fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR dla branży

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W dobie silnej konkurencji zatrudnienie agencji PR jest już pewnym standardem. Współpraca z ekspertami ds. komunikacji przynosi korzyści, zwykle dla obu stron. Jako PR-owcy tworzymy strategie, stanowiące odpowiedź na potrzeby wizerunkowe i biznesowe klientów. W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy, świeży i przede wszystkim budzący zainteresowanie wśród grupy docelowej klienta. Na tle wielu klientów możemy wskazać pewne wyraźne różnice we współpracy. Są one spowodowane głównie wielkością firmy, dla której pracujemy – startup i korporacja.

Same róznice w prowadzeniu komunikacji wynikają przede wszystkim z funkcjonowania tych podmiotów. Korporacja posiada dużo bardziej rozbudowaną strukturę, znaczne nakłady finansowe i zwykle jest firmą o ugruntowanej pozycji na rynku. Startup, w odróżnieniu do korporacji, jest podmiotem dopiero raczkującym na rynku. I w tym wypadku, zadaniem agencji PR jest dopasowanie sposobu komunikacji o wybrane narzędzia i stworzenie strategii skrojonej na miarę, której efekty będą widoczne w jak najszybszym czasie.

Poznaj środowisko, w którym będziesz działać

Przy rozpoczęciu współpracy agencji PR, warto zapoznać się ze strukturą i sposobem działania klienta, by sprawnie ułożyć sobie działanie. W PR Calling wyjściowym elementem rozpoczynającym współpracę, jest discovery month. Jest to okres intensywnych spotkań i rozmów, podczas których budujemy m.in. relację z klientem – to również dzięki temu współpraca jest efektywna i pełna sukcesów. Weryfikujemy także, czy każda ze stron w ten sam sposób pojmuje działania komunikacyjne. W trakcie procesu staramy się poznać jak najbardziej biznes klienta, by stworzyć strategię, która jak najdokładniej odpowiada potrzebom komunikacyjnym.

Wielkość i struktura

Korporacje są złożonymi podmiotami, posiadającymi szerokie spektrum aspektów komunikacyjnych. Tego typu organizacje charakteryzują się dużą liczbą działów zajmujących się różnorodnymi tematami – lifestyle’owymi, CSR, czy stricte korporacyjnymi. Agencje PR zwykle proponują strategię dla dużych przedsiębiorstw, która obejmuje potrzeby komunikacyjne wszystkich działów. Komunikacja w start-upach rozpoczyna się od podstaw. Nowo powstała firma ma tę przewagę, że może stworzyć niepowtarzalny wizerunek. Są to zwykle firmy o mniej rozbudowanej strukturze i strategia komunikacyjna opiera się na jednym filarze wraz z działaniami pobocznymi, które pojawiają się na bieżąco. Niestety zdarza się jeszcze, że młodzi przedsiębiorcy przywiązują do niej niewielką uwagę, dlatego warto uświadomić, jaką rolę odgrywa w tworzeniu wizerunku.

Koszt

Korporacje mają przeznaczone budżety na promocję, w tym na obsługę agencji PR. Ze względu na zakres i pole działania doradczych firm, w tym w miesięcznym wynagrodzeniu. W przypadku start-upów budżety przeznaczane są na konkretne działania, ale nie oznacza to, że nie mogą korzystać z usług agencji. Mogą postawić na komunikację np. projektową.

Korporacja i startup to dwa odmiennie funkcjonujące podmioty. Z jednej strony różnią się środowiskiem pracy, budżetem i potrzebami komunikacyjnymi, z drugiej zaś zadaniem agencji PR jest stworzenie wizerunku na miarę możliwości firmy.

Tagi

Powiązane artykuły

PR dla branży Venture Capital

Kompleksowy przewodnik o PR dla funduszy VC. Dowiedz się, jak budować wizerunek, przyciągać startupy i zwiększać widoczność na rynku.

Czytaj więcej

LinkedIn – dlaczego jest ważny pod kątem kreowania wizerunku eksperta?

LinkedIn ma ponad 830 mln użytkowników globalnie. Dowiedz się, jak wymieniona platforma wspiera budowanie profesjonalnego wizerunku online!

Czytaj więcej

Ile kosztuje promocja raportu?

Sprawdź, ile kosztuje promocja raportu i jakie elementy warto uwzględnić w kampanii, aby zwiększyć rozpoznawalność firmy.

Czytaj więcej

PR dla branży HR

Jak działania PR wspierają firmy z branży HR w B2B? Odbiorcy, narzędzia, media, strategie oraz przykłady działań w komunikacji i promocji w HR.

Czytaj więcej

Jak mierzyć efekty działań PR?

Czytaj więcej

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej