fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR dla branży

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W dobie silnej konkurencji zatrudnienie agencji PR jest już pewnym standardem. Współpraca z ekspertami ds. komunikacji przynosi korzyści, zwykle dla obu stron. Jako PR-owcy tworzymy strategie, stanowiące odpowiedź na potrzeby wizerunkowe i biznesowe klientów. W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy, świeży i przede wszystkim budzący zainteresowanie wśród grupy docelowej klienta. Na tle wielu klientów możemy wskazać pewne wyraźne różnice we współpracy. Są one spowodowane głównie wielkością firmy, dla której pracujemy – startup i korporacja.

Same róznice w prowadzeniu komunikacji wynikają przede wszystkim z funkcjonowania tych podmiotów. Korporacja posiada dużo bardziej rozbudowaną strukturę, znaczne nakłady finansowe i zwykle jest firmą o ugruntowanej pozycji na rynku. Startup, w odróżnieniu do korporacji, jest podmiotem dopiero raczkującym na rynku. I w tym wypadku, zadaniem agencji PR jest dopasowanie sposobu komunikacji o wybrane narzędzia i stworzenie strategii skrojonej na miarę, której efekty będą widoczne w jak najszybszym czasie.

Poznaj środowisko, w którym będziesz działać

Przy rozpoczęciu współpracy agencji PR, warto zapoznać się ze strukturą i sposobem działania klienta, by sprawnie ułożyć sobie działanie. W PR Calling wyjściowym elementem rozpoczynającym współpracę, jest discovery month. Jest to okres intensywnych spotkań i rozmów, podczas których budujemy m.in. relację z klientem – to również dzięki temu współpraca jest efektywna i pełna sukcesów. Weryfikujemy także, czy każda ze stron w ten sam sposób pojmuje działania komunikacyjne. W trakcie procesu staramy się poznać jak najbardziej biznes klienta, by stworzyć strategię, która jak najdokładniej odpowiada potrzebom komunikacyjnym.

Wielkość i struktura

Korporacje są złożonymi podmiotami, posiadającymi szerokie spektrum aspektów komunikacyjnych. Tego typu organizacje charakteryzują się dużą liczbą działów zajmujących się różnorodnymi tematami – lifestyle’owymi, CSR, czy stricte korporacyjnymi. Agencje PR zwykle proponują strategię dla dużych przedsiębiorstw, która obejmuje potrzeby komunikacyjne wszystkich działów. Komunikacja w start-upach rozpoczyna się od podstaw. Nowo powstała firma ma tę przewagę, że może stworzyć niepowtarzalny wizerunek. Są to zwykle firmy o mniej rozbudowanej strukturze i strategia komunikacyjna opiera się na jednym filarze wraz z działaniami pobocznymi, które pojawiają się na bieżąco. Niestety zdarza się jeszcze, że młodzi przedsiębiorcy przywiązują do niej niewielką uwagę, dlatego warto uświadomić, jaką rolę odgrywa w tworzeniu wizerunku.

Koszt

Korporacje mają przeznaczone budżety na promocję, w tym na obsługę agencji PR. Ze względu na zakres i pole działania doradczych firm, w tym w miesięcznym wynagrodzeniu. W przypadku start-upów budżety przeznaczane są na konkretne działania, ale nie oznacza to, że nie mogą korzystać z usług agencji. Mogą postawić na komunikację np. projektową.

Korporacja i startup to dwa odmiennie funkcjonujące podmioty. Z jednej strony różnią się środowiskiem pracy, budżetem i potrzebami komunikacyjnymi, z drugiej zaś zadaniem agencji PR jest stworzenie wizerunku na miarę możliwości firmy.

Tagi

Powiązane artykuły

Jak mierzyć efekty działań PR?

Czytaj więcej

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej

Jak pozycjonować ekspertów firmy?

Maria Rotkiel często pojawia się w mediach jako ekspertka w dziedzinie psychologii, prof. Jerzy Bralczyk zawsze komentuje tematy związane z językoznawstwem, a dr Paweł Grzesiowski udziela ostatnio wielu wywiadów w kontekście epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej

Jak PR może wesprzeć employer branding?

Czytaj więcej

Najczęstsze błędy językowe Polaków

Dziennie w sieci popełniamy aż 14 188 błędów językowych. Jakie są najczęstsze i co zrobić, żeby było ich jak najmniej?

Czytaj więcej

Multitasking w pracy PR-owca

Multitasking w pracy PR-owca musi iść w parze z dobrą organizacją czasu - tylko wówczas wielozadaniowość oznacza efektywność.

Czytaj więcej