Ta strona korzysta z plików cookie.

Public relations

Czy na pewno wiesz, czym zajmuje się agencja PR?

Ostatnio napisał do mnie dziennikarz jednego z serwisów branżowych. W mailu zadał mi pytania o… klientów agencji PR. Odpowiadając na nie naszła mnie dość ciekawa refleksja. Na rynku jest coraz lepiej! Coraz więcej klientów nie tylko wie, czym zajmuje się agencja PR, ale ma również świadomość całego wachlarza usług, które agencja PR może zapewnić. A zapytania w stylu „Paniiii, muszę być za miesiąc na okładce Forbesa” praktycznie już się nie pojawiają..

Chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki. Wtedy szybko odpalamy guzik pt. „edukacja”,  licząc na to, że kolejna osoba zostanie „nawrócona”. Wróćmy jednak do clue tego wpisu. Jeśli jesteście ciekawi, jak dokładnie brzmiały pytania zadane przez dziennikarza, oto one:

  • czego klienci nie wiedzą o pracy agencji PR?
  • jak ta wiedza zmienia się na przestrzeni lat?
  • jak niewiedza klientów wpływa na proces ich pozyskiwania przez agencje oraz pierwsze tygodnie wspólnej pracy?
  • co można zrobić, by obecną sytuację zmienić?

Czy firmy rzeczywiście nie wiedzą, czym zajmuje się agencja PR?

Odnoszę wrażenie, że coraz więcej firm jednak wie.  Co więcej, w obecnych czasach, kiedy agencje PR oferują kompleksowe działania komunikacyjne, oczekiwania firm są jeszcze większe. To już nie tylko zapytania o media relations, a bardziej holistyczne strategie PR, obejmujące zewnętrzne i wewnętrzne kanały komunikacji, z wykorzystaniem nowych platform, takich jaki Quora, GitHub czy Behance. Akurat w PR Calling mamy to szczęście, że pracujemy wyłącznie w firmami, dla których innowacja to nie puste, modne hasło, a siła napędowa całej organizacji. Firmy te są otwarte na niestandardowe działania i wręcz oczekują nowoczesnego podejścia agencji PR do dostępnych na rynku narzędzi czy sposobu obsługi (komunikacja z Klientem prowadzona na Slacku, projekt zarządzany za pomocą Trello, harmonogramy na teamgantt, wszystkie dokumenty na Dropbox czy Google Drive). Odnoszę wrażenie, że firmy te doskonale wiedzą, czego mogą oczekiwać od agencji PR, w których role specjalistów ds. PR ewoluują w stronę komunikacyjnych Project Managerów.

W PR Calling nie mamy działu new biz. Wszyscy klienci, którzy przychodzą do naszej agencji, są wynikiem dwóch działań – szerokiej siatki kontaktów, która obejmuje obecnych i byłych klientów agencji rekomendujących PR Calling, oraz content marketingu.

Klienci, którzy do nas przychodzą, są w pełni świadomi naszej oferty i sposobu działania. A jeśli nie? Uświadamiamy ich już na etapie briefu – tłumaczymy, że u nas mogą spodziewać się nie tylko pełnego zrozumienia ich biznesu (jedną z naszych wartości jest praca blisko biznesu Klienta, co oznacza, że biznes klienta jest dla nas zawsze na pierwszym miejscu, a prowadzona komunikacja nie może być w oderwaniu od celów klienta – nie robimy sztuki dla sztuki), ale także pełnej elastyczności i transparentności. Co ważne, sporo czasu poświęcamy na to, aby poznać klienta od środka, spędzamy mnóstwo czasu w jego firmie, poznajemy filozofię działania, zespół, warsztatujemy się, aby dogłębnie poznać organizację, omówić rolę, podzielić się odpowiedzialnością, ustalić pola działania. Tak ustawiony onboarding nie pozostawia cienia wątpliwości w zakresie kompetencji i oczekiwań w stosunku do agencji PR.

Czy wszędzie praca i zakres kompetencji agencji PR wygląda tak samo?

Oczywiście, że nie. Ale na tym polega właśnie atrakcyjność i różnorodność tego rynku. Klient sam określa swoje potrzeby, a następnie przeprowadza research, do współpracy zapraszając te agencje, które najlepiej na te wyzwania odpowiadają. A jak znaleźć tę właściwą agencję PR? O tym w naszym innym wpisie, do którego oczywiście serdecznie zapraszam: agencja PR, która najlepiej wypromuje Twój biznes.

Tagi

Powiązane artykuły

Czym jest Discovery Month?

Jak wygląda pierwszy miesiąc współpracy z PR Calling? Czym jest Discovery Month? Jakie działania przeprowadzi dla Ciebie agencja PR?

Czytaj więcej

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy i świeży.

Czytaj więcej

Work smart, not hard – czyli jak usprawnić sobie pracę, będąc PR-owcem?

Przedstawiamy krótką listę narzędzi ułatwiającą pracę PR-owca. Uwaga! Ten niezbędnik może sprawdzić się nie tylko w agencji PR.

Czytaj więcej

PR Calling najlepiej ocenioną agencją PR wg raportu MMP i badania Kantar Polska

Czytaj więcej

5 korzyści prowadzenia profilu LinkedIn

Stale rosnąca liczba profili na „biznesowej wersji Facebooka”, powoduje, że ten portal społecznościowy ma gigantyczne znaczenie.

Czytaj więcej

Biuro prasowe – 5 błędów, które można szybko naprawić

Agencja PR stworzyła Twojej firmie biuro prasowe, ale masz wrażenie, że nie spełnia ono swojej funkcji? Przemyśl, czy na pewno przy jego tworzeniu nie popełniono błędów.

Czytaj więcej

Personal branding jako element skutecznej strategii PR marki

Chcesz jeszcze bardziej wypromować swoją firmę, niż robi to Twoja agencja public relations? Pomyśl o personal brandingu i zgłoś się do najlepszych!

Czytaj więcej

Czy na pewno wiesz, czym zajmuje się agencja PR?

Czy na pewno wiesz, czym zajmuje się agencja PR? Jeśli nadal uważasz, że PR-owcy są tylko od nawiązywania i budowania relacji z mediami, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Czytaj więcej

Marka osobista – 5 skutecznych cech

W dzisiejszym świecie każdy jest marką, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Poprzez sposób wykonywania pracy czy posiadanie profili w social mediach, dostarczamy informacje, na podstawie których inni budują sobie Twój obraz. W jaki sposób wykreować skuteczny, służący Twoim celom profil? Jakie powinien mieć on cechy?

Czytaj więcej

Komunikacja wewnętrzna – klucz do pozytywnego wizerunku firmy na rynku

Komunikacja wewnętrzna może być bardzo skuteczna w promowaniu pozytywnego wizerunku organizacji. Poprzez podnoszenie motywacji oraz wiedzy na temat firmy, możemy zwiększyć zaangażowanie pracowników, którzy z czasem stają się ambasadorami marki, zwiększając zasięg jej key messages. W tekście pokazujemy na co zwrócić uwagę podczas projektowania kanałów informacyjnych.

Czytaj więcej