fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Media relations

Współpraca z dziennikarzami. Jak budować media relations?

Lwią część działań PR w Twojej firmie powinna zajmować współpraca z dziennikarzami. To dzięki nim o Twojej firmie usłyszy potencjalny klient lub inwestor, a rozgłos w mediach i popularność mogą przełożyć się na wzrost wyceny spółki. Nawiązanie kontaktu i budowa trwałych relacji z przedstawicielami mediów to ciężka praca wymagająca cierpliwości oraz znajomości specyfiki pracy dziennikarzy. Co musisz wiedzieć o dobrym prowadzeniu media relations? Poniżej 5 pytań, które pomogą Ci rozwinąć PR w firmie.

1. Kim jest dziennikarz, którego chcę zainteresować swoją firmą?

Zrobiłeś bazę mediów, a na szczycie tytułów, do których chcesz dotrzeć jest Puls Biznesu. To dobry pomysł, pod warunkiem, że zorientowałeś się również, kto tam pracuje i na jakie tematy pisze. Podstawą jest zapoznanie się z dotychczasowymi publikacjami w gazecie lub portalu i skierowanie informacji prasowej do właściwego autora. Jeśli zmiany w Twojej firmie leżą w kręgu zainteresowań dziennikarza, prawdopodobnie uda Wam się wspólnie stworzyć ciekawy artykuł. Będzie on wartościowy zarówno dla redaktora oraz jego czytelników, jak i dla Twojej firmy.

2. Jak ważna jest dla mnie współpraca z dziennikarzami?

Jaki jest czas Twojej reakcji na przesłane pytania do wywiadu czy też prośbę o kontakt? Opieszałość w odpisywaniu na maile czy też lekceważenie zainteresowanych dziennikarzy, utrudniają tworzenie pożądanego wizerunku firmy. Powinieneś wiedzieć, że redaktorzy pracują pod ogromną presją stresu i czasu, dlatego tak ważne jest, by maksymalnie ułatwić im dotarcie do informacji o Twojej firmie.
Jeśli sam nie masz na to czasu (lub predyspozycji), zastanów się czy możesz wyznaczyć osobę w zespole, która będzie zajmowała się obsługą medialną. A może wolałbyś zlecić to agencji PR? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, szerzej piszemy o tym w naszym e-booku PR dla startupów.

 

PR dla startupów
Jak powinna wyglądać współpraca z dziennikarzami? Odpowiedź w e-book’u PR dla startupów i nie tylko, czyli mediahacking dla Twojego biznesu!

3. Czy potrafię wykazać się aktywnością w budowaniu relacji?

Budowanie trwałych relacji, to nie tylko okazjonalne wysyłanie informacji prasowych, ale pozostawanie z przedstawicielami mediów w ciągłym kontakcie. Czytaj ich artykuły, prezentuj własny punkt widzenia, spotykajcie się i rozmawiajcie o branży, w której działasz. Być może wkrótce odbędzie się ciekawy biznesowy event, na który wpadną również dziennikarze? Pójdź tam, uściśnij im dłoń i wymieńcie się wizytówkami. Współpraca z dziennikarzami opiera się na rozumieniu wzajemnych potrzeb i partnerstwie.

4. Czy zauważam, że każdy dziennikarz ma inny styl pracy?

Nie istnieje nic bardziej nieskutecznego od masowego wysyłania informacji prasowej i masowego follow-up’u, bez uwzględnienia indywidualnych preferencji dziennikarzy. Są redaktorzy, którzy w zabieganiu zapominają o przesłanych wiadomościach i proszą o kontakt telefoniczny. Nie bój się więc dzwonić i grzecznie pytać, czy aktualny news jest interesujący. Jeżeli z kolei wiesz, że wśród dziennikarzy są i tacy, którzy ponowny kontakt traktują jak akwizycję, nie narzucaj się. Możesz być spokojny, jeśli informacja go zainteresuje, z pewnością odezwie się pierwszy.

5. Czy zamierzam prowadzić uczciwą komunikację z odbiorcami?

Szacunek, uczciwość i transparentność leżą u podstaw relacji z interesariuszami, na tym polega również idealna współpraca z dziennikarzami. Nie kłam i nie wyolbrzymiaj, bo narazisz swój wizerunek na szwank. Wbrew stereotypom, PR to nie chwalebne komunikaty prasowe i mydlenie oczu. To ciągłe pozostawanie w interakcji z rynkiem, bieżące informowanie o aktualnościach dotyczących życia firmy i komunikowanie na zewnątrz jej misji. Pamiętaj więc o uczciwości w kontakcie z dziennikarzami. Raz stracone zaufanie ciężko odbudować, podobnie jest z zainteresowaniem mediów.

Więcej o tym, jak kreować działania public relations w startupie oraz o komunikacji z mediami możesz przeczytać w najnowszym e-booku PR Calling: PR dla startupów i nie tylko, czyli #mediahacking dla Twojego biznesu.
Tagi

Powiązane artykuły

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej

Jak pozycjonować ekspertów firmy?

Maria Rotkiel często pojawia się w mediach jako ekspertka w dziedzinie psychologii, prof. Jerzy Bralczyk zawsze komentuje tematy związane z językoznawstwem, a dr Paweł Grzesiowski udziela ostatnio wielu wywiadów w kontekście epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej

Jak PR może wesprzeć employer branding?

Czytaj więcej

Najczęstsze błędy językowe Polaków

Dziennie w sieci popełniamy aż 14 188 błędów językowych. Jakie są najczęstsze i co zrobić, żeby było ich jak najmniej?

Czytaj więcej

Multitasking w pracy PR-owca

Multitasking w pracy PR-owca musi iść w parze z dobrą organizacją czasu - tylko wówczas wielozadaniowość oznacza efektywność.

Czytaj więcej

7 zasad dobrego follow-up’u

Jeśli po wysyłce informacji prasowej, propozycji wywiadu czy zaproszeń na konferencję prasową odpowiedzi od dziennikarzy jest niewiele albo nie ma ich wcale, PR-owcy sięgają po stare, sprawdzone narzędzie: „follow-up”.

Czytaj więcej