fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PRowy miszmasz

W jaki sposób PR może wspierać content marketing? 5 najważniejszych sposobów

Do niedawna marki skupiały się na dwóch głównych obszarach wspierających sprzedaż i tożsamość marki: na marketingu i PR. Do czasu, kiedy pojawił się content marketing, który idealnie integruje obie dziedziny. Jak wesprzeć content marketing działaniami PR?

Public Relations to przede wszystkim budowanie relacji i świadomości, kreowanie pozytywnego wizerunku firmy. Najczęściej komunikacja odbywa się za pomocą odpowiednio przygotowanych treści. Natomiast content marketing wykorzystuje atrakcyjne treści do zainteresowania odbiorców marką i jej produktami lub usługami. Treści są zatem łącznikiem tych dwóch obszarów, co sprawia, że w naturalny sposób łączą się one w jednym celu – przyciągnięcia klientów. Umiejętne wykorzystanie PR w działaniach content marketingowych może okazać się kluczem do skutecznej komunikacji i realizacji planu. W jaki sposób możemy wspierać marketing treści działaniami PR?

 

  1. Budowanie świadomości i relacji

Budowanie zaangażowania obecnych i potencjalnych klientów to domena PR i w tym obszarze doskonale wesprze on działania content merketingu poprzez dystrybucję materiałów, promowanie ich i docieranie do użytkowników. To szczególnie cenne przy wprowadzaniu nowych produktów, budowania tożsamości nowej marki czy też organizacji wydarzeń i akcji. Osoby odpowiedzialne za PR mogą zająć się wysyłką treści, publikować je w mediach społecznościowych oraz zainteresować nimi media tradycyjne i blogerów. PR-owcy mogą także wesprzeć działania marketingowe i poprowadzić ciekawe, oryginalne akcje promocyjne, zabawy oraz gry z obserwatorami marki na profilach w mediach społecznościowych.

 

  1. Budowanie pozycji eksperta

Współpraca pomiędzy PR a content marketingiem może znacznie wesprzeć markę w budowaniu pozycji eksperta. Dzielenie się widzą i interesującymi informacjami, ale także treściami zapewniającymi rozrywkę to klucz do zdobycia uwagi. W relacjach B2B bezcenne będą wiadomości przekazane w informacjach prasowych, raportach, newsletterach, na stronach oraz blogach firmowych. W przypadku B2C content powinien być mocniej eksploatowany w social mediach w formie grafik, rankingów, video czy gier. PR pomoże wykorzystywać tego typu treści w relacjach z mediami, które dodatkowo zwiększają zasięg komunikatów.

 

  1. Opowiadanie historii i inspirowanie

Storytelling ma potężną siłę w działaniach marketingowych, dlatego warto połączyć umiejętne opowiadanie historii o marce z jej odpowiednim pokazaniem. Emocjonujący język, budowanie napięcia, skierowanie uwagi odbiorcy na konkretny problem, identyfikowanie się z uczuciami klientów – tak przygotowane treści pozwolą PR-owcom zaangażować obserwatorów i zachęcić ich do dzielenia się historią z innymi. Podobny cel osiągniemy poprzez inspirowanie klientów do zmian, do działania oraz wychodzenia poza schemat.

 

  1. Pozycjonowanie treści

SEO to teraz konieczność zarówno w przypadku istniejących marek, jak i tych wchodzących na rynek. Optymalizacja treści wpływa na wysoką pozycję strony w wyszukiwarkach, co może przekładać się na wzrost konwersji. Przygotowane przez contentowców materiały w postaci e-booków, wpisów blogowych oraz podcastów odpowiednio rozdystrybuowane przez dział PR wzmocnią pozycję marki i skierują ruch z mediów społecznościowych na stronę firmy. Skuteczne działania wymagają od PR-owców znajomości podstaw SEO i ścisłej współpracy wszystkich działów – PR, marketingu i SEO.

 

  1. Współpraca z ambasadorami, blogerami, influencerami

Współpraca z osobami zewnętrznymi to doskonałe pole do współpracy pomiędzy PR a contentem. PR-owcy mogą wykorzystać treści do rozpoczęcia współpracy z blogerami lub ambasadorami marki. Dzięki przesłaniu produktów do recenzji lub propozycjom ciekawych i angażujących akcji na blogach czy w mediach społecznościowych można stworzyć współprace, które przyniosą długofalowe efekty. Obecnie zaangażowanie influencerów do promowania marki poprzez ciekawe formy (niekoniecznie tylko jako wpisy na blogu) to jedna z najbardziej skutecznych metod pozyskiwania obserwatorów i potencjalnych klientów dla marki.

Content marketing w naturalny sposób zespolił marketing z PR. W obydwu przypadkach niezbędne są dobre, skuteczne treści, które pozwolą realizować zamierzone cele. Dlatego, aby zwiększać efektywność content marketingu najlepszą opcją jest wsparcie treści działaniami PR.

Tagi

Powiązane artykuły

Pitch letter czy informacja prasowa? Co i kiedy wybrać?

Pitch letter czy informacja prasowa? Sprawdź, którą formę komunikacji z mediami wybrać, aby uzyskać maksimum efektów.

Czytaj więcej

7 książek o komunikacji, które powinien przeczytać każdy PR-owiec

Oto 7 książek, po które warto sięgnąć – niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z PR, czy jesteś doświadczonym specjalistą.

Czytaj więcej