fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR Calling

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W dobie silnej konkurencji zatrudnienie agencji PR jest już pewnym standardem. Współpraca z ekspertami ds. komunikacji przynosi korzyści, zwykle dla obu stron. Jako PR-owcy tworzymy strategie, stanowiące odpowiedź na potrzeby wizerunkowe i biznesowe klientów. W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy, świeży i przede wszystkim budzący zainteresowanie wśród grupy docelowej klienta. Na tle wielu klientów możemy wskazać pewne wyraźne różnice we współpracy. Są one spowodowane głównie wielkością firmy, dla której pracujemy – startup i korporacja.

Same róznice w prowadzeniu komunikacji wynikają przede wszystkim z funkcjonowania tych podmiotów. Korporacja posiada dużo bardziej rozbudowaną strukturę, znaczne nakłady finansowe i zwykle jest firmą o ugruntowanej pozycji na rynku. Startup, w odróżnieniu do korporacji, jest podmiotem dopiero raczkującym na rynku. I w tym wypadku, zadaniem agencji PR jest dopasowanie sposobu komunikacji o wybrane narzędzia i stworzenie strategii skrojonej na miarę, której efekty będą widoczne w jak najszybszym czasie.

Poznaj środowisko, w którym będziesz działać

Przy rozpoczęciu współpracy agencji PR, warto zapoznać się ze strukturą i sposobem działania klienta, by sprawnie ułożyć sobie działanie. W PR Calling wyjściowym elementem rozpoczynającym współpracę, jest discovery month. Jest to okres intensywnych spotkań i rozmów, podczas których budujemy m.in. relację z klientem – to również dzięki temu współpraca jest efektywna i pełna sukcesów. Weryfikujemy także, czy każda ze stron w ten sam sposób pojmuje działania komunikacyjne. W trakcie procesu staramy się poznać jak najbardziej biznes klienta, by stworzyć strategię, która jak najdokładniej odpowiada potrzebom komunikacyjnym.

Wielkość i struktura

Korporacje są złożonymi podmiotami, posiadającymi szerokie spektrum aspektów komunikacyjnych. Tego typu organizacje charakteryzują się dużą liczbą działów zajmujących się różnorodnymi tematami – lifestyle’owymi, CSR, czy stricte korporacyjnymi. Agencje PR zwykle proponują strategię dla dużych przedsiębiorstw, która obejmuje potrzeby komunikacyjne wszystkich działów. Komunikacja w start-upach rozpoczyna się od podstaw. Nowo powstała firma ma tę przewagę, że może stworzyć niepowtarzalny wizerunek. Są to zwykle firmy o mniej rozbudowanej strukturze i strategia komunikacyjna opiera się na jednym filarze wraz z działaniami pobocznymi, które pojawiają się na bieżąco. Niestety zdarza się jeszcze, że młodzi przedsiębiorcy przywiązują do niej niewielką uwagę, dlatego warto uświadomić, jaką rolę odgrywa w tworzeniu wizerunku.

Koszt

Korporacje mają przeznaczone budżety na promocję, w tym na obsługę agencji PR. Ze względu na zakres i pole działania doradczych firm, w tym w miesięcznym wynagrodzeniu. W przypadku start-upów budżety przeznaczane są na konkretne działania, ale nie oznacza to, że nie mogą korzystać z usług agencji. Mogą postawić na komunikację np. projektową.

Korporacja i startup to dwa odmiennie funkcjonujące podmioty. Z jednej strony różnią się środowiskiem pracy, budżetem i potrzebami komunikacyjnymi, z drugiej zaś zadaniem agencji PR jest stworzenie wizerunku na miarę możliwości firmy.

Tagi

Powiązane artykuły

Jak prowadzić SEO PR?

Jeśli prowadzisz własną stronę internetową, zapewne słyszałeś o SEO. Jednak czy wiesz, czym jest SEO PR? Na czym polega SEO PR?    

Czytaj więcej

Podcast jako element strategii PR

Podcast jako element skutecznej strategii PR? Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać podcast, jako narzędzie komunikacji.

Czytaj więcej

Po pierwsze: skuteczność!

Jednym z elementów oceny pracy PR-owca jest skuteczność jego działań. Ta skuteczność w dużej mierze zależy od wypracowanych relacji z mediami.

Czytaj więcej

PR w dobie COVID-19

Sporo PR-owców zastanawia się teraz – czy w obliczu powagi wydarzeń i wpływu koronawirusa na polską i globalną gospodarkę – można komunikować inne tematy? Wręcz – czy wypada proponować dziennikarzom tematy zastępcze, niezwiązane z COVID-19 – wiedząc jaki strach i niepewność wzbudza w społeczeństwie obecna kryzysowa sytuacja?

Czytaj więcej

5 powodów, dlaczego warto wziąć udział w konferencji I ❤ Marketing

Czy warto wybrać się na konferencję I love marketing? Odpowiadamy na to arcytrudne pytanie!

Czytaj więcej

W jaki sposób PR może wspierać content marketing? 5 najważniejszych sposobów

Czy PR może wspierać content marketing? Poznaj 5 sposób, dzięki którym skutecznie połączysz te dwie dyscypliny i uzyskasz efekt synergii.

Czytaj więcej

Jak napisać informację prasową i uzyskać maksimum publikacji? Kompendium wiedzy + BONUS

Jak napisać informację prasową? Przygotowaliśmy dla Ciebie obszerny artykuł nt. materiałów prasowych. A na koniec - BONUS!

Czytaj więcej

Pitch letter czy informacja prasowa? Co i kiedy wybrać?

Pitch letter czy informacja prasowa? Sprawdź, którą formę komunikacji z mediami wybrać, aby uzyskać maksimum efektów.

Czytaj więcej

Czym jest Discovery Month?

Jak wygląda pierwszy miesiąc współpracy z PR Calling? Czym jest Discovery Month? Jakie działania przeprowadzi dla Ciebie agencja PR?

Czytaj więcej

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy i świeży.

Czytaj więcej