Poniżej przedstawiamy krótką listę narzędzi w pracy PR-owca. Szukamy informacji, ustalamy terminy i tworzymy listy rzeczy do zrobienia. Zapisujemy istotne informacje w podręcznym notesie, który przestaje już wystarczać. Zakres naszych obowiązków rośnie i działamy coraz szybciej. Czy możemy nad tym zapanować? Uwaga! Ten niezbędnik może sprawdzić się nie tylko w agencji PR.
Agencja PR = Monitoring mediów
Pierwsze punkt, obejmujący listę narzędzi w pracy PR-owca to monitoring mediów. Podczas gdy ręczne wyszukiwanie publikacji sporadycznie się zdarza i ma sens, podczas gdy potrzebujesz znaleźć coś „na już”. Na szczęście nie musisz już robić tego cały czas, ponieważ masz do dyspozycji Press Service i IMM – narzędzia monitorujące media w czasie rzeczywistym. Przy sprawdzaniu co się dzieje w sieci, uwzględnij social media, a w tej kwestii pomocne okazują się Brand24 i Unamo. Po dodaniu słów kluczowych te narzędzia wychwycą interesujące Cię wzmianki, a kiedy na horyzoncie pojawi się potencjalny kryzys (znaczny wzrost liczby wzmianek), dzięki alertom na maila, dowiesz się o nim w pierwszej kolejności.
Nadaj flow swojej pracy
W przeciwieństwie do tradycyjnych karteczek, których na pewno masz mnóstwo, twórcy idei work smart, not hard zaprezentowali nam coś nowego. Wyobraź sobie, że przychodzisz do pracy w poniedziałek i masz przed sobą interaktywną tablicę, na której znajdują się zadania zaplanowane na cały tydzień i wiesz, że będziesz mieć wszystko pod kontrolą. Brzmi nierealnie? Poznaj Asanę lub Trello. Te narzędzia świetnie sprawdzają się w agencji PR. Mają rozbudowane panele, które umożliwiają nie tylko zaplanowanie pracy, ale też podzielenie się zadaniami w zespole i przypomną też o zbliżającym się terminie spotkania czy oddania raportu. Taki wirtualny asystent nie pozwoli Ci o niczym zapomnieć.
Niech social media zadziałają same
Jak wiadomo, regularne publikowanie postów, jest ważne ze względu na budowanie zasięgów. Dzięki narzędziom takim jak Buffer, Later czy Hootsuite z jednego miejsca zaprogramujesz aktywności na wszystkie kanały. Wypróbuj jedno z nich (lub inne), choćby dlatego, że jesteś PR-owcem i testujesz wszystko, ale też przekonaj się, że dodawanie postów z jednego miejsca, bez przelogowywania się, może być po prostu ok.
Feedback potrzebny na już!
W agencji PR ważna jest sprawna i skuteczna komunikacja. W PR Calling, zamiast wewnętrznej wymiany maili, zdecydowaliśmy się na komunikację na Slacku. Posiadamy tam kilka wątków, w których dzielimy się informacjami, dyskutujemy o trendach, ustalamy terminy spotkań, robimy małe burze mózgów i organizujemy imprezy. Ta forma przekazywania informacji jest dużo bardziej dynamiczna niż mail, a sam komunikator jest przyjazny. Slack zawiera wszystkie funkcje potrzebne do pracy z każdego miejsca i szybko integruje się z dodatkowymi aplikacjami tj. jak Asana czy Brand24.
Grafik potrzebny na ASAP
Jeśli chcesz szybko przygotować interesującą grafikę z wymiarami dopasowanymi do kanału social media – skorzystaj z Canvy. Jest to naprawdę intuicyjne narzędzie, które w agencji PR powinien znać każdy.
Sprawdzaj, analizuj i wyciągaj wnioski
Prowadzisz stronę internetową? Nie czekaj na efekty, sam je sprawdzaj. Pomogą Ci w tym narzędzia takie jak Google Analytics, SimmilarWeb czy SEMSTORM. Rozbudowana analityka pokaże Ci, co możesz robić lepiej.
Działaj sprawnie
Liczba narzędzi wspomagających pracę jest długa i cały czas się wydłuża. Jako agencja PR korzystamy z dokumentów w chmurze Dropbox i Google Drive, dzięki którym wszyscy użytkownicy mogą pracować na jednym pliku, bez konieczności przesyłania go. Dzięki MailChimp, Freshmail czy GetResponse robimy dobry e-mail marketing. Nie zapominamy też, że dobry PR to dobrze prowadzone biuro prasowe, a w tej kwestii warto przetestować np. Prowly.
Możemy zautomatyzować część naszych zadań i poświęcić się kreatywnemu myśleniu. Oczywiście narzędzia te są jedynie propozycjami, które warto przetestować, bo być może będą dopasowane również do Twojego stylu działania. Wyszliśmy z założenia, że w agencji PR testujemy wszystko, ponieważ możemy usprawnić naszą pracę w imię szerzenia idei WORK SMART, NOT HARD.