fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR Calling

3 najważniejsze zasady budowania personal brandingu

W dzisiejszym, bardzo konkurencyjnym świecie, aby odnieść sukces, niezbędne jest zbudowanie pozytywnie wyróżniającej się marki osobistej. Praca nad kreowaniem wizerunku sprawdza się w praktycznie każdej branży, zarówno w przypadku osób publicznych, jak i całych firm. Co więcej, pomaga w efektywnym rozwijaniu kariery zawodowej oraz prowadzonego biznesu. Od czego zacząć i na jakich obszarach należy się skupić? Dzisiaj omawiamy personal branding i  3 najważniejsze kroki w jego efektywnym budowaniu!

Jednym z najbardziej aktualnych trendów w prowadzeniu biznesu jest model H2H (human-to-human), czyli powrót do budowania autentycznych relacji. Z pewnością przyczynił się do tego rozwój mediów społecznościowych, gdzie relacje międzyludzkie w biznesie kreowane są przy pomocy wirtualnych wizerunków. Jak rozpocząć więc tworzenie silnej marki osobistej, która w dłuższej perspektywie da nam przewagę w działaniach marketingowych lub sprzedażowych?

Po pierwsze: zdefiniuj się

Dobry personal branding to zdecydowanie więcej niż wykreowany wizerunek oraz towarzyszące mu działania marketingowe. Powinien opierać się na realnych wartościach, które wyznajemy i reprezentujemy, a także być dopasowany do relacji z otoczeniem i taktowny. Dlatego, zanim jeszcze rozpoczniemy działania, warto zastanowić się co chcielibyśmy by inni o nas mówili, z jakiego powodu nas cenili oraz w jakich słowach opisywali nas i naszą ofertę innym. By to określić, powinniśmy przeanalizować m.in.:

  • W czym się specjalizujemy?
  • W jakim kierunku się rozwijamy?
  • Co nas wyróżnia, jaką wartość dodaną oferujemy?
  • Co chcemy osiągnąć w perspektywie roku, 5 czy 10 lat?
  • Jakie wartości i korzyści oferujemy potencjalnym klientom?
  • Czy mamy wokół siebie ambasadorów lub KOLsów, którzy chętnie nas polecą?

Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc jednocześnie nam  w odnalezieniu własnych, mocnych cech, ale również w stworzeniu zrozumiałego przekazu swojego wizerunku dla innych. To bardzo istotny aspekt, o którym powinniśmy pamiętać przy budowaniu silnej marki osobistej.

Po drugie: opakuj

Po określeniu „kim jesteśmy” możemy przystąpić do kolejnej fazy budowania marki osobistej, czyli zadbania o jej aspekty wizualne. Kluczowe w tym przypadku jest to, by nasz wizerunek był spójny z tym, jak się pozycjonujemy i jak chcemy być postrzegani przez otoczenie oraz aby był atrakcyjny wizualnie. Jest to istotne działanie, gdyż właśnie od niego uzależnione jest pierwsze wrażenie, jakie wywrzemy na naszych odbiorcach. Zadbajmy więc o spójny przekaz naszego zdjęcia profilowego oraz innych elementów graficznych, które publikujemy zarówno w social mediach czy na stronie internetowej, blogu bądź vlogu.

Po trzecie: zaprezentuj

Kiedy już wiemy jaka jest nasza marka osobista oraz określiliśmy spójne z nią wyznaczniki wizualne, nadszedł czas na dokonanie analizy kanałów komunikacji, otoczenia, które jest dla nich tożsame oraz sprecyzowanie grup docelowych. Nasz profesjonalny profil na LinkedInie powinien różnić się od tego na Facebooku czy Twiterze oraz Instagramie. Każde z tych miejsc wymaga innych treści oraz rządzi się własnymi prawami. Jednakże, za każdym razem komunikacja powinna być oparta na tych samych wartościach i spójna z naszą marką osobistą.

Katarzyna Dworzyńska na LinkedIn
Sprawdź, jak Katarzyna Dworzyńska, Head of Business w PR Calling, skutecznie buduje markę osobistą na LinkedIn

Każdy z nas ma do zaoferowania światu coś interesującego i wartościowego. Odkrycie co to jest powinno być filarem naszej marki osobistej. Pamiętajmy jednak, jak ważne są dogłębna analiza i dokładnie przemyślana strategia działań, gdyż to właśnie od nich w dużej mierze uzależniony jest nasz sukces.

A już niedługo na naszym blogu wpis o budowaniu personal brandingu w serwisie LinkedIn. Zostańcie z nami!

Tagi

Powiązane artykuły

Public relations od podstaw. Trzy filary pozwalające lepiej zrozumieć PR

Starając się przybliżyć tematykę PR, rozłożymy na czynniki pierwsze typy i rodzaje działań oraz podstawowe narzędzia.

Czytaj więcej

Początek współpracy z agencją PR – 6 najczęściej zadawanych pytań

Jak wygląda początek współpracy z agencją PR? Ile kosztuje obsługa? Czy można rozpocząć działania na próbę? Odpowiadamy w naszym materiale.

Czytaj więcej

Informacja prasowa – 13 pytań najczęściej zadawanych przez Klientów

Informacja prasowa to podstawowe narzędzie pracy PR’owców. W jaki sposób napisać i wysłać komunikat? Kto będzie zainteresowany materiałem? O tym piszemy w materiale.

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

5 pytań związanych z obecnością w mediach

Kiedy otrzymasz zaproszenie do telewizji śniadaniowej? Jak zwiększyć liczbę komentarzy eksperckich? O tym piszemy w materiale!

Czytaj więcej

Jak napisać informację prasową o nowym produkcie?

Czytaj więcej

6 pytań o mierzenie efektywności działań PR

Jakie cele będą realizowały działania PR? Czy regularnie będę otrzymywał raport podsumowujący działania? Odpowiadamy na 6 pytań związanych z mierzeniem efektywności działań PR

Czytaj więcej

Działania PR dla firm z branży technologicznej

Nawet najlepsza technologia potrzebuje wsparcia komunikacyjnego. W jaki sposób prowadzić działania wizerunkowe dla podmiotów z branży IT?

Czytaj więcej

5 pytań dotyczących działań wizerunkowych

Jak znaleźć się w raporcie lub rankingu branżowym? Odpowiadamy na 5 najczęściej powtarzających się pytań związanych z kreowaniem wizerunku.

Czytaj więcej

Specyfika działań PR dla branży nieruchomości komercyjnych

Dowiedz się, jak prowadzić komunikację zewnętrzną i wewnętrzną dla nieruchomości komercyjnych oraz jak zarządzać potencjalnym kryzysem.

Czytaj więcej