fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR Calling

W jaki sposób PR może wspierać content marketing? 5 najważniejszych sposobów

Do niedawna marki skupiały się na dwóch głównych obszarach wspierających sprzedaż i tożsamość marki: na marketingu i PR. Do czasu, kiedy pojawił się content marketing, który idealnie integruje obie dziedziny. Jak wesprzeć content marketing działaniami PR?

Public Relations to przede wszystkim budowanie relacji i świadomości, kreowanie pozytywnego wizerunku firmy. Najczęściej komunikacja odbywa się za pomocą odpowiednio przygotowanych treści. Natomiast content marketing wykorzystuje atrakcyjne treści do zainteresowania odbiorców marką i jej produktami lub usługami. Treści są zatem łącznikiem tych dwóch obszarów, co sprawia, że w naturalny sposób łączą się one w jednym celu – przyciągnięcia klientów. Umiejętne wykorzystanie PR w działaniach content marketingowych może okazać się kluczem do skutecznej komunikacji i realizacji planu. W jaki sposób możemy wspierać marketing treści działaniami PR?

 

  1. Budowanie świadomości i relacji

Budowanie zaangażowania obecnych i potencjalnych klientów to domena PR i w tym obszarze doskonale wesprze on działania content merketingu poprzez dystrybucję materiałów, promowanie ich i docieranie do użytkowników. To szczególnie cenne przy wprowadzaniu nowych produktów, budowania tożsamości nowej marki czy też organizacji wydarzeń i akcji. Osoby odpowiedzialne za PR mogą zająć się wysyłką treści, publikować je w mediach społecznościowych oraz zainteresować nimi media tradycyjne i blogerów. PR-owcy mogą także wesprzeć działania marketingowe i poprowadzić ciekawe, oryginalne akcje promocyjne, zabawy oraz gry z obserwatorami marki na profilach w mediach społecznościowych.

 

  1. Budowanie pozycji eksperta

Współpraca pomiędzy PR a content marketingiem może znacznie wesprzeć markę w budowaniu pozycji eksperta. Dzielenie się widzą i interesującymi informacjami, ale także treściami zapewniającymi rozrywkę to klucz do zdobycia uwagi. W relacjach B2B bezcenne będą wiadomości przekazane w informacjach prasowych, raportach, newsletterach, na stronach oraz blogach firmowych. W przypadku B2C content powinien być mocniej eksploatowany w social mediach w formie grafik, rankingów, video czy gier. PR pomoże wykorzystywać tego typu treści w relacjach z mediami, które dodatkowo zwiększają zasięg komunikatów.

 

  1. Opowiadanie historii i inspirowanie

Storytelling ma potężną siłę w działaniach marketingowych, dlatego warto połączyć umiejętne opowiadanie historii o marce z jej odpowiednim pokazaniem. Emocjonujący język, budowanie napięcia, skierowanie uwagi odbiorcy na konkretny problem, identyfikowanie się z uczuciami klientów – tak przygotowane treści pozwolą PR-owcom zaangażować obserwatorów i zachęcić ich do dzielenia się historią z innymi. Podobny cel osiągniemy poprzez inspirowanie klientów do zmian, do działania oraz wychodzenia poza schemat.

 

  1. Pozycjonowanie treści

SEO to teraz konieczność zarówno w przypadku istniejących marek, jak i tych wchodzących na rynek. Optymalizacja treści wpływa na wysoką pozycję strony w wyszukiwarkach, co może przekładać się na wzrost konwersji. Przygotowane przez contentowców materiały w postaci e-booków, wpisów blogowych oraz podcastów odpowiednio rozdystrybuowane przez dział PR wzmocnią pozycję marki i skierują ruch z mediów społecznościowych na stronę firmy. Skuteczne działania wymagają od PR-owców znajomości podstaw SEO i ścisłej współpracy wszystkich działów – PR, marketingu i SEO.

 

  1. Współpraca z ambasadorami, blogerami, influencerami

Współpraca z osobami zewnętrznymi to doskonałe pole do współpracy pomiędzy PR a contentem. PR-owcy mogą wykorzystać treści do rozpoczęcia współpracy z blogerami lub ambasadorami marki. Dzięki przesłaniu produktów do recenzji lub propozycjom ciekawych i angażujących akcji na blogach czy w mediach społecznościowych można stworzyć współprace, które przyniosą długofalowe efekty. Obecnie zaangażowanie influencerów do promowania marki poprzez ciekawe formy (niekoniecznie tylko jako wpisy na blogu) to jedna z najbardziej skutecznych metod pozyskiwania obserwatorów i potencjalnych klientów dla marki.

Content marketing w naturalny sposób zespolił marketing z PR. W obydwu przypadkach niezbędne są dobre, skuteczne treści, które pozwolą realizować zamierzone cele. Dlatego, aby zwiększać efektywność content marketingu najlepszą opcją jest wsparcie treści działaniami PR.

Tagi

Powiązane artykuły

PR w dobie COVID-19

Sporo PR-owców zastanawia się teraz – czy w obliczu powagi wydarzeń i wpływu koronawirusa na polską i globalną gospodarkę – można komunikować inne tematy? Wręcz – czy wypada proponować dziennikarzom tematy zastępcze, niezwiązane z COVID-19 – wiedząc jaki strach i niepewność wzbudza w społeczeństwie obecna kryzysowa sytuacja?

Czytaj więcej

Pitch letter czy informacja prasowa? Co i kiedy wybrać?

Pitch letter czy informacja prasowa? Sprawdź, którą formę komunikacji z mediami wybrać, aby uzyskać maksimum efektów.

Czytaj więcej

7 książek o komunikacji, które powinien przeczytać każdy PR-owiec

Oto 7 książek, po które warto sięgnąć – niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z PR, czy jesteś doświadczonym specjalistą.

Czytaj więcej