fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Pozycjonowanie ekspertów

3 najważniejsze zasady budowania personal brandingu

W dzisiejszym, bardzo konkurencyjnym świecie, aby odnieść sukces, niezbędne jest zbudowanie pozytywnie wyróżniającej się marki osobistej. Praca nad kreowaniem wizerunku sprawdza się w praktycznie każdej branży, zarówno w przypadku osób publicznych, jak i całych firm. Co więcej, pomaga w efektywnym rozwijaniu kariery zawodowej oraz prowadzonego biznesu. Od czego zacząć i na jakich obszarach należy się skupić? Dzisiaj omawiamy personal branding i 3 najważniejsze kroki w jego efektywnym budowaniu!

Jednym z najbardziej aktualnych trendów w prowadzeniu biznesu jest model H2H (human-to-human), czyli powrót do budowania autentycznych relacji. Z pewnością przyczynił się do tego rozwój mediów społecznościowych, gdzie relacje międzyludzkie w biznesie kreowane są przy pomocy wirtualnych wizerunków. Jak rozpocząć więc tworzenie silnej marki osobistej, która w dłuższej perspektywie da nam przewagę w działaniach marketingowych lub sprzedażowych?

Po pierwsze: zdefiniuj się

Dobry personal branding to zdecydowanie więcej niż wykreowany wizerunek oraz towarzyszące mu działania marketingowe. Powinien opierać się na realnych wartościach, które wyznajemy i reprezentujemy, a także być dopasowany do relacji z otoczeniem i taktowny. Dlatego, zanim jeszcze rozpoczniemy działania, warto zastanowić się co chcielibyśmy by inni o nas mówili, z jakiego powodu nas cenili oraz w jakich słowach opisywali nas i naszą ofertę innym. By to określić, powinniśmy przeanalizować m.in.:

  • W czym się specjalizujemy?
  • W jakim kierunku się rozwijamy?
  • Co nas wyróżnia, jaką wartość dodaną oferujemy?
  • Co chcemy osiągnąć w perspektywie roku, 5 czy 10 lat?
  • Jakie wartości i korzyści oferujemy potencjalnym klientom?
  • Czy mamy wokół siebie ambasadorów lub KOLsów, którzy chętnie nas polecą?

Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc jednocześnie nam w odnalezieniu własnych, mocnych cech, ale również w stworzeniu zrozumiałego przekazu swojego wizerunku dla innych. To bardzo istotny aspekt, o którym powinniśmy pamiętać przy budowaniu silnej marki osobistej.

Po drugie: opakuj

Po określeniu „kim jesteśmy” możemy przystąpić do kolejnej fazy budowania marki osobistej, czyli zadbania o jej aspekty wizualne. Kluczowe w tym przypadku jest to, by nasz wizerunek był spójny z tym, jak się pozycjonujemy i jak chcemy być postrzegani przez otoczenie oraz aby był atrakcyjny wizualnie. Jest to istotne działanie, gdyż właśnie od niego uzależnione jest pierwsze wrażenie, jakie wywrzemy na naszych odbiorcach. Zadbajmy więc o spójny przekaz naszego zdjęcia profilowego oraz innych elementów graficznych, które publikujemy zarówno w social mediach czy na stronie internetowej, blogu bądź vlogu.

Po trzecie: zaprezentuj

Kiedy już wiemy jaka jest nasza marka osobista oraz określiliśmy spójne z nią wyznaczniki wizualne, nadszedł czas na dokonanie analizy kanałów komunikacji, otoczenia, które jest dla nich tożsame oraz sprecyzowanie grup docelowych. Nasz profesjonalny profil na LinkedInie powinien różnić się od tego na Facebooku czy Twiterze oraz Instagramie. Każde z tych miejsc wymaga innych treści oraz rządzi się własnymi prawami. Jednakże, za każdym razem komunikacja powinna być oparta na tych samych wartościach i spójna z naszą marką osobistą.

Katarzyna Dworzyńska na LinkedIn
Sprawdź, jak Katarzyna Dworzyńska, Head of Business w PR Calling, skutecznie buduje markę osobistą na LinkedIn

Każdy z nas ma do zaoferowania światu coś interesującego i wartościowego. Odkrycie co to jest powinno być filarem naszej marki osobistej. Pamiętajmy jednak, jak ważne są dogłębna analiza i dokładnie przemyślana strategia działań, gdyż to właśnie od nich w dużej mierze uzależniony jest nasz sukces.

A już niedługo na naszym blogu wpis o budowaniu personal brandingu w serwisie LinkedIn. Zostańcie z nami!

Tagi

Powiązane artykuły

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej

Jak pozycjonować ekspertów firmy?

Maria Rotkiel często pojawia się w mediach jako ekspertka w dziedzinie psychologii, prof. Jerzy Bralczyk zawsze komentuje tematy związane z językoznawstwem, a dr Paweł Grzesiowski udziela ostatnio wielu wywiadów w kontekście epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej

Jak PR może wesprzeć employer branding?

Czytaj więcej

Najczęstsze błędy językowe Polaków

Dziennie w sieci popełniamy aż 14 188 błędów językowych. Jakie są najczęstsze i co zrobić, żeby było ich jak najmniej?

Czytaj więcej

Multitasking w pracy PR-owca

Multitasking w pracy PR-owca musi iść w parze z dobrą organizacją czasu - tylko wówczas wielozadaniowość oznacza efektywność.

Czytaj więcej

7 zasad dobrego follow-up’u

Jeśli po wysyłce informacji prasowej, propozycji wywiadu czy zaproszeń na konferencję prasową odpowiedzi od dziennikarzy jest niewiele albo nie ma ich wcale, PR-owcy sięgają po stare, sprawdzone narzędzie: „follow-up”.

Czytaj więcej