fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR Calling

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W dobie silnej konkurencji zatrudnienie agencji PR jest już pewnym standardem. Współpraca z ekspertami ds. komunikacji przynosi korzyści, zwykle dla obu stron. Jako PR-owcy tworzymy strategie, stanowiące odpowiedź na potrzeby wizerunkowe i biznesowe klientów. W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy, świeży i przede wszystkim budzący zainteresowanie wśród grupy docelowej klienta. Na tle wielu klientów możemy wskazać pewne wyraźne różnice we współpracy. Są one spowodowane głównie wielkością firmy, dla której pracujemy – startup i korporacja.

Same róznice w prowadzeniu komunikacji wynikają przede wszystkim z funkcjonowania tych podmiotów. Korporacja posiada dużo bardziej rozbudowaną strukturę, znaczne nakłady finansowe i zwykle jest firmą o ugruntowanej pozycji na rynku. Startup, w odróżnieniu do korporacji, jest podmiotem dopiero raczkującym na rynku. I w tym wypadku, zadaniem agencji PR jest dopasowanie sposobu komunikacji o wybrane narzędzia i stworzenie strategii skrojonej na miarę, której efekty będą widoczne w jak najszybszym czasie.

Poznaj środowisko, w którym będziesz działać

Przy rozpoczęciu współpracy agencji PR, warto zapoznać się ze strukturą i sposobem działania klienta, by sprawnie ułożyć sobie działanie. W PR Calling wyjściowym elementem rozpoczynającym współpracę, jest discovery month. Jest to okres intensywnych spotkań i rozmów, podczas których budujemy m.in. relację z klientem – to również dzięki temu współpraca jest efektywna i pełna sukcesów. Weryfikujemy także, czy każda ze stron w ten sam sposób pojmuje działania komunikacyjne. W trakcie procesu staramy się poznać jak najbardziej biznes klienta, by stworzyć strategię, która jak najdokładniej odpowiada potrzebom komunikacyjnym.

Wielkość i struktura

Korporacje są złożonymi podmiotami, posiadającymi szerokie spektrum aspektów komunikacyjnych. Tego typu organizacje charakteryzują się dużą liczbą działów zajmujących się różnorodnymi tematami – lifestyle’owymi, CSR, czy stricte korporacyjnymi. Agencje PR zwykle proponują strategię dla dużych przedsiębiorstw, która obejmuje potrzeby komunikacyjne wszystkich działów. Komunikacja w start-upach rozpoczyna się od podstaw. Nowo powstała firma ma tę przewagę, że może stworzyć niepowtarzalny wizerunek. Są to zwykle firmy o mniej rozbudowanej strukturze i strategia komunikacyjna opiera się na jednym filarze wraz z działaniami pobocznymi, które pojawiają się na bieżąco. Niestety zdarza się jeszcze, że młodzi przedsiębiorcy przywiązują do niej niewielką uwagę, dlatego warto uświadomić, jaką rolę odgrywa w tworzeniu wizerunku.

Koszt

Korporacje mają przeznaczone budżety na promocję, w tym na obsługę agencji PR. Ze względu na zakres i pole działania doradczych firm, w tym w miesięcznym wynagrodzeniu. W przypadku start-upów budżety przeznaczane są na konkretne działania, ale nie oznacza to, że nie mogą korzystać z usług agencji. Mogą postawić na komunikację np. projektową.

Korporacja i startup to dwa odmiennie funkcjonujące podmioty. Z jednej strony różnią się środowiskiem pracy, budżetem i potrzebami komunikacyjnymi, z drugiej zaś zadaniem agencji PR jest stworzenie wizerunku na miarę możliwości firmy.

Tagi

Powiązane artykuły

Co to jest PR?

PR to świadome, zaplanowane i długotrwałe pielęgnowanie stosunków z bliższym i dalszym otoczeniem, prowadzące do pozyskania jak największej liczby klientów i zwolenników. Co to oznacza?

Czytaj więcej

Prowadzenie działań PR dla branży logistycznej

Jak prowadzić działania PR dla klientów z branży logistycznej? Z jakich narzędzi korzystać? Jak komunikować się z biznesem, a jak z konsumentem?

Czytaj więcej

Etyka w public relations. Czego nie robić i gdzie szukać wskazówek?

Czytaj więcej

Public relations od podstaw. Trzy filary pozwalające lepiej zrozumieć PR

Starając się przybliżyć tematykę PR, rozłożymy na czynniki pierwsze typy i rodzaje działań oraz podstawowe narzędzia.

Czytaj więcej

Początek współpracy z agencją PR – 6 najczęściej zadawanych pytań

Jak wygląda początek współpracy z agencją PR? Ile kosztuje obsługa? Czy można rozpocząć działania na próbę? Odpowiadamy w naszym materiale.

Czytaj więcej

Informacja prasowa – 13 pytań najczęściej zadawanych przez Klientów

Informacja prasowa to podstawowe narzędzie pracy PR’owców. W jaki sposób napisać i wysłać komunikat? Kto będzie zainteresowany materiałem? O tym piszemy w materiale.

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

5 pytań związanych z obecnością w mediach

Kiedy otrzymasz zaproszenie do telewizji śniadaniowej? Jak zwiększyć liczbę komentarzy eksperckich? O tym piszemy w materiale!

Czytaj więcej

Jak napisać informację prasową o nowym produkcie?

Czytaj więcej

6 pytań o mierzenie efektywności działań PR

Jakie cele będą realizowały działania PR? Czy regularnie będę otrzymywał raport podsumowujący działania? Odpowiadamy na 6 pytań związanych z mierzeniem efektywności działań PR

Czytaj więcej