fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR dla branży

Agencja PR – jak znaleźć taką, która najlepiej wypromuje Twój biznes?

Z roku na rok, coraz więcej firm podejmuje współpracę z agencjami PR. I, choć na rynku jest ich wiele, wybór wciąż wydaje się trudny – w końcu zamierzamy powierzyć komuś swój wizerunek! Jak zatem wybrać najlepszych specjalistów, która agencja PR najlepiej wypromuje Twój biznes? Mamy na to radę! Dziś podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę w poszukiwaniach.

Czy agencja PR dobrze zna branżę Twojej firmy?

Gdy prowadzimy rekrutację wewnątrz firmy i poszukujemy wysokiej klasy specjalisty, intuicja podpowiada nam, żeby sprawdzić jego dotychczasowe doświadczenie w interesującym nas obszarze. I słusznie! Praktyka często przekłada się na znajomość środowiska, a także efektywność i tempo pracy.

Ta zasada sprawdza się równie dobrze podczas poszukiwania agencji PR. Specjalizacja w obsłudze danej branży to z założenia oczywista znajomość jej specyfiki, dziennikarzy, influencerów, z którymi warto współpracować czy wydarzeń, w których warto uczestniczyć. Jeśli więc Twój biznes należy np. do sektora nowych technologii – wybierz agencję PR, która specjalizuje się właśnie w tym obszarze. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że specjaliści będą doskonale znali rynek, na którym działasz, zrozumieją istotę i potrzeby Twojej marki, a także zadbają o jej wizerunek w najlepszy możliwy sposób. Doświadczenie agencji pozwoli na to, aby działania były skuteczne, a tym samym pomogły zrealizować założony cel. Dzięki temu Twoja firma może uzyskać wymierne korzyści, takie jak: wzrost rozpoznawalności marki czy produktu, wzbudzenie pozytywnych skojarzeń związanych z działalnością firmy, pozyskanie uwagi inwestorów czy nowych pracowników.

Jakimi obszarami komunikacji zajmuje się agencja PR?

Agencje PR różnią się również zakresem swojej działalności. Niektóre z nich specjalizują się w konkretnym obszarze, inne gwarantują pełną opiekę nad komunikacją marki w modelu 360.

Wybór usług jest bardzo szeroki, są to np. tzw. media relations, czyli budowanie i utrzymywanie pozytywnych kontaktów z dziennikarzami, obsługa mediów społecznościowych, współpraca z influencerami, organizacja eventów czy zarządzanie kryzysami.

Podczas swoich poszukiwań zastanów się zatem czy chciałbyś skupić się na wybranych działaniach komunikacyjnych, czy potrzebujesz kompleksowej usługi w tym zakresie. Jeżeli nie jesteś tego pewien, dobrym rozwiązaniem jest wstępne spotkanie z przedstawicielami agencji. Wspólnie określicie sytuację Twojej firmy, a Ty zweryfikujesz swoje oczekiwania.

Co o agencji sądzą jej obecni i byli klienci?

Słowne i pisemne referencje po zakończonej współpracy to jasny sygnał, że poprzedni klienci byli zadowoleni ze współpracy. W praktyce oznacza to, że agencja PR, której powierzono opiekę nad komunikacją, była skuteczna w swoich działaniach: przygotowała i zrealizowała dobrą strategię, wykazała się znajomością rynku i mediów oraz dobrała optymalne narzędzia komunikacji, które umożliwiły osiągnięcie założonych celów przedsiębiorstwa. Polecamy zatem zapoznać się z portfolio agencji i poszukać wypowiedzi jej klientów na temat ich współpracy.

Czy agencja jest obecna na rynku?

W trakcie poszukiwań warto również sprawdzić, czy dana firma jest aktywna w środowisku PR. Sprawdźmy zatem, czy jej specjaliści pojawiają się na wydarzeniach branżowych, wypowiadają się w mediach, jakie kampanie oraz projekty ostatnio tworzyli. Niektóre agencje prowadzą również blogi, które mają na celu edukowanie środowiska w zakresie komunikacji. W przystępny sposób przedstawiają zatem informacje zebrane na bazie własnej wiedzy i doświadczeń. Takie działania mogą świadczyć o profesjonalnej postawie PR-owców, którym zależy na rozwoju swojej branży.

Wybór agencji PR, z którą warto nawiązać długofalową współpracę nie jest prosty, ale weryfikacja powyższych kwestii na pewno Ci w tym pomoże. Ważne, żeby zaangażować się w sprawę i poświęcić na to odpowiednią ilość czasu, gdyż wizerunek firmy jest jednym z kluczowych obszarów dla jej działalności. Odpowiedzi na zaledwie 4 zadane przez nas pytania zdecydowanie przybliżą Cię do znalezienia idealnego partnera dla rozwoju Twojego biznesu.

Jeżeli obecnie poszukujesz agencji PR – zapraszamy do kontaktu z nami! Chętnie zapoznamy się z briefem. Jesteśmy przekonani, że wspólnie wypracujemy strategię dostosowaną do potrzeb Twojej firmy, a w konsekwencji – osiągniemy założone cele!

Tagi

Powiązane artykuły

5 powodów, przez które media nie publikują informacji prasowych

Informacja prasowa jest dla PR-owca jednym z podstawowych narzędzi, służących do kontaktu z mediami.

Czytaj więcej

Współpraca z dziennikarzami. Jak budować media relations?

Co musisz wiedzieć o dobrym prowadzeniu media relations? Poniżej 5 pytań, które pomogą Ci rozwinąć PR w firmie.

Czytaj więcej