Snapchat w biznesie – komunikacja

 In Blog PR Calling

Dobrze, odbiorca jest i co teraz? Poniżej znajduje się kilka przydanych rad i pomysłów na to, jak można wykorzystać potencjał drzemiący w aplikacji Snapchat. Parę słów o komunikacji. 

Jak utrzymać ciężko zdobyte zainteresowanie odbiorcy oraz jak go zadowolić?

Przypominać się, przypominać się i jeszcze raz dbać o jakość treści! Większość młodych ludzi łączy to, że szybko się nudzą, więc należy nie tylko cały czas dostarczać im informacje, lecz także postarać się, by były dla nich naprawdę interesujące. Inną ważną kwestią jest fakt, że to młodzi kreują trendy w social mediach. Lubią dzielić się opinią na portalach społecznościowych i niestety, doświadczenie pokazuje, że do dzielenia się opinią dochodzi głównie wtedy, gdy ta jest negatywna. Jedno negatywne słowo w sieci przyniesie więcej złego, niż pozytywne dobrego.

Dobrą metodą na zaangażowanie odbiorców jest kontynuacja sposobu, w jaki rozpoczęto całą komunikację. Jeśli początek polegał na dołączaniu do zakupów ulotek/nalepek, to fajnie jest pociągnąć ten temat dalej i nagrodzić wszystkich tych, którzy uzbierali ich na przykład 10. Co, jeśli komunikację rozpoczęto plakatami? W tym przypadku można jeszcze bardziej zaangażować odbiorców i nagrodzić tych, którzy zrobią sobie selfie z plakatem i prześlą do firmy. Nagrodą może być zniżka bądź firmowy gadżet.

Ciekawym (lecz nie innowacyjnym) pomysłem jest współpraca ze znanymi osobami. Dla przykładu: właściciele internetowych dyskontów spożywczych mogą nawiązać kontakt z blogerami kulinarnymi, dietetykami (jeśli jest to zdrowa żywność) bądź lokalem gastronomicznym. Taka współpraca może się odbyć przy naprawdę niskich (albo zerowych) kosztach, ponieważ obie strony mogą promować się wzajemnie. Przykładem takiej współpracy może być:

– Godzina z… – z którymś z blogerów. Może to być rozmowa bądź całkowite przekazanie ‘władzy’ temu, z kim została nawiązana współpraca. Ważne, by to była osoba, która chociaż trochę kojarzy się z usługami firmy; bloger recenzujący książki z wydawnictwem/księgarnią; bloger kulinarny z produktami spożywczymi. Marka może zadbać o drugi plan – sklep odzieżowy może daną osobę ubrać, a księgarnia może zapewnić tło z książkami – product placement. Godzina jest tutaj podana przykładowo, może to być 10 bądź 15 minut.
– Ustalenie stałego programu publikacji (coś na zasadzie programu TV). Wprowadzenie odbiorców w pewien cykl pomoże uniknąć rozczarowania się brakiem publikacji w między czasie. Nie wszyscy przesiadują w aplikacji 24/h, i może się stać, że akurat tego dnia (w którym wypuszczono coś atrakcyjnego).

Kolejnym sposobem na utrzymanie, a nawet zwiększenie liczby obserwujących, są konkursy. Większością społeczeństwa kieruje konsumpcjonizm, czyli nieuzasadniona chęć nabywania dóbr materialnych – coś, co sprzyja wszelkim konkursom. Poniżej znajduje się kilka pomysłów na przeprowadzenie konkursu przy użyciu aplikacji Snapcha:

– Robienie zrzutów ekranu. Na przykład: nagrodzić tych, którzy zrobią screena wszystkich konkursowych treści. Dla utrudnienia można je umieścić między zwykłymi informacjami.
– Kto pierwszy, ten lepszy. Na przykład: rozpocząć zdanie i udostępnić na jednym kanale (Facebook, Twitter), a dokończyć w treści przesyłanej przez Snapchat. Wygrywają ci, którzy w komentarzu umieszczą pełne zdanie.
– Połączyć dwie powyższe metody. Na przykład: wygrywa ten, kto pierwszy prześle zrzut ekranu z zadaniem konkursowym.

Głosowanie również należy do form, którymi można zaangażować obserwatorów. Można przeprowadzić cotygodniową akcję, w której chętni głosowaliby na produkt, który chcieliby zdobyć po okazyjnej cenie. Cena produktu z największą ilością głosów zostaje obniżona. Głosowanie nie tylko umożliwia nabycie czegoś w bardziej atrakcyjnej cenie, ponieważ pozwala drugiej stronie brać czynny udział w działaniach sklepu. W odbiorcy budzi się poczucie, że nie jest firmie obojętny.

Powyższe przykłady ukazują, że wiele akcji promocyjnych opiera się na obniżce ceny bądź wręczeniu czegoś ekstra – to oznacza, że Snapchat jak najbardziej może służyć celom biznesowym. Trzeba jedynie wiedzieć, jak odpowiednio wykorzystać zalety tej rozrywkowej aplikacji.

Jedyną wadą jest trudność w stwierdzeniu jej wyników takiej komunikacji – jeszcze nie powstało żadne narzędzie do ilościowej analizy ruchu w aplikacji. Dodatkowo, Snapchat nie posiada funkcji, która udostępniałaby dane na temat liczby obserwujących profil, co oznacza, że trzeba robić to manualnie. Można natomiast sprawdzić, ile osób odczytało daną treść i na tej podstawie wyciągnąć wnioski. To, czy komunikacja została zakończana z powodzeniem, pokażą jedynie przychody firmy.

Innym problemem jest konkurencja. Aplikacja obecnie jawi się jako jedna z tych najbardziej popularnych. Panuje wysyp profili firmowych i żeby wybić się, trzeba naprawdę się postarać.

Każdy z elementów komunikacji jest od siebie zależny, dlatego tylko dbałość o każdy z nich przyniesie oczekiwany skutek.

Recommended Posts

Leave a Comment

Napisz do nas

Not readable? Change text.