fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR dla branży

Prowadzenie działań PR dla branży logistycznej

Branża KEP, czyli rynek kurierów, przesyłek ekspresowych i paczek obejmuje firmy, które świadczą usługi logistyczne i pocztowe. Jest ona nierozerwalnie połączona z e-commerce, czyli handlem online. Szczególnie w ostatnich miesiącach zauważalny jest boom na rynku KEP, wywołany między innymi przeniesieniem aktywności zakupowej konsumentów z offline do sieci. Lockdown, ograniczenie handlu, kwestie bezpieczeństwa – czynniki te sprawiły, że coraz więcej osób kupuje przez internet, przez co przewoźnicy i dostawcy mają ręce pełne roboty. Niewielu brokerów usług kurierskich czy operatorów prowadzi szeroko zakrojone działania komunikacyjne – a szkoda. Treści, które mogą generować są interesujące nie tylko dla biznesu, ale też dla konsumenta.

Działania PR i narzędzia

Prowadzenie działań wizerunkowych dla klienta związanego z logistyką nie różni się zbytnio od codziennej pracy PR-owca. Może on korzystać z tych samych narzędzi co zazwyczaj, realizując założenia strategii komunikacji.

Najbardziej popularne jest prowadzenie działań z mediami, czyli szeroko pojęte media relations. Przygotowywanie i dystrybucja informacji prasowych, komentarzy eksperckich, aranżowanie wywiadów z przedstawicielami firmy – to podstawowe narzędzia.

Warto pamiętać, że w ujęciu rocznym mamy kilka kluczowych dla branży momentów. Jeden z nich to czwarty kwartał i związane z nim zakupowe szaleństwo w ramach Black Friday, Cyber Monday oraz Świąt Bożego Narodzenia, wyprzedaży i końcówki roku. Te kilka miesięcy to bez dwóch zdań żniwa dla e-commerce’u, tak jak i dla handlu ogółem. Takie szczyty zakupowe mamy co prawda w cyklu rocznym jeszcze co najmniej dwa (wielkanocny oraz sierpniowo-wrześniowy „back to school”), jednak żaden nie dorównuje intensywnością świątecznemu szaleństwu. To wzmożony czas również dla firmy kurierskich, które będą musiały poradzić sobie z nadwyżką zamówień i dostarczyć je konsumentom na czas. Specjaliści ds. PR powinni być przygotowani na zapytania ze strony mediów, ale też na potencjalne sytuacje kryzysowe, związane właśnie z możliwymi zagrożeniami dla terminowości dostaw.

Działania B2B

Niezwykle ważna z perspektywy biznesu jest komunikacja z rynkiem – nie tylko produktowa, tj. w ramach prezentacji swojej oferty, ale też edukacja branży. Jak już zostało wspomniane, KEP nierozerwalnie łączy się z e-commerce, obie gałęzie gospodarki są od siebie zależne i wzajemnie się uzupełniają. Warto tworzyć treści, które okażą się przydatne dla e-sklepów – podstawowych klientów biznesu kurierskiego, stawiając się w roli ekspertów, a jednocześnie – proponując konkretne rozwiązania i usługi.

Przykłady:

Firmy logistyczne mogą również – w ramach pozycjonowania swoich przedstawicieli – rozważyć udział w konferencjach i spotkaniach eksperckich. To nie tylko dobry sposób na zaprezentowanie swojej wiedzy, ale też szansa na networking, pozyskanie nowych klientów, dostawców czy kontrahentów.

Kilka kluczowych wydarzeń:

Komunikacja z konsumentami

Firmy nie powinny stronić od komunikacji skierowanej do konsumenta. Dzięki materiałom B2C lub content marketingowi, np. tekstom blogowym, są w stanie przybliżyć tajniki swojej działalności zwykłym odbiorcom. Nie wszyscy też rozumieją zawiłe procedury obowiązujące u poszczególnych przewoźników, dlatego teksty mniej formalne, lifestylowe pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości. Pretekstów do komunikacji B2C jest wiele, konteksty mogą zahaczać o aktualne wydarzenia lub cykliczne, powtarzalne w danym sezonie okoliczności, np. piki sprzedażowe (Black Friday, Cyber Monday, Święta Bożego Narodzenia) czy procedury związane z wysyłką konkretnych przedmiotów, np. opon samochodowych, zniczy, choinek czy żywności.

Przykłady:

Social media

Podmioty, które decydują się prowadzić działania w mediach społecznościowych, wybierają zazwyczaj platformy Facebook i Linkedin. Należy pamiętać, by dostosować treści i język do obu kanałów social media. Przyjęło się, że Facebook jest wykorzystywany do komunikacji mniej formalnej, np. B2C, natomiast Linkedin jest serwisem używanym do prowadzenia działań B2B.

Przygotowanie i moderowanie contentu można zlecić wyspecjalizowanej agencji lub powierzyć swojemu konsultantowi PR. Ważne, by treści były publikowane regularnie, angażowały odbiorców i były spójne ze strategią firmy. Jeśli dana organizacja zdecyduje się na zatrudnienie osobnego podmiotu do obsługi mediów społecznościowych, trzeba dopilnować, by copywriterzy byli w stałym kontakcie z osobą odpowiedzialną za komunikację marki. Wsparcie działu PR przyda się także podczas nieprzychylnych komentarzy czy potencjalnie kryzysowych wiadomości.

Media i ich monitoring

W zależności od tematyki komunikatu, będziemy każdorazowo kontaktować się z innym typem mediów. Na liście wysyłkowej nie powinno zabraknąć tytułów:

  • biznesowych i ekonomicznych,
  • handlowych,
  • TSL (transport-spedycja-logistyka),
  • technologicznych,

ale też w niektórych przypadkach – lokalnych czy spożywczych.

Warto śledzić, które media i jacy dziennikarze piszą o e-commerce, logistyce czy KEP – i w jakim kontekście. Nie wszystkie materiały będziemy kierować do tych samych kontaktów z naszej bazy. Niezmiennie – niezależnie od klienta czy sektora – ważnym narzędziem PR jest follow-up po wysyłce materiału. Rozmowa z dziennikarzem pozwoli nam nie tylko poznać jego opinię o przygotowanym tekście, ale też może dać szansę na aranżację kolejnych publikacji.

Jaką agencję PR wybrać?

Warto postawić na agencję, która w swoim portfolio ma pokrewne, ale niekonkurencyjne projekty. Konsultanci z wcześniejszym doświadczeniem, zbudowanymi relacjami i wiedzą na temat rynku, szybciej odnajdą się w wymagającej specyfice branży kurierskiej. Zadaniem specjalisty ds. PR – czy to w strukturze danej firmy, czy w roli zewnętrznego konsultanta – jest przede wszystkim dostarczanie rzetelnych, ważnych informacji zdefiniowanym grupom docelowym. Znajomość rynku, konkurencji, mediów piszących na dany temat ułatwi konsultantom codzienną pracę przy tej dość wymagającej tematyce.

Tagi

Powiązane artykuły

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej

Jak pozycjonować ekspertów firmy?

Maria Rotkiel często pojawia się w mediach jako ekspertka w dziedzinie psychologii, prof. Jerzy Bralczyk zawsze komentuje tematy związane z językoznawstwem, a dr Paweł Grzesiowski udziela ostatnio wielu wywiadów w kontekście epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej

Jak PR może wesprzeć employer branding?

Czytaj więcej

Najczęstsze błędy językowe Polaków

Dziennie w sieci popełniamy aż 14 188 błędów językowych. Jakie są najczęstsze i co zrobić, żeby było ich jak najmniej?

Czytaj więcej

Multitasking w pracy PR-owca

Multitasking w pracy PR-owca musi iść w parze z dobrą organizacją czasu - tylko wówczas wielozadaniowość oznacza efektywność.

Czytaj więcej

7 zasad dobrego follow-up’u

Jeśli po wysyłce informacji prasowej, propozycji wywiadu czy zaproszeń na konferencję prasową odpowiedzi od dziennikarzy jest niewiele albo nie ma ich wcale, PR-owcy sięgają po stare, sprawdzone narzędzie: „follow-up”.

Czytaj więcej

Co to jest PR?

PR to świadome, zaplanowane i długotrwałe pielęgnowanie stosunków z bliższym i dalszym otoczeniem, prowadzące do pozyskania jak największej liczby klientów i zwolenników. Co to oznacza?

Czytaj więcej

Prowadzenie działań PR dla branży logistycznej

Jak prowadzić działania PR dla klientów z branży logistycznej? Z jakich narzędzi korzystać? Jak komunikować się z biznesem, a jak z konsumentem?

Czytaj więcej

Etyka w public relations. Czego nie robić i gdzie szukać wskazówek?

Z jednej strony w branży PR rośnie konkurencja, a co za tym idzie także oczekiwania wobec konsultantów.

Czytaj więcej