fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR Calling

3 najważniejsze zasady budowania personal brandingu

W dzisiejszym, bardzo konkurencyjnym świecie, aby odnieść sukces, niezbędne jest zbudowanie pozytywnie wyróżniającej się marki osobistej. Praca nad kreowaniem wizerunku sprawdza się w praktycznie każdej branży, zarówno w przypadku osób publicznych, jak i całych firm. Co więcej, pomaga w efektywnym rozwijaniu kariery zawodowej oraz prowadzonego biznesu. Od czego zacząć i na jakich obszarach należy się skupić? Dzisiaj omawiamy personal branding i  3 najważniejsze kroki w jego efektywnym budowaniu!

Jednym z najbardziej aktualnych trendów w prowadzeniu biznesu jest model H2H (human-to-human), czyli powrót do budowania autentycznych relacji. Z pewnością przyczynił się do tego rozwój mediów społecznościowych, gdzie relacje międzyludzkie w biznesie kreowane są przy pomocy wirtualnych wizerunków. Jak rozpocząć więc tworzenie silnej marki osobistej, która w dłuższej perspektywie da nam przewagę w działaniach marketingowych lub sprzedażowych?

Po pierwsze: zdefiniuj się

Dobry personal branding to zdecydowanie więcej niż wykreowany wizerunek oraz towarzyszące mu działania marketingowe. Powinien opierać się na realnych wartościach, które wyznajemy i reprezentujemy, a także być dopasowany do relacji z otoczeniem i taktowny. Dlatego, zanim jeszcze rozpoczniemy działania, warto zastanowić się co chcielibyśmy by inni o nas mówili, z jakiego powodu nas cenili oraz w jakich słowach opisywali nas i naszą ofertę innym. By to określić, powinniśmy przeanalizować m.in.:

  • W czym się specjalizujemy?
  • W jakim kierunku się rozwijamy?
  • Co nas wyróżnia, jaką wartość dodaną oferujemy?
  • Co chcemy osiągnąć w perspektywie roku, 5 czy 10 lat?
  • Jakie wartości i korzyści oferujemy potencjalnym klientom?
  • Czy mamy wokół siebie ambasadorów lub KOLsów, którzy chętnie nas polecą?

Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc jednocześnie nam  w odnalezieniu własnych, mocnych cech, ale również w stworzeniu zrozumiałego przekazu swojego wizerunku dla innych. To bardzo istotny aspekt, o którym powinniśmy pamiętać przy budowaniu silnej marki osobistej.

Po drugie: opakuj

Po określeniu „kim jesteśmy” możemy przystąpić do kolejnej fazy budowania marki osobistej, czyli zadbania o jej aspekty wizualne. Kluczowe w tym przypadku jest to, by nasz wizerunek był spójny z tym, jak się pozycjonujemy i jak chcemy być postrzegani przez otoczenie oraz aby był atrakcyjny wizualnie. Jest to istotne działanie, gdyż właśnie od niego uzależnione jest pierwsze wrażenie, jakie wywrzemy na naszych odbiorcach. Zadbajmy więc o spójny przekaz naszego zdjęcia profilowego oraz innych elementów graficznych, które publikujemy zarówno w social mediach czy na stronie internetowej, blogu bądź vlogu.

Po trzecie: zaprezentuj

Kiedy już wiemy jaka jest nasza marka osobista oraz określiliśmy spójne z nią wyznaczniki wizualne, nadszedł czas na dokonanie analizy kanałów komunikacji, otoczenia, które jest dla nich tożsame oraz sprecyzowanie grup docelowych. Nasz profesjonalny profil na LinkedInie powinien różnić się od tego na Facebooku czy Twiterze oraz Instagramie. Każde z tych miejsc wymaga innych treści oraz rządzi się własnymi prawami. Jednakże, za każdym razem komunikacja powinna być oparta na tych samych wartościach i spójna z naszą marką osobistą.

Sprawdź, jak Katarzyna Dworzyńska, Head of Business w PR Calling, skutecznie buduje markę osobistą na LinkedIn

Każdy z nas ma do zaoferowania światu coś interesującego i wartościowego. Odkrycie co to jest powinno być filarem naszej marki osobistej. Pamiętajmy jednak, jak ważne są dogłębna analiza i dokładnie przemyślana strategia działań, gdyż to właśnie od nich w dużej mierze uzależniony jest nasz sukces.

A już niedługo na naszym blogu wpis o budowaniu personal brandingu w serwisie LinkedIn. Zostańcie z nami!

Tagi

Powiązane artykuły

Jak prowadzić SEO PR?

Jeśli prowadzisz własną stronę internetową, zapewne słyszałeś o SEO. Jednak czy wiesz, czym jest SEO PR? Na czym polega SEO PR?    

Czytaj więcej

Podcast jako element strategii PR

Podcast jako element skutecznej strategii PR? Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać podcast, jako narzędzie komunikacji.

Czytaj więcej

Po pierwsze: skuteczność!

Jednym z elementów oceny pracy PR-owca jest skuteczność jego działań. Ta skuteczność w dużej mierze zależy od wypracowanych relacji z mediami.

Czytaj więcej

PR w dobie COVID-19

Sporo PR-owców zastanawia się teraz – czy w obliczu powagi wydarzeń i wpływu koronawirusa na polską i globalną gospodarkę – można komunikować inne tematy? Wręcz – czy wypada proponować dziennikarzom tematy zastępcze, niezwiązane z COVID-19 – wiedząc jaki strach i niepewność wzbudza w społeczeństwie obecna kryzysowa sytuacja?

Czytaj więcej

5 powodów, dlaczego warto wziąć udział w konferencji I ❤ Marketing

Czy warto wybrać się na konferencję I love marketing? Odpowiadamy na to arcytrudne pytanie!

Czytaj więcej

W jaki sposób PR może wspierać content marketing? 5 najważniejszych sposobów

Czy PR może wspierać content marketing? Poznaj 5 sposób, dzięki którym skutecznie połączysz te dwie dyscypliny i uzyskasz efekt synergii.

Czytaj więcej

Jak napisać informację prasową i uzyskać maksimum publikacji? Kompendium wiedzy + BONUS

Jak napisać informację prasową? Przygotowaliśmy dla Ciebie obszerny artykuł nt. materiałów prasowych. A na koniec - BONUS!

Czytaj więcej

Pitch letter czy informacja prasowa? Co i kiedy wybrać?

Pitch letter czy informacja prasowa? Sprawdź, którą formę komunikacji z mediami wybrać, aby uzyskać maksimum efektów.

Czytaj więcej

Czym jest Discovery Month?

Jak wygląda pierwszy miesiąc współpracy z PR Calling? Czym jest Discovery Month? Jakie działania przeprowadzi dla Ciebie agencja PR?

Czytaj więcej

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy i świeży.

Czytaj więcej