Ta strona korzysta z plików cookie.

Know-how

3 najważniejsze zasady budowania personal brandingu

W dzisiejszym, bardzo konkurencyjnym świecie, aby odnieść sukces, niezbędne jest zbudowanie pozytywnie wyróżniającej się marki osobistej. Praca nad kreowaniem wizerunku sprawdza się w praktycznie każdej branży, zarówno w przypadku osób publicznych, jak i całych firm. Co więcej, pomaga w efektywnym rozwijaniu kariery zawodowej oraz prowadzonego biznesu. Od czego zacząć i na jakich obszarach należy się skupić? Dzisiaj omawiamy personal branding i  3 najważniejsze kroki w jego efektywnym budowaniu!

Jednym z najbardziej aktualnych trendów w prowadzeniu biznesu jest model H2H (human-to-human), czyli powrót do budowania autentycznych relacji. Z pewnością przyczynił się do tego rozwój mediów społecznościowych, gdzie relacje międzyludzkie w biznesie kreowane są przy pomocy wirtualnych wizerunków. Jak rozpocząć więc tworzenie silnej marki osobistej, która w dłuższej perspektywie da nam przewagę w działaniach marketingowych lub sprzedażowych?

Po pierwsze: zdefiniuj się

Dobry personal branding to zdecydowanie więcej niż wykreowany wizerunek oraz towarzyszące mu działania marketingowe. Powinien opierać się na realnych wartościach, które wyznajemy i reprezentujemy, a także być dopasowany do relacji z otoczeniem i taktowny. Dlatego, zanim jeszcze rozpoczniemy działania, warto zastanowić się co chcielibyśmy by inni o nas mówili, z jakiego powodu nas cenili oraz w jakich słowach opisywali nas i naszą ofertę innym. By to określić, powinniśmy przeanalizować m.in.:

  • W czym się specjalizujemy?
  • W jakim kierunku się rozwijamy?
  • Co nas wyróżnia, jaką wartość dodaną oferujemy?
  • Co chcemy osiągnąć w perspektywie roku, 5 czy 10 lat?
  • Jakie wartości i korzyści oferujemy potencjalnym klientom?
  • Czy mamy wokół siebie ambasadorów lub KOLsów, którzy chętnie nas polecą?

Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc jednocześnie nam  w odnalezieniu własnych, mocnych cech, ale również w stworzeniu zrozumiałego przekazu swojego wizerunku dla innych. To bardzo istotny aspekt, o którym powinniśmy pamiętać przy budowaniu silnej marki osobistej.

Po drugie: opakuj

Po określeniu „kim jesteśmy” możemy przystąpić do kolejnej fazy budowania marki osobistej, czyli zadbania o jej aspekty wizualne. Kluczowe w tym przypadku jest to, by nasz wizerunek był spójny z tym, jak się pozycjonujemy i jak chcemy być postrzegani przez otoczenie oraz aby był atrakcyjny wizualnie. Jest to istotne działanie, gdyż właśnie od niego uzależnione jest pierwsze wrażenie, jakie wywrzemy na naszych odbiorcach. Zadbajmy więc o spójny przekaz naszego zdjęcia profilowego oraz innych elementów graficznych, które publikujemy zarówno w social mediach czy na stronie internetowej, blogu bądź vlogu.

Po trzecie: zaprezentuj

Kiedy już wiemy jaka jest nasza marka osobista oraz określiliśmy spójne z nią wyznaczniki wizualne, nadszedł czas na dokonanie analizy kanałów komunikacji, otoczenia, które jest dla nich tożsame oraz sprecyzowanie grup docelowych. Nasz profesjonalny profil na LinkedInie powinien różnić się od tego na Facebooku czy Twiterze oraz Instagramie. Każde z tych miejsc wymaga innych treści oraz rządzi się własnymi prawami. Jednakże, za każdym razem komunikacja powinna być oparta na tych samych wartościach i spójna z naszą marką osobistą.

Sprawdź, jak Katarzyna Dworzyńska, Head of Business w PR Calling, skutecznie buduje markę osobistą na LinkedIn

Każdy z nas ma do zaoferowania światu coś interesującego i wartościowego. Odkrycie co to jest powinno być filarem naszej marki osobistej. Pamiętajmy jednak, jak ważne są dogłębna analiza i dokładnie przemyślana strategia działań, gdyż to właśnie od nich w dużej mierze uzależniony jest nasz sukces.

A już niedługo na naszym blogu wpis o budowaniu personal brandingu w serwisie LinkedIn. Zostańcie z nami!

Tagi

Powiązane artykuły

Joanna Warszawska dołącza do naszego zespołu

Czytaj więcej

3 najważniejsze zasady budowania personal brandingu

Czytaj więcej

Podsumowanie roku 2018 według PR Calling. Co istotnego wydarzyło się u nas i w branży?

Czytaj więcej

Agencja PR – jak znaleźć taką, która najlepiej wypromuje Twój biznes?

Czytaj więcej

5 powodów, przez które media nie publikują informacji prasowych

Czytaj więcej

Poranna PR-asówka – od jakich źródeł informacji warto zaczynać dzień?

Czytaj więcej

Rola PR w walce z fake news

Czytaj więcej

10 sposobów na… promocję sklepu internetowego!

Jak to się dzieje, że niektóre sklepy internetowe odnoszą spektakularny sukces, podczas gdy inne ponoszą porażkę?

Czytaj więcej

Współpraca z dziennikarzami. Jak budować media relations?

Co musisz wiedzieć o dobrym prowadzeniu media relations? Poniżej 5 pytań, które pomogą Ci rozwinąć PR w firmie.

Czytaj więcej

Podsumowanie warsztatów Sotrender – IAB Internet Week

Dzisiaj chcielibyśmy Wam przybliżyć kilka kluczowych wniosków z warsztatów dotyczących sztuki analizy komunikacji i kampanii w social media, mających wpływ na prowadzenie komunikacji w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej