia cienia wątpliwości w zakresie kompetencji i oczekiwań w stosunku do agencji PR.

Czy wszędzie praca i zakres kompetencji agencji PR wygląda tak samo?

Oczywiście, że nie. Ale na tym polega właśnie atrakcyjność i różnorodność tego rynku. Klient sam określa swoje potrzeby, a następnie przeprowadza research, do współpracy zapraszając te agencje, które najlepiej na te wyzwania odpowiadają. A jak znaleźć tę właściwą agencję PR? O tym w naszym innym wpisie, do którego oczywiście serdecznie zapraszam: agencja PR, która najlepiej wypromuje Twój biznes.

Tagi

Powiązane artykuły

Jak prowadzić SEO PR?

Jeśli prowadzisz własną stronę internetową, zapewne słyszałeś o SEO. Jednak czy wiesz, czym jest SEO PR? Na czym polega SEO PR?    

Czytaj więcej

Podcast jako element strategii PR

Podcast jako element skutecznej strategii PR? Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać podcast, jako narzędzie komunikacji.

Czytaj więcej

Po pierwsze: skuteczność!

Jednym z elementów oceny pracy PR-owca jest skuteczność jego działań. Ta skuteczność w dużej mierze zależy od wypracowanych relacji z mediami.

Czytaj więcej

PR w dobie COVID-19

Sporo PR-owców zastanawia się teraz – czy w obliczu powagi wydarzeń i wpływu koronawirusa na polską i globalną gospodarkę – można komunikować inne tematy? Wręcz – czy wypada proponować dziennikarzom tematy zastępcze, niezwiązane z COVID-19 – wiedząc jaki strach i niepewność wzbudza w społeczeństwie obecna kryzysowa sytuacja?

Czytaj więcej

5 powodów, dlaczego warto wziąć udział w konferencji I ❤ Marketing

Czy warto wybrać się na konferencję I love marketing? Odpowiadamy na to arcytrudne pytanie!

Czytaj więcej

W jaki sposób PR może wspierać content marketing? 5 najważniejszych sposobów

Czy PR może wspierać content marketing? Poznaj 5 sposób, dzięki którym skutecznie połączysz te dwie dyscypliny i uzyskasz efekt synergii.

Czytaj więcej

Jak napisać informację prasową i uzyskać maksimum publikacji? Kompendium wiedzy + BONUS

Jak napisać informację prasową? Przygotowaliśmy dla Ciebie obszerny artykuł nt. materiałów prasowych. A na koniec - BONUS!

Czytaj więcej

Pitch letter czy informacja prasowa? Co i kiedy wybrać?

Pitch letter czy informacja prasowa? Sprawdź, którą formę komunikacji z mediami wybrać, aby uzyskać maksimum efektów.

Czytaj więcej

Czym jest Discovery Month?

Jak wygląda pierwszy miesiąc współpracy z PR Calling? Czym jest Discovery Month? Jakie działania przeprowadzi dla Ciebie agencja PR?

Czytaj więcej

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy i świeży.

Czytaj więcej