Jak długo przetrwa Netflix w Polsce?

 In Blog PR Calling

Czy rzeczywiście największa wypożyczalnia filmów i seriali na świecie jest nam tak bardzo potrzebna? Czy naprawdę to jest coś, na czym warto skupiać uwagę?

O tym, że Netflix wejdzie do Polski mówiono już ponad rok temu, kiedy to sam prezes firmy ogłosił wielką ekspansję serwisu. Dodał również, że do 2017 roku usługa ma działać w 200 krajach na całym świecie. Oficjalnie: na początku lutego zeszłego roku narodziły się pierwsze nadzieje na dostępność usług Netflixa w Polsce.

W maju 2015 mogliśmy przeczytać o osobie, która będąc za granicą wypatrzyła polskie napisy w platformie. Co prawda tylko pod jedną serialową pozycją, jednak wciąż to „coś”. Niewiele później na oficjalnej stronie Netflixa pojawiła się informacja o braku dostępności usługi w Polsce:

„Sorry, Netfix is not available in your country yet. Enter your email & we’ll let you know when Netflix is available”

Napięcie wzrasta, a teorii i przypuszczalnych terminów pojawienia się oferty w Polsce przybywa.

W końcu jest! Jego „przyjścia” nie dało się przegapić – serwisy wręcz trąbiły o dostępności usługi na polskim rynku. Zrobił się lekki szum i zamieszanie. Wszyscy są szczęśliwi, ale czy na pewno?

O komentarz w tym temacie poprosiliśmy kilka osób:

Marcin Żukowski, Team Leader w Mint Media

Netflix jest bardzo intuicyjny i ma dużo zalet, jednak z drugiej strony wszystko zależy od tego, co udostępnia w Polsce. Jeśli jego biblioteka szybko się nie rozszerzy, to może podzielić los kilku innych gigantów e-biznesu (np.: eBay), którzy polski rynek potraktowali trochę po macoszemu i przegrali.

Plus: łatwość korzystania i ceny, aczkolwiek te są podobne do tych w HBO Go.

Minus: brak wielu popularnych tytułów w bibliotece Netflixa. Użytkownik ma problem, bo musi mieć wiele platform by mieć dostęp do tego, co lubi.
Także Netflixa wejście jak najbardziej na plus, bo to zwiększa konkurencje na rynku. Poza tym już 4 marca nowy sezon „House of Cards” 🙂

Maciek Pietrukiewicz, Content Designer w SMG Liquid Thread

Plus: dostępność platformy, która daje legalny dostęp do tak wielu świetnych serialowych produkcji. Do tej pory polscy internauci najczęściej korzystali z torrentów oraz nie do końca legalnych serwisów, ale wynikało to nie tyle z bariery finansowej, co również z braku dostępu do Netflixa. Na dobre wyjdzie także wzmocnienie konkurencji wśród innych tego typu platform jak chociażby HBO Go.

Minus: znacznie większe wyrzuty sumienia tych, którzy pozostaną wierni torrentom? 😉 A tak szczerze – trudno powiedzieć.

– Czy korzystasz z usług Netflixa?

Mam zamiar uczynić to w niedalekiej przyszłości. Najdalej przy okazji premiery nowego Daredevila!

Artur Kurasiński, Founder and CEO of MUSE, autor bloga AK74

Plus: Legalny i prosty dostęp do filmów. Kolejny serwis, który edukuje Polaków w sprawie płacenia za treści w internecie.

Minus: Mała ilość pozycji w polskiej wersji, brak tłumaczeń (dubbingu) bajek i filmów dla dzieci. Relatywnie wysoka cena jak na polskie warunki i podobne usługi.

– Czy korzystasz z usług Netflixa?

Tak, korzystam codziennie – nadrabiam zaległości z seriali.

– Czy polecasz?

Ciężko powiedzieć. Wysoka cena w zamian za mała bazę filmów…

Z powyższych wypowiedzi wynika, że jeszcze trochę pracy trzeba włożyć, by platforma odniosła prawdziwy sukces w Polsce. Naszym zdaniem warto uczestniczyć w rozwoju nowoczesnych usług na polskim rynku, niezależnie od tego, czy są to rozrywkowe rozwiązania, czy też nie.

Jak długo przetrwa Netflix w Polsce? Sami jesteśmy ciekawi 🙂

Recent Posts

Leave a Comment

Napisz do nas

Not readable? Change text.