Założenia projektu
„Raport Płacowy Branży IT” to jeden z kluczowych projektów SoDA. Cyklicznie wydawana publikacja (od 2021 roku) prezentuje dane dotyczące wynagrodzeń w branży z podziałem na płeć, stopień doświadczenia, stanowisko, wielkość czy lokalizację firmy, statystyki redukcji/zwiększenia zatrudnienia i pensji pracowników. Przedstawia również analizę rotacji pracowników IT i omawia najnowsze trendy, benefity pozapłacowe.
Naszym zadaniem było:
- obsługa medialna SoDA Breakfast – cyklicznego wydarzenia organizowanego przez stowarzyszenie, podczas którego miał mieć miejsce launch nowego wydania raportu,
- promocja publikacji w mediach.
Cele komunikacyjne:
- dotarcie z głównymi tezami zawartymi w raporcie do kluczowych dziennikarzy podejmujących zagadnienia szeroko związane z rynkiem IT w Polsce,
- wzmocnienie świadomości marki SoDA,
- wzmocnienie eksperckiego wizerunku organizacji,
- lojalizacja obecnych firm zrzeszonych w SoDA,
- wzbudzenie zainteresowania raportem potencjalnych członków i partnerów zrzeszenia.
Cele biznesowe: sprzedaż pełnej wersji raportu.
Bezpośrednie grupy docelowe: szeroko rozumiana branża IT.
Pośrednie grupy docelowe: media biznesowe, HR-owe, wertykalne technologiczne/IT, ogólnoinformacyjne oraz startupowe.
Sytuacja wyjściowa:
SoDA była dość dobrze znana dziennikarzom – eksperci reprezentujący organizację regularnie pojawiali się w mediach, komentując m.in. bieżącą sytuację w branży, trendy czy perspektywy rozwoju rynku IT w Polsce i za granicą. Raport płacowy miał wzmocnić pozycję ekspercką związku SoDA, podkreślić jego doskonałą znajomość sektora, a także zwrócić uwagę na problemy i zagadnienia omawiane w dokumencie. Jako że było to już trzecie wydanie publikacji, media oczekiwały zarówno prezentacji twardych danych, jak i nietuzinkowych oraz oryginalnych wniosków.
Zespół PR Calling zaczął swoje działania od zapoznania się z treścią raportu, a następnie przystąpił do realizacji poszczególnych etapów projektu.
Realizacja projektu
Projekt został podzielony na trzy fazy:
- działania wstępne, podczas których m.in. zapoznaliśmy się z raportem,
- działania związane z obsługą medialną SoDA Breakfast,
- intensywne media relations, promujące opracowanie w mediach.
Działania wstępne
Nasze działania rozpoczęliśmy od zapoznania się z raportem oraz omówienia wyników promocji jego edycji z 2023 roku – projektu, za który również byliśmy odpowiedzialni. Wówczas ukazało się 71 publikacji – głównie w mediach branżowych i ogólnoinformacyjnych. Dotarliśmy do 1 795 707 odbiorców, uzyskując AVE na poziomie 1 349 520 zł. Wskaźnik jakościowy publikacji – PR Indicator – wynosił 7,03.
Następnie stworzyliśmy plan komunikacji, który składał się z następujących etapów: przygotowanie dwóch informacji prasowych oraz plasowanie komentarzy eksperckich tworzonych bezpośrednio na zapytania z redakcji. Oczywiście zamierzaliśmy także na bieżąco monitorować rynek i wykorzystać ewentualne szanse na newsjacking. Premiera raportu miała odbyć się podczas cyklicznego wydarzenia SoDA Breakfast.
Działania związane z obsługą medialną SoDA Breakfast
Obsługa medialna podczas SoDA Breakfast obejmowała:
- rekomendacja terminu i godziny wydarzenia,
- przygotowanie listy dziennikarzy zaproszonych na śniadanie i kontakt z nimi,
- save-the-date – przygotowanie treści i personalizowana dystrybucja,
- zaproszenie – przygotowanie treści i personalizowana dystrybucja,
- follow-up zaproszenia oraz przypomnienie dla potwierdzonych gości,
- wsparcie komunikacyjne podczas trwania śniadania prasowego.
Zachętą do udziału w spotkaniu miała być m.in. możliwość wcześniejszego poznania wyników raportu, który zawiera dane dotyczące aktualnych stawek na rynku IT, pochodzące bezpośrednio od przedstawicieli firm członkowskich SoDA. Zaproszenia na SoDA Breakfast kierowaliśmy do starannie wyselekcjonowanej grupy dziennikarzy, którzy faktycznie są zainteresowani tym tematem.
Intensywne media relations związane z promocją raportu SoDA
Informacje prasowe oparliśmy na dwóch kluczowych wątkach: roli kobiet w IT oraz stanie rynku IT w Polsce.
Temat informacji prasowej nr 1: Tylko co piąta kobieta w IT zarabia podobnie lub więcej niż mężczyźni zatrudnieni na równorzędnych stanowiskach.
W pierwszej informacji prasowej skupiliśmy się na obecności i roli kobiet w branży IT. Ta grupa stanowi bowiem zaledwie 17% wszystkich zatrudnionych w firmach IT, a ich odsetek nie zmienił się od 2022 roku. Jak wynika z danych zawartych w „Raporcie Płacowym Branży IT SoDA 2024”, kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni zajmujący równorzędne stanowiska.
Temat informacji prasowej nr 2: W 2023 roku małe firmy IT zwolniły średnio ¼ pracowników. Jednak przyszłość jawi się optymistycznie.
Głównymi tematami drugiej informacji prasowej były zwolnienia i rekrutacje w branży IT. Według „Raportu Płacowego Branży IT 2024” małe firmy (liczące do 50 osób) w ubiegłym roku pożegnały średnio 26% zatrudnionych. Dodatkowo informowaliśmy dziennikarzy o perspektywach zawodowych dla specjalistów IT.