fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR dla branży

Działania PR dla firm z branży technologicznej

Według prognoz z początku 2020 roku, rynek IT miał być jednym z najbardziej stabilnych segmentów gospodarki. Eksperci PMR przewidywali, że średnie tempo wzrostu branży będzie sięgać 3%. Przy takim założeniu, wydatki przeznaczane na rozwiązania i produkty IT miały zwiększyć się o 8 mld zł[1], a pandemia tylko przyśpieszyła wzrosty. Tak dynamiczny rozwój branży pokazuje, że jesteśmy świadkami cyfrowej rewolucji. Jednak nawet najlepsza technologia potrzebuje wsparcia komunikacyjnego, aby zaistnieć w świadomości odbiorców, realizując przy tym cele biznesowe. W jaki sposób prowadzić działania wizerunkowe dla podmiotów z branży IT?

Na początku warto wspomnieć, że PR podmiotów technologicznych możemy podzielić na dwa obszary, w zależności od tego, kto zalicza się do naszej grupy docelowej – konsument (B2C) czy biznes (B2B).

PR konsumencki to rodzaj komunikacji, w której nasze produkty oraz komunikaty z nimi związane mogą zainteresować dużą część społeczeństwa – mogą być to osoby pasjonujące się nowinkami technologicznymi bądź branżą IT. To samo dotyczy dziennikarzy – tematy konsumencko-technologiczne zazwyczaj cieszą się bardzo dużą popularnością, dlatego dotarcie do odpowiednich redaktorów jest łatwiejsze niż w wielu innych branżach. W końcu, kto nie chciałby oglądać filmów na telewizorze 8k czy przetestować najnowszych bezprzewodowych słuchawek z funkcją redukcji szumów 😉 .

Przy prowadzeniu działań skierowanych do potencjalnych konsumentów wykorzystuje się narzędzia, takie jak materiały prasowe, teksty redakcyjne czy media społecznościowe – cel jest prosty – budować markę, dotrzeć do jak największej liczby odbiorców oraz zachęcić ich do kupna naszych produktów.

Działania komunikacyjne skierowane do biznesu to całkiem inna specyfika – informacje produktowe są rzadkością, a podstawą jest kreatywność specjalistów w poszukiwaniu tematów medialnych oraz kontekstów, na których można zbudować interesującego dla dziennikarzy newsa. Możemy powiedzieć, że jest to znacznie bardziej specjalistyczny zakres tematyczny niż w przypadku PR konsumenckiego. Oznacza to, że naszą grupą docelową będą osoby, które podejmują decyzje dotyczące wyboru dostawców sprzętu czy rozwiązań IT, czyli kadra zarządzająca – CEO, CFO czy osoby odpowiedzialne za kwestie technologiczne w firmie. Nasze komunikaty mogą również zaciekawić osoby pasjonujące się cyfryzacją, IT oraz technologiami dla biznesu. Jako że specjalizujemy się w prowadzeniu działań B2B, to na nich się skupimy.

Raporty

Jednym z narzędzi, które potrafi ułatwić pracę specjalisty PR są raporty dotyczące rynku IT, w szczególności IT B2B czy cyfrowej rewolucji. Wśród najpopularniejszych możemy wskazać m.in.:

  • Raport IDC – prognozy rynku w zakresie technologii,
  • Gartner – analiza liderów dostawców rozwiązań oraz produktów dla biznesu,
  • opracowania GUS – np. raporty dotyczące korzystania z internetu czy wykorzystywania technologii informacyjnych,
  • opracowania Eurostatu – np. dane dotyczące gospodarki i społeczeństwa cyfrowego.

Na ich postawie możemy tworzyć własne materiały – informacje prasowe, komentarze eksperckie, artykuły specjalistyczne czy krótkie wypowiedzi dla mediów.

Media relations

Przy realizacji działań dla firm technologicznych musimy mieć świadomość, że w tej specjalizacji znacznie bardziej liczy się jakość niż ich liczba – 10 publikacji w mediach nieczytywanych przez naszą grupę docelową jest znacznie mniej wartościowa niż jeden materiał w piśmie branżowym czy dzienniku biznesowym.

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym przy budowaniu relacji z mediami jest informacja prasowa, może ona dotyczyć m.in.:

Ekspercki wizerunek naszego przedsiębiorstwa wzmocnią również komentarze. Możemy samodzielnie wybrać temat, przygotować materiał, a później spróbować zainteresować nim media lub skontaktować się z wybranym dziennikarzem i podpytać go o to, nad czym obecnie pracuje i czy byłby zainteresowany naszym komentarzem.

Specjaliści mogą komentować m.in.:

Bardzo często dziennikarze posiadają bazę ekspertów, których proszą o wypowiedź na wybrane tematy, a dostanie się do niej nie jest łatwe. W tym zakresie niezwykle przydatna może okazać się pomoc konsultanta PR specjalizującego się w tematyce nowych technologii.

Gdy w naszej firmie opracowaliśmy ciekawe rozwiązanie lub nawiązaliśmy współpracę z kolejnym podmiotem, możemy zaproponować redakcji przeprowadzenie wywiadu z jednym z ekspertów. Prócz tego, że wzmocnimy wizerunek specjalisty, to pokażmy nasze przedsiębiorstwo od tej „ludzkiej” strony.

Jakie media?

W strategii komunikacji powinniśmy przede wszystkim uwzględnić media:

  • biznesowe (My Company Polska, CEO.com.pl),
  • opiniotwórcze (Puls Biznesu, Rzeczpospolita),
  • specjalistyczne IT B2B (IT Wiz, Computer World, IT Professional),
  • kanałowe (CRN, IT Reseller).

Zanim prześlemy nasze materiały do danych dziennikarzy lub redakcji, to upewnijmy się, czy aby na pewno poruszają tematykę, w której się specjalizujemy.

Konferencje i wydarzenia branżowe

Pojawienie się przedstawicieli firmy na konferencjach i wydarzeniach branżowych to możliwość zaprezentowania swoich rozwiązań i usług, ale również wzmocnienie wizerunku eksperta w branży. Nasi specjaliści mogą brać udział w tego rodzaju spotkaniach nie tylko jako osoby występujące, ale również goście – umożliwia to nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, które mogą przynieść nam korzyści w przyszłości. Co więcej, udział w niektórych wydarzeniach może pomóc nam znaleźć nowych pracowników, o których tak trudno w branży IT.

Warto śledzić kalendarz konferencji organizowanych np. przez Computer World czy IT Wiz, gdzie regularnie pojawiają się wydarzenia skierowane do branży IT.

Poza nimi, wśród ciekawych eventów możemy wskazać:

Organizacja wydarzeń

Również nasza firma może być organizatorem konferencji czy briefingu dla dziennikarzy. Jednak powód do zaplanowania eventu musi być bardzo ważny – w świecie cyfrowym redakcje wolą dostać informację prasową wraz ze zdjęciami i opisami niż przeznaczać czas na dojazd, udział i powrót z wydarzeń.

Tematami spotkań mogą być m.in.:

  • prezentacje wyników raportów opracowanych przez naszą firmę,
  • prezentacje przełomowych rozwiązań, mogących zrewolucjonizować daną branżę czy obszar,
  • duże inwestycje w naszą firmę,
  • zmiany personalne na poziomie zarządczym, jednak dotyczy to przede wszystkim największych firm z branży np. Dell, Huawei czy HPE.

Czy warto współpracować z agencją PR?

Sposobów na realizację działań wizerunkowych jest wiele – niektóre firmy tworzą odpowiednie działy wewnętrzne, a inne rozważają podjęcie współpracy z agencją PR. Gdy zdecydujemy, że chcemy zatrudnić osobny podmiot, który będzie dbał o naszą markę, pamiętajmy, aby przed dokonaniem wyboru przeprowadzić dokładny rekonesans rynku. Przede wszystkim sprawdźmy, jakich Klientów z naszej branży obsługiwały poszczególne agencje – zdarza się bowiem, że firmy pozycjonujące się jako specjaliści od obsługi przedsiębiorstw technologicznych, nigdy nie miały styczności z sektorem IT. Istotne jest również zorientowanie się w doświadczeniu poszczególnych konsultantów – ich rozeznanie i wiedza przełożą się na sposób i jakość prowadzenia działań komunikacyjnych, a w konsekwencji na osiągane efekty.

 

[1] https://biznes.wprost.pl/najlepsi-polscy-pracodawcy/10319526/technologiczne-eldorado-czy-branza-technologiczna-bedzie-dzis-biznesowa-wyspa-szczescia.html

Tagi

Powiązane artykuły

PR dla branży Venture Capital

Kompleksowy przewodnik o PR dla funduszy VC. Dowiedz się, jak budować wizerunek, przyciągać startupy i zwiększać widoczność na rynku.

Czytaj więcej

LinkedIn – dlaczego jest ważny pod kątem kreowania wizerunku eksperta?

LinkedIn ma ponad 830 mln użytkowników globalnie. Dowiedz się, jak wymieniona platforma wspiera budowanie profesjonalnego wizerunku online!

Czytaj więcej

Ile kosztuje promocja raportu?

Sprawdź, ile kosztuje promocja raportu i jakie elementy warto uwzględnić w kampanii, aby zwiększyć rozpoznawalność firmy.

Czytaj więcej

PR dla branży HR

Jak działania PR wspierają firmy z branży HR w B2B? Odbiorcy, narzędzia, media, strategie oraz przykłady działań w komunikacji i promocji w HR.

Czytaj więcej

Jak mierzyć efekty działań PR?

Czytaj więcej

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej