fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PRowy miszmasz

7 książek o komunikacji, które powinien przeczytać każdy PR-owiec

Zaczynasz przygodę z public relations i szukasz pozycji, dzięki którym możesz się doszkolić? A może potrzebujesz usystematyzować swoją wiedzę lub przypomnieć sobie niektóre informacje? Oto 7 książek, po które warto sięgnąć – niezależnie od etapu, na którym znajdujesz się na ścieżce zawodowej.

W dobie natychmiastowego dostępu do informacji online łatwo zapomnieć, że istnieje inne źródło wiedzy. A jednak eksperci z każdej dziedziny wciąż wydają książki, w których zawierają latami zdobywane doświadczenie. Również PR-owcy mogą pochwalić się sporą listą lektur, po które warto sięgnąć. Oto 7 wybranych przez nas pozycji, które powinien znać każdy specjalista z agencji public relations.

„Pierwsze ćwierćwiecze. 25 lat public relations w Polsce”, red. Adam Łaszyn, Dariusz Tworzydło

Podsumowanie polskiego PR-u przez 27 osób, które historię naszej branży tworzyło krok po kroku. Dzięki lekturze można dowiedzieć się m.in.: skąd czerpano wiedzę na temat public relations na początku lat 90., jak do Polski trafiały pierwsze korporacje i kto je obsługiwał oraz jak przebiegał proces tworzenia kodeksu etyki zawodowej. Fascynująca lektura z nutką sentymentu rekonstruuje nam obszerne kalendarium przedstawiające najważniejsze wydarzenia branży PR w latach 1990 – 2015Dariusz Tworzydło, Zbigniew Chmielewski, „Badania i pomiar efektów public relations”

Prawda jest taka, że jak długo będzie istniał PR, tak długo będzie prowadzona dyskusja na temat jego pomiaru jakościowego i ilościowego. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy interesują się badaniami, a także tych, co dopiero poznają zasady działania statystyki.

Anna Miotk, „Nowy PR. Jak internet zmienił public relations“

To prawdopodobnie pierwsza rodzima pozycja, która opisywała zmiany w naszej branży. Można w niej znaleźć przykłady na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań m.in. w komunikacji oraz sprzedaży. Sprawnie pokazuje, jak w dzisiejszych czasach marketing i PR wzajemnie się przenikają – i to do tego stopnia, że trudno oddzielić jedno od drugiego. Bonus? W książce znajduje się cały rozdział o sposobach pomiaru działań PR-owych.

Iliyana Stareva „Inbound PR“

W jaki sposób specjaliści ds. PR-u mogą współtworzyć brandy i pomóc im dotrzeć do trudnych, przesyconych informacjami konsumentów? Jak agencje public relations mogą pomnożyć ROI klientów oraz zmierzyć swoje działania? Właśnie na te pytania odpowiada Starewa w swojej książce, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.

Artur Jabłoński „Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować). Copywriting & Webwriting“

Warsztat copywriterski to jedna z rzeczy, które każdy PR-owiec powinien mieć perfekcyjnie opanowane. Niestety wciąż pokutuje „szkolne” podejście do tekstów, które nie sprawdza się w naszej branży. Jabłoński w ciekawie przedstawia konkretne sposoby na copywriting, który silnie oddziałowuje na odbiorcę. Mocna pozycja dla wszystkich, którzy mają problemy z tworzeniem tekstów.

Justin Champion, „Inbound content“

Champion w prosty i przystępny sposób pokazuje siłę content marketingu. Dzięki niej można dowiedzieć się, jak w najbardziej efektywny sposób używać contentu, by zainteresować grupę docelową i dzięki temu zmienić poszczególnych odbiorców w zadowolonych konsumentów. Ciekawa pozycja, dzięki której można przekonać się, że agencja public relations to idealne miejsce do przygotowywania ciekawych i merytorycznych treści dla klientów.

Bill McGowan, „Pitch Perfect: How to say it right the first time, every time“

Czym jest PR, jeśli nie skutecznym przekazywaniem informacji? W przypadku naszej branży odbiorcami są 3 dość specyficzne grupy: konsumenci, media i klienci. Dlatego tak ważne jest perfekcyjne opanowanie zasad komunikacji, a w tym zdecydowanie może pomóc książka McGowana, który jako reporter dwukrotnie zdobył nagrodę Emmy.

Szukając merytorycznej wiedzy na temat public relations, zdecydowanie warto sięgnąć po wyżej wymienione książki. Nawet doświadczony specjalista może z nich skorzystać – w końcu wszyscy potrzebujemy czasem inspiracji.

Tagi

Powiązane artykuły

Poranna PR-asówka – od jakich źródeł informacji warto zaczynać dzień?

Sytuacja w mediach w znacznym stopniu kształtuje pracę PR-owca, w której codziennością są przegląd prasy oraz bezpośredni kontakt z dziennikarzami.

Czytaj więcej

Rola PR w walce z fake news

Walka z niewiarygodnymi informacjami w mediach społecznościowych i Internecie, tzw. fake news, trwa.

Czytaj więcej