fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR dla branży

Działania PR dla firm z branży technologicznej

Według prognoz z początku 2020 roku, rynek IT miał być jednym z najbardziej stabilnych segmentów gospodarki. Eksperci PMR przewidywali, że średnie tempo wzrostu branży będzie sięgać 3%. Przy takim założeniu, wydatki przeznaczane na rozwiązania i produkty IT miały zwiększyć się o 8 mld zł[1], a pandemia tylko przyśpieszyła wzrosty. Tak dynamiczny rozwój branży pokazuje, że jesteśmy świadkami cyfrowej rewolucji. Jednak nawet najlepsza technologia potrzebuje wsparcia komunikacyjnego, aby zaistnieć w świadomości odbiorców, realizując przy tym cele biznesowe. W jaki sposób prowadzić działania wizerunkowe dla podmiotów z branży IT?

Na początku warto wspomnieć, że PR podmiotów technologicznych możemy podzielić na dwa obszary, w zależności od tego, kto zalicza się do naszej grupy docelowej – konsument (B2C) czy biznes (B2B).

PR konsumencki to rodzaj komunikacji, w której nasze produkty oraz komunikaty z nimi związane mogą zainteresować dużą część społeczeństwa – mogą być to osoby pasjonujące się nowinkami technologicznymi bądź branżą IT. To samo dotyczy dziennikarzy – tematy konsumencko-technologiczne zazwyczaj cieszą się bardzo dużą popularnością, dlatego dotarcie do odpowiednich redaktorów jest łatwiejsze niż w wielu innych branżach. W końcu, kto nie chciałby oglądać filmów na telewizorze 8k czy przetestować najnowszych bezprzewodowych słuchawek z funkcją redukcji szumów 😉 .

Przy prowadzeniu działań skierowanych do potencjalnych konsumentów wykorzystuje się narzędzia, takie jak materiały prasowe, teksty redakcyjne czy media społecznościowe – cel jest prosty – budować markę, dotrzeć do jak największej liczby odbiorców oraz zachęcić ich do kupna naszych produktów.

Działania komunikacyjne skierowane do biznesu to całkiem inna specyfika – informacje produktowe są rzadkością, a podstawą jest kreatywność specjalistów w poszukiwaniu tematów medialnych oraz kontekstów, na których można zbudować interesującego dla dziennikarzy newsa. Możemy powiedzieć, że jest to znacznie bardziej specjalistyczny zakres tematyczny niż w przypadku PR konsumenckiego. Oznacza to, że naszą grupą docelową będą osoby, które podejmują decyzje dotyczące wyboru dostawców sprzętu czy rozwiązań IT, czyli kadra zarządzająca – CEO, CFO czy osoby odpowiedzialne za kwestie technologiczne w firmie. Nasze komunikaty mogą również zaciekawić osoby pasjonujące się cyfryzacją, IT oraz technologiami dla biznesu. Jako że specjalizujemy się w prowadzeniu działań B2B, to na nich się skupimy.

Raporty

Jednym z narzędzi, które potrafi ułatwić pracę specjalisty PR są raporty dotyczące rynku IT, w szczególności IT B2B czy cyfrowej rewolucji. Wśród najpopularniejszych możemy wskazać m.in.:

 • Raport IDC – prognozy rynku w zakresie technologii,
 • Gartner – analiza liderów dostawców rozwiązań oraz produktów dla biznesu,
 • opracowania GUS – np. raporty dotyczące korzystania z internetu czy wykorzystywania technologii informacyjnych,
 • opracowania Eurostatu – np. dane dotyczące gospodarki i społeczeństwa cyfrowego.

Na ich postawie możemy tworzyć własne materiały – informacje prasowe, komentarze eksperckie, artykuły specjalistyczne czy krótkie wypowiedzi dla mediów.

Media relations

Przy realizacji działań dla firm technologicznych musimy mieć świadomość, że w tej specjalizacji znacznie bardziej liczy się jakość niż ich liczba – 10 publikacji w mediach nieczytywanych przez naszą grupę docelową jest znacznie mniej wartościowa niż jeden materiał w piśmie branżowym czy dzienniku biznesowym.

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym przy budowaniu relacji z mediami jest informacja prasowa, może ona dotyczyć m.in.:

Ekspercki wizerunek naszego przedsiębiorstwa wzmocnią również komentarze. Możemy samodzielnie wybrać temat, przygotować materiał, a później spróbować zainteresować nim media lub skontaktować się z wybranym dziennikarzem i podpytać go o to, nad czym obecnie pracuje i czy byłby zainteresowany naszym komentarzem.

Specjaliści mogą komentować m.in.:

Bardzo często dziennikarze posiadają bazę ekspertów, których proszą o wypowiedź na wybrane tematy, a dostanie się do niej nie jest łatwe. W tym zakresie niezwykle przydatna może okazać się pomoc konsultanta PR specjalizującego się w tematyce nowych technologii.

Gdy w naszej firmie opracowaliśmy ciekawe rozwiązanie lub nawiązaliśmy współpracę z kolejnym podmiotem, możemy zaproponować redakcji przeprowadzenie wywiadu z jednym z ekspertów. Prócz tego, że wzmocnimy wizerunek specjalisty, to pokażmy nasze przedsiębiorstwo od tej „ludzkiej” strony.

Jakie media?

W strategii komunikacji powinniśmy przede wszystkim uwzględnić media:

 • biznesowe (My Company Polska, CEO.com.pl),
 • opiniotwórcze (Puls Biznesu, Rzeczpospolita),
 • specjalistyczne IT B2B (IT Wiz, Computer World, IT Professional),
 • kanałowe (CRN, IT Reseller).

Zanim prześlemy nasze materiały do danych dziennikarzy lub redakcji, to upewnijmy się, czy aby na pewno poruszają tematykę, w której się specjalizujemy.

Konferencje i wydarzenia branżowe

Pojawienie się przedstawicieli firmy na konferencjach i wydarzeniach branżowych to możliwość zaprezentowania swoich rozwiązań i usług, ale również wzmocnienie wizerunku eksperta w branży. Nasi specjaliści mogą brać udział w tego rodzaju spotkaniach nie tylko jako osoby występujące, ale również goście – umożliwia to nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, które mogą przynieść nam korzyści w przyszłości. Co więcej, udział w niektórych wydarzeniach może pomóc nam znaleźć nowych pracowników, o których tak trudno w branży IT.

Warto śledzić kalendarz konferencji organizowanych np. przez Computer World czy IT Wiz, gdzie regularnie pojawiają się wydarzenia skierowane do branży IT.

Poza nimi, wśród ciekawych eventów możemy wskazać:

Organizacja wydarzeń

Również nasza firma może być organizatorem konferencji czy briefingu dla dziennikarzy. Jednak powód do zaplanowania eventu musi być bardzo ważny – w świecie cyfrowym redakcje wolą dostać informację prasową wraz ze zdjęciami i opisami niż przeznaczać czas na dojazd, udział i powrót z wydarzeń.

Tematami spotkań mogą być m.in.:

 • prezentacje wyników raportów opracowanych przez naszą firmę,
 • prezentacje przełomowych rozwiązań, mogących zrewolucjonizować daną branżę czy obszar,
 • duże inwestycje w naszą firmę,
 • zmiany personalne na poziomie zarządczym, jednak dotyczy to przede wszystkim największych firm z branży np. Dell, Huawei czy HPE.

Czy warto współpracować z agencją PR?

Sposobów na realizację działań wizerunkowych jest wiele – niektóre firmy tworzą odpowiednie działy wewnętrzne, a inne rozważają podjęcie współpracy z agencją PR. Gdy zdecydujemy, że chcemy zatrudnić osobny podmiot, który będzie dbał o naszą markę, pamiętajmy, aby przed dokonaniem wyboru przeprowadzić dokładny rekonesans rynku. Przede wszystkim sprawdźmy, jakich Klientów z naszej branży obsługiwały poszczególne agencje – zdarza się bowiem, że firmy pozycjonujące się jako specjaliści od obsługi przedsiębiorstw technologicznych, nigdy nie miały styczności z sektorem IT. Istotne jest również zorientowanie się w doświadczeniu poszczególnych konsultantów – ich rozeznanie i wiedza przełożą się na sposób i jakość prowadzenia działań komunikacyjnych, a w konsekwencji na osiągane efekty.

 

[1] https://biznes.wprost.pl/najlepsi-polscy-pracodawcy/10319526/technologiczne-eldorado-czy-branza-technologiczna-bedzie-dzis-biznesowa-wyspa-szczescia.html

Tagi

Powiązane artykuły

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej

Jak pozycjonować ekspertów firmy?

Maria Rotkiel często pojawia się w mediach jako ekspertka w dziedzinie psychologii, prof. Jerzy Bralczyk zawsze komentuje tematy związane z językoznawstwem, a dr Paweł Grzesiowski udziela ostatnio wielu wywiadów w kontekście epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej

Jak PR może wesprzeć employer branding?

Czytaj więcej

Najczęstsze błędy językowe Polaków

Dziennie w sieci popełniamy aż 14 188 błędów językowych. Jakie są najczęstsze i co zrobić, żeby było ich jak najmniej?

Czytaj więcej

Multitasking w pracy PR-owca

Multitasking w pracy PR-owca musi iść w parze z dobrą organizacją czasu - tylko wówczas wielozadaniowość oznacza efektywność.

Czytaj więcej

7 zasad dobrego follow-up’u

Jeśli po wysyłce informacji prasowej, propozycji wywiadu czy zaproszeń na konferencję prasową odpowiedzi od dziennikarzy jest niewiele albo nie ma ich wcale, PR-owcy sięgają po stare, sprawdzone narzędzie: „follow-up”.

Czytaj więcej