Ta strona korzysta z plików cookie.

Public relations

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W dobie silnej konkurencji zatrudnienie agencji PR jest już pewnym standardem. Współpraca z ekspertami ds. komunikacji przynosi korzyści, zwykle dla obu stron. Jako PR-owcy tworzymy strategie, stanowiące odpowiedź na potrzeby wizerunkowe i biznesowe klientów. W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy, świeży i przede wszystkim budzący zainteresowanie wśród grupy docelowej klienta. Na tle wielu klientów możemy wskazać pewne wyraźne różnice we współpracy. Są one spowodowane głównie wielkością firmy, dla której pracujemy – startup i korporacja.

Same róznice w prowadzeniu komunikacji wynikają przede wszystkim z funkcjonowania tych podmiotów. Korporacja posiada dużo bardziej rozbudowaną strukturę, znaczne nakłady finansowe i zwykle jest firmą o ugruntowanej pozycji na rynku. Startup, w odróżnieniu do korporacji, jest podmiotem dopiero raczkującym na rynku. I w tym wypadku, zadaniem agencji PR jest dopasowanie sposobu komunikacji o wybrane narzędzia i stworzenie strategii skrojonej na miarę, której efekty będą widoczne w jak najszybszym czasie.

Poznaj środowisko, w którym będziesz działać

Przy rozpoczęciu współpracy agencji PR, warto zapoznać się ze strukturą i sposobem działania klienta, by sprawnie ułożyć sobie działanie. W PR Calling wyjściowym elementem rozpoczynającym współpracę, jest discovery month. Jest to okres intensywnych spotkań i rozmów, podczas których budujemy m.in. relację z klientem – to również dzięki temu współpraca jest efektywna i pełna sukcesów. Weryfikujemy także, czy każda ze stron w ten sam sposób pojmuje działania komunikacyjne. W trakcie procesu staramy się poznać jak najbardziej biznes klienta, by stworzyć strategię, która jak najdokładniej odpowiada potrzebom komunikacyjnym.

Wielkość i struktura

Korporacje są złożonymi podmiotami, posiadającymi szerokie spektrum aspektów komunikacyjnych. Tego typu organizacje charakteryzują się dużą liczbą działów zajmujących się różnorodnymi tematami – lifestyle’owymi, CSR, czy stricte korporacyjnymi. Agencje PR zwykle proponują strategię dla dużych przedsiębiorstw, która obejmuje potrzeby komunikacyjne wszystkich działów. Komunikacja w start-upach rozpoczyna się od podstaw. Nowo powstała firma ma tę przewagę, że może stworzyć niepowtarzalny wizerunek. Są to zwykle firmy o mniej rozbudowanej strukturze i strategia komunikacyjna opiera się na jednym filarze wraz z działaniami pobocznymi, które pojawiają się na bieżąco. Niestety zdarza się jeszcze, że młodzi przedsiębiorcy przywiązują do niej niewielką uwagę, dlatego warto uświadomić, jaką rolę odgrywa w tworzeniu wizerunku.

Koszt

Korporacje mają przeznaczone budżety na promocję, w tym na obsługę agencji PR. Ze względu na zakres i pole działania doradczych firm, w tym w miesięcznym wynagrodzeniu. W przypadku start-upów budżety przeznaczane są na konkretne działania, ale nie oznacza to, że nie mogą korzystać z usług agencji. Mogą postawić na komunikację np. projektową.

Korporacja i startup to dwa odmiennie funkcjonujące podmioty. Z jednej strony różnią się środowiskiem pracy, budżetem i potrzebami komunikacyjnymi, z drugiej zaś zadaniem agencji PR jest stworzenie wizerunku na miarę możliwości firmy.

Tagi

Powiązane artykuły

Czym jest Discovery Month?

Jak wygląda pierwszy miesiąc współpracy z PR Calling? Czym jest Discovery Month? Jakie działania przeprowadzi dla Ciebie agencja PR?

Czytaj więcej

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy i świeży.

Czytaj więcej

Work smart, not hard – czyli jak usprawnić sobie pracę, będąc PR-owcem?

Przedstawiamy krótką listę narzędzi ułatwiającą pracę PR-owca. Uwaga! Ten niezbędnik może sprawdzić się nie tylko w agencji PR.

Czytaj więcej

PR Calling najlepiej ocenioną agencją PR wg raportu MMP i badania Kantar Polska

Czytaj więcej

5 korzyści prowadzenia profilu LinkedIn

Stale rosnąca liczba profili na „biznesowej wersji Facebooka”, powoduje, że ten portal społecznościowy ma gigantyczne znaczenie.

Czytaj więcej

Biuro prasowe – 5 błędów, które można szybko naprawić

Agencja PR stworzyła Twojej firmie biuro prasowe, ale masz wrażenie, że nie spełnia ono swojej funkcji? Przemyśl, czy na pewno przy jego tworzeniu nie popełniono błędów.

Czytaj więcej

Personal branding jako element skutecznej strategii PR marki

Chcesz jeszcze bardziej wypromować swoją firmę, niż robi to Twoja agencja public relations? Pomyśl o personal brandingu i zgłoś się do najlepszych!

Czytaj więcej

Czy na pewno wiesz, czym zajmuje się agencja PR?

Czy na pewno wiesz, czym zajmuje się agencja PR? Jeśli nadal uważasz, że PR-owcy są tylko od nawiązywania i budowania relacji z mediami, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Czytaj więcej

Marka osobista – 5 skutecznych cech

W dzisiejszym świecie każdy jest marką, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Poprzez sposób wykonywania pracy czy posiadanie profili w social mediach, dostarczamy informacje, na podstawie których inni budują sobie Twój obraz. W jaki sposób wykreować skuteczny, służący Twoim celom profil? Jakie powinien mieć on cechy?

Czytaj więcej

Komunikacja wewnętrzna – klucz do pozytywnego wizerunku firmy na rynku

Komunikacja wewnętrzna może być bardzo skuteczna w promowaniu pozytywnego wizerunku organizacji. Poprzez podnoszenie motywacji oraz wiedzy na temat firmy, możemy zwiększyć zaangażowanie pracowników, którzy z czasem stają się ambasadorami marki, zwiększając zasięg jej key messages. W tekście pokazujemy na co zwrócić uwagę podczas projektowania kanałów informacyjnych.

Czytaj więcej