fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Media relations

Współpraca z dziennikarzami. Jak budować media relations?

Lwią część działań PR w Twojej firmie powinna zajmować współpraca z dziennikarzami. To dzięki nim o Twojej firmie usłyszy potencjalny klient lub inwestor, a rozgłos w mediach i popularność mogą przełożyć się na wzrost wyceny spółki. Nawiązanie kontaktu i budowa trwałych relacji z przedstawicielami mediów to ciężka praca wymagająca cierpliwości oraz znajomości specyfiki pracy dziennikarzy. Co musisz wiedzieć o dobrym prowadzeniu media relations? Poniżej 5 pytań, które pomogą Ci rozwinąć PR w firmie.

1. Kim jest dziennikarz, którego chcę zainteresować swoją firmą?

Zrobiłeś bazę mediów, a na szczycie tytułów, do których chcesz dotrzeć jest Puls Biznesu. To dobry pomysł, pod warunkiem, że zorientowałeś się również, kto tam pracuje i na jakie tematy pisze. Podstawą jest zapoznanie się z dotychczasowymi publikacjami w gazecie lub portalu i skierowanie informacji prasowej do właściwego autora. Jeśli zmiany w Twojej firmie leżą w kręgu zainteresowań dziennikarza, prawdopodobnie uda Wam się wspólnie stworzyć ciekawy artykuł. Będzie on wartościowy zarówno dla redaktora oraz jego czytelników, jak i dla Twojej firmy.

2. Jak ważna jest dla mnie współpraca z dziennikarzami?

Jaki jest czas Twojej reakcji na przesłane pytania do wywiadu czy też prośbę o kontakt? Opieszałość w odpisywaniu na maile czy też lekceważenie zainteresowanych dziennikarzy, utrudniają tworzenie pożądanego wizerunku firmy. Powinieneś wiedzieć, że redaktorzy pracują pod ogromną presją stresu i czasu, dlatego tak ważne jest, by maksymalnie ułatwić im dotarcie do informacji o Twojej firmie.
Jeśli sam nie masz na to czasu (lub predyspozycji), zastanów się czy możesz wyznaczyć osobę w zespole, która będzie zajmowała się obsługą medialną. A może wolałbyś zlecić to agencji PR? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, szerzej piszemy o tym w naszym e-booku PR dla startupów.

 

PR dla startupów
Jak powinna wyglądać współpraca z dziennikarzami? Odpowiedź w e-book’u PR dla startupów i nie tylko, czyli mediahacking dla Twojego biznesu!

3. Czy potrafię wykazać się aktywnością w budowaniu relacji?

Budowanie trwałych relacji, to nie tylko okazjonalne wysyłanie informacji prasowych, ale pozostawanie z przedstawicielami mediów w ciągłym kontakcie. Czytaj ich artykuły, prezentuj własny punkt widzenia, spotykajcie się i rozmawiajcie o branży, w której działasz. Być może wkrótce odbędzie się ciekawy biznesowy event, na który wpadną również dziennikarze? Pójdź tam, uściśnij im dłoń i wymieńcie się wizytówkami. Współpraca z dziennikarzami opiera się na rozumieniu wzajemnych potrzeb i partnerstwie.

4. Czy zauważam, że każdy dziennikarz ma inny styl pracy?

Nie istnieje nic bardziej nieskutecznego od masowego wysyłania informacji prasowej i masowego follow-up’u, bez uwzględnienia indywidualnych preferencji dziennikarzy. Są redaktorzy, którzy w zabieganiu zapominają o przesłanych wiadomościach i proszą o kontakt telefoniczny. Nie bój się więc dzwonić i grzecznie pytać, czy aktualny news jest interesujący. Jeżeli z kolei wiesz, że wśród dziennikarzy są i tacy, którzy ponowny kontakt traktują jak akwizycję, nie narzucaj się. Możesz być spokojny, jeśli informacja go zainteresuje, z pewnością odezwie się pierwszy.

5. Czy zamierzam prowadzić uczciwą komunikację z odbiorcami?

Szacunek, uczciwość i transparentność leżą u podstaw relacji z interesariuszami, na tym polega również idealna współpraca z dziennikarzami. Nie kłam i nie wyolbrzymiaj, bo narazisz swój wizerunek na szwank. Wbrew stereotypom, PR to nie chwalebne komunikaty prasowe i mydlenie oczu. To ciągłe pozostawanie w interakcji z rynkiem, bieżące informowanie o aktualnościach dotyczących życia firmy i komunikowanie na zewnątrz jej misji. Pamiętaj więc o uczciwości w kontakcie z dziennikarzami. Raz stracone zaufanie ciężko odbudować, podobnie jest z zainteresowaniem mediów.

Więcej o tym, jak kreować działania public relations w startupie oraz o komunikacji z mediami możesz przeczytać w najnowszym e-booku PR Calling: PR dla startupów i nie tylko, czyli #mediahacking dla Twojego biznesu.
Tagi

Powiązane artykuły

PR dla branży Venture Capital

Kompleksowy przewodnik o PR dla funduszy VC. Dowiedz się, jak budować wizerunek, przyciągać startupy i zwiększać widoczność na rynku.

Czytaj więcej

LinkedIn – dlaczego jest ważny pod kątem kreowania wizerunku eksperta?

LinkedIn ma ponad 830 mln użytkowników globalnie. Dowiedz się, jak wymieniona platforma wspiera budowanie profesjonalnego wizerunku online!

Czytaj więcej

Ile kosztuje promocja raportu?

Sprawdź, ile kosztuje promocja raportu i jakie elementy warto uwzględnić w kampanii, aby zwiększyć rozpoznawalność firmy.

Czytaj więcej

PR dla branży HR

Jak działania PR wspierają firmy z branży HR w B2B? Odbiorcy, narzędzia, media, strategie oraz przykłady działań w komunikacji i promocji w HR.

Czytaj więcej

Jak mierzyć efekty działań PR?

Czytaj więcej

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej