Informacja prasowa to jedno z najbardziej znanych narzędzi PR, dla wielu specjalistów traktowane jako podstawa do komunikacji z mediami. Dobrze przygotowana może przynieść świetne efekty, natomiast nie sprawdzi się w każdym przypadku. Alternatywa? Pitch letter, który zachęci dziennikarzy do przygotowania unikalnego i pogłębionego materiału. I tu pojawiają się pytania – skąd wiedzieć, która forma komunikacji lepsza? Kiedy przygotować pitch letter, a kiedy informację prasową?
Nie od dziś wiadomo, że dziennikarze poszukują przede wszystkim dobrych, interesujących czytelników newsów. Idealnie, jeśli są one podane w formie storytellingu – w końcu nic nie przyciąga uwagi odbiorców tak dobrze, jak świetnie opowiedziana historia. Z drugiej strony, PR-owcy tworząc i przesyłając informacje prasowe od zawsze muszą pamiętać o tym, aby były one aktualne, zwięzłe oraz merytoryczne. Komunikaty o charakterze typowo promocyjnym lub reklamowym są z góry skazane na porażkę. Zupełnie czym innym jest pitch letter, który wysłany w odpowiednim miejscu (a może w odpowiednie miejsce?) i czasie może wywołać serię świetnych publikacji.
Zacznijmy jednak od początku.
Jak powinna wyglądać informacja prasowa?
Przy budowaniu informacji prasowej, należy posłużyć się zasadą odwróconej piramidy. Według tej reguły, 80% informacji powinno być zawartych w pierwszych 20% tekstu. Jedną z najistotniejszych części komunikatu jest zatem lead, czyli jego streszczenie. To właśnie od niego zależy czy zainteresujemy dziennikarza swoim tematem. Ważne, aby fragment był krótki, rzeczowy i przekazywał najważniejsze informacje.
Lead powinien odpowiadać na następujące pytania (im więcej konkretów, tym lepiej):
- Co się stało?
- Kto brał w tym udział?
- Gdzie?
- Kiedy?
- Jak to się stało?
- Dlaczego?
Pod względem budowy, typowy komunikat zawiera kilka stałych elementów: tytuł, lead, rozwinięcie (zaczynając od najważniejszych wiadomości!), zakończenie, krótką informację o firmie oraz osobę do kontaktu. Jak taka informacja prasowa wygląda w praktyce? Odsyłamy Was do biura prasowego iTaxi, gdzie możecie pobrać ostatnie informacje prasowe i empirycznie zapoznać się ze strukturą materiału.
Kiedy i komu wysyłać informację prasową? Odpowiedź jest prosta. Wysyłamy wtedy, kiedy mamy do przekazania coś naprawdę interesującego, aktualnego i merytorycznego. Newsem może być informacja o pozyskaniu inwestora, przejęciu, zmianach personalnych (czy innych, istotnych dla docelowych odbiorców zmianach w firmie). Komu wysyłamy? Najlepiej konkretnym dziennikarzom, którzy piszą na tematy podobne do naszej informacji.