fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Pozycjonowanie ekspertów

5 błędów najczęściej popełnianych podczas budowania marki osobistej

W dobie coraz większego wpływu mediów społecznościowych na sprzedaż, wizerunek i komunikację, większość specjalistów w branży stoi przed wyzwaniem świadomego wykreowania spójnej marki osobistej. Dla tych, którzy zastanawiają się, jakie błędy są najczęściej popełniane podczas personal brandingu, a także jak ich uniknąć, przygotowaliśmy poniższe zestawienie.

Dobrze opracowana marka osobista może przełożyć się na realne korzyści, np. znalezienie lepszej pracy (cel krótkoterminowy), jak również wzrost biznesu Twojej firmy (cel długoterminowy). Niezależnie jednak, jaki sukces chcesz osiągnąć dzięki personal brandingowi, musisz pamiętać, by nie popełnić żadnego z poniższych błędów.

  • Przekonanie o internetowej anonimowości

Tak, jak w gabinecie byłego prezydenta USA widniał napis „gospodarka, głupcze”, tak nad naszymi biurkami powinniśmy widzieć jego nowoczesną alternatywę: „internet, głupcze”. Dlaczego? W przypadku tworzenia marki osobistej wirtualny świat ma taką samą wagę, jak realny. Znaczenie ma każdy wpis, czy zdjęcie udostępnione na social mediach, jak i każdy komentarz – również na forach. I choć internet daje złudne poczucie anonimowości, to należy pamiętać, że działy HR nie wyobrażają sobie teraz procesu rekrutacji bez dokładnego sprawdzenia kandydata lub kandydatki na dane stanowisko. Przemyśl zatem, czy kolejne zdjęcie z kolorowym drinkiem, czy też komentarz na dany polityczny temat pomoże Ci budować wizerunek profesjonalisty. Ta zasada odnosi się również do specjalistów, którzy w danym momencie nie szukają nowej pracy. Personal branding nie jest przeznaczony wyłącznie dla osób publicznych, a w firmie zarówno osoby na kierowniczych stanowiskach, jak i każdy pojedynczy pracownik są wizytówką swojego miejsca pracy.

  • Zbyt doskonałe „ja”

Budując markę należy pozostać sobą, zwłaszcza, że łatwo ulec pragnieniu, by stworzyć „lepszą wersję siebie”. Wbrew pozorom brak autentyczności można wyczuć niezwykle szybko, a to może zdyskwalifikować nawet najlepszego kandydata. Postaw więc na pokazanie prawdziwej tożsamości i osobowości. Naturalność jest w cenie, zatem np. tworząc wpisy na swój profil, nie używaj akademickiego języka, a opowiadając historię, pokaż przykłady z własnej pracy. Pisz online o tym, co jest dla Ciebie ważne. O czym jednak musisz pamiętać? Gdy komunikujesz wyznawane przez siebie wartości, każde ich złamanie będzie głośno komentowane przez otoczenie i sieć kontaktów.

  • Niedopasowana strategia

Kreowanie marki w sposób zorganizowany, spójny i systematyczny może okazać się prawdziwą zmorą, jeśli obrana strategia za bardzo odbiega od Twoich możliwości, a także silnych stron. Wykreowany sztuczny twór to nie tylko duży stres, ale możliwość narażenia się na śmieszność. By nie pozbawić się zawodowej wiarygodności, dopasuj komunikację do swojej wiedzy i doświadczenia.

  • Profesjonalizm tylko w godzinach pracy

Podstawowym błędem w kreowaniu marki osobistej jest brak spójności. Znajomi z pracy coraz częściej będą migrować z jednego portalu społecznościowego do drugiego. Warto więc zadbać by personal branding kreowany na LinkedInie czy Twitterze nie był przekreślany tym, co publikujesz na Instagramie czy Facebooku. Dodatkowo to, co reprezentujesz online powinno znaleźć odzwierciedlenie również podczas seminariów, konferencji, spotkań biznesowych, a także… zwykłych rozmów przy firmowym ekspresie do kawy.

  • Brak zmian

Dobrze wykreowana marka osobista powinna rezonować z otoczeniem oraz aktualnymi trendami branżowymi. Przede wszystkim jednak musi wraz z Tobą dojrzewać i wchodzić w kolejne etapy rozwoju życiowego oraz zawodowego. W końcu to, co wiesz jako asystent czy młodszy specjalista, nie musi być odzwierciedlać doświadczenia managera lub dyrektora. Mówiąc w skrócie: Twoja marka osobista jest… Tobą, zatem pozwól jej adaptować do nowej rzeczywistości.

 

Tworzenie personal brandingu nie będzie łatwym zadaniem, jeśli jasno nie zdefiniujesz celów, a także nie określisz własnych umiejętności czy rozpoznasz wyznawanych przez siebie wartości. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań warto stworzyć strategię, która będzie odpowiadać realnym potrzebom, a także będzie rezonować z Twoim doświadczeniem. Nagrodą będzie autentyczny i świadomie zbudowany wizerunek, który pomoże Ci zarówno w zdobywaniu kolejnych szczebli w karierze zawodowej, jak i rozwinięciu biznesu firmy.

Tagi

Powiązane artykuły

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej

Jak pozycjonować ekspertów firmy?

Maria Rotkiel często pojawia się w mediach jako ekspertka w dziedzinie psychologii, prof. Jerzy Bralczyk zawsze komentuje tematy związane z językoznawstwem, a dr Paweł Grzesiowski udziela ostatnio wielu wywiadów w kontekście epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej

Jak PR może wesprzeć employer branding?

Czytaj więcej

Najczęstsze błędy językowe Polaków

Dziennie w sieci popełniamy aż 14 188 błędów językowych. Jakie są najczęstsze i co zrobić, żeby było ich jak najmniej?

Czytaj więcej

Multitasking w pracy PR-owca

Multitasking w pracy PR-owca musi iść w parze z dobrą organizacją czasu - tylko wówczas wielozadaniowość oznacza efektywność.

Czytaj więcej

7 zasad dobrego follow-up’u

Jeśli po wysyłce informacji prasowej, propozycji wywiadu czy zaproszeń na konferencję prasową odpowiedzi od dziennikarzy jest niewiele albo nie ma ich wcale, PR-owcy sięgają po stare, sprawdzone narzędzie: „follow-up”.

Czytaj więcej