fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PRowy miszmasz

Podcast jako element strategii PR

Zarówno media, jak i branża PR stale ewoluują, a wraz z nimi narzędzia skutecznej strategii, która umożliwia osiągnięcie założonych celów komunikacyjnych i biznesowych. Jednym z takich narzędzi jest właśnie podcast. Czym dokładnie jest i w jakich przypadkach przyniesie wymierne korzyści marce?

Podcast – najprościej ujmując – to produkcja audio, którą możemy znaleźć w internecie. Najczęściej ma formę rozmowy (rzadziej monologu) i jest podzielony na odcinki. W ostatnim roku tego typu materiały stały się niezwykle popularne, a własne kanały tworzyły nie tylko największe media, jak m.in. TOK FM, Agora, Rzeczpospolita czy Vogue Polska, ale również niezależni internetowi twórcy, jak i same firmy czy marki. Rola podcastów tak bardzo zyskała na znaczeniu w ostatnim czasie, że od 2020 roku ich twórcom będą przyznawane Nagrody Pulitzera – najbardziej prestiżowe wyróżnienia w świecie dziennikarskim. Nic więc dziwnego, że podcasty zyskały na znaczeniu również jako element skutecznej strategii działań PR.

Dlaczego warto postawić na podcasty?

Jak wynika z badania polskich słuchaczy podcastów opracowanego w 2019 roku dla Tandem Media z Grupy Radiowej Agory, już 1/4 polskich internautów wykazuje aktywność w tym zakresie i wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie nieustannie rosła. W 2018 roku tego typu audycje zyskały 800 mln zwolenników na całym świecie, a w 2022 liczba ta ma sięgnąć nawet 1,5 mld. W Polsce aż 65% słuchaczy zaznajomiło się z tego rodzaju materiałami zaledwie w ciągu ostatniego roku, a ich średni miesięczny zasięg w naszym kraju już teraz dorównuje innym państwom europejskim.

W tym samym badaniu 41% ankietowanych określiło podcasty jako bardziej wiarygodne niż media tradycyjne, takie jak portale informacyjne, telewizja, radio, wideo online oraz serwisy społecznościowe. Co więcej, 45% badanych uważa, że podcasty mają charakter ekspercki, a ponad połowa ceni je za wartość informacyjną. Brzmi nieźle, prawda? Tylko…

…jak wykorzystać PR-owo podcasty?

Tego typu materiały doskonale sprawdzą się w budowaniu wizerunku eksperta w swojej dziedzinie. Są też świetnym uzupełnieniem działań content marketingowych, ponieważ można ich słuchać w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wpatrywania się w ekran. Odpowiednio zaplanowane, przygotowane i wypromowane pozwolą skutecznie dotrzeć do grupy docelowej i osiągnąć założone cele komunikacyjne oraz biznesowe.

Czy potrzeba zatem więcej argumentów, by uwzględnić podcasty w strategii działań PR? Naszym zdaniem nie! Należy jednak pamiętać, że w podcastach najważniejsze to… mieć coś do powiedzenia. Treści mają być tworzone z myślą o słuchaczach, którzy stanowią grupę docelową i odpowiadać ich potrzebom oraz zainteresowaniom. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że treści będą cieszyć się popularnością.

Których podcastów słuchają eksperci?

Postanowiliśmy zapytać znanych i lubianych ekspertów ze świata online o ich ulubione podcasty. O wypowiedź poprosiliśmy: Angelikę Chimkowską, Agatę Chmielewską, Mateusza Czecha, Angelikę Jeżewską, Łukasza Kosuniaka i Pawła Zawadzkiego. A o to co nam powiedzieli:

Angelika Chimkowska, strateg social sellingu

Podcasty pokochałam, gdy zaczęłam więcej biegać i to właśnie one wypełniły mi biegową ciszę. Lubię też słuchać podcastów jadąc samochodem, choć w samochodzie częściej słucham audiobooków. Jeżeli chodzi o moje ulubione podcasty to zacznę od tego, którego „muszę szłuchać”.

Silna marka w praktyce – to mój podcast i słucham każdego odcinka, aby sprawdzić co następnym razem mogłabym powiedzieć lepiej lub zrobić inaczej, aby było to jeszcze skuteczniejsze. Podcast wyróżnia się tym, że nie są to rozmowy z gośćmi, ale opowiadam o tym jak wygląda w praktyce tworzenie marki z dużym naciskiem na silną markę lidera – eksperta, lidera zespołu czy właściciela firmy.

Mała Wielka Firma – Marek Jankowski to nie tylko najbardziej doświadczony podcaster w Polsce jakiego znam, ale człowiek wysokiej etyki pracy. To gwarancja tego, że nie zmarnujesz ani minuty inwestując swój czas w słuchanie wywiadów z jego gośćmi. Marek wybiera tematy praktyczne i spotyka się z praktykami. Bez lania wody, konkretnie i merytorycznie.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS – to wariacja kanału na YT pod tym samym tytułem. Aplikacja YT nie jest tak wygodna jak aplikacja do podcastów, więc będąc na biegowej ścieżce zdecydowanie wybieram podcasty. Różnorodni goście, naukowe zacięcie, wyniki badań, a przede wszystkim merytoryka na uniwersyteckim poziomie. Co wcale nie oznacza, że podcasty to wyłącznie nagrania osób z SWPS i to jest właśnie w tym wspaniałe. SWPS dostarcza praktyczną wiedzę, a kryterium jest merytoryka i słuchacze, a nie tylko kadra zatrudniona na uniwersytecie.

Agata Chmielewska, podcasterka FIRMA ON-LINE

Podcastów słucham od jakiś 6 lat. Mało było wtedy polskich podcastów, znałam tylko Małą Wielką Firmę, Więcej niż oszczędzanie pieniędzy, potem pojawił się Menedżer Plus. Teraz wybór jest dużo większy co mnie ogromnie cieszy. Wybieram sobie odcinki różnych audycji jakie mnie interesują lub na jakie mam nastrój. Najczęściej jednak w moich uszach pobrzmiewają wcześniej wspomniane podcasty, a także:

Jednakże wciąż pojawiają się nowe tytuły i ich też szukam, sprawdzam i słucham wyrywkowo.

Mateusz Czech, bloger, chatbot maker

Marketingiem interesuje się z pasji z naciskiem na technologię, więc moje ulubione podcasty dotyczą właśnie tego obszaru. Z ręką na sercu, gdybym musiał słuchać tylko 2 podcastów przez resztę życia to byłyby to:

  1. Marki testowane na ludziach autorstwa Małgorzaty Wardaszki-Deręgowskiej – podcast, który jako jedyny (nie znalazłem innego w Polsce) omawia i tłumaczy obszar strategii marketingowej. Marki testowane na ludziach pokazują, że strategia nie jest zarezerwowana dla największych i najbogatszych, a tak naprawdę powinien mieć ją każdy. Gosia świetnie tłumaczy strategię komunikacji, strategię marki, a świetnie dobrani goście tylko dodają animuszu. To aktualnie mój ulubiony podcast, na którego nowego odcinki czekam.
  2. Olek Wandzel Podcast – Olek to VP w Abstrahuje, który nie dość, że jest jednym z najbardziej oczytanych ludzi, z którymi miałem okazję przybić „żółwika” to każdy odcinek podcastu wnosi konkretną wartość i wcale nie musisz prowadzić biznesu, choć przedsiębiorcy zyskają tu najwięcej. Podcast, który przede wszystkim skupia się na prowadzeniu biznesu, zarządzaniu, ale gwarantuję, że osoby związane z marketingiem znajdą tu ogromne pokłady inspiracji do działania. W niemal każdym odcinku.

Mój ulubiony odcinek to rozmowa z Jarosławem Królewskim – technologia jest fascynująca, a Olek i Jarek to idealnie dobrana para, by móc ten obszar eksplorować razem z nimi. Polecam właśnie ten odcinek.

-> Dla chętnych – Mateusz na swoim blogu przygotował także wpis o 17 podcastach o marketingu, których słucha. Wpis dostępny jest tutaj.

Angelika Jeżewska, senior marketing specialist, brand expert, Lenovo

W ostatnich latach obserwuję duży wzrost zainteresowania podcastami, zarówno patrząc na ich podaż jak i popyt na nie. Jeszcze rok temu znaczną większość merytorycznych treści z ogródka jakim jest marketing i to w szerokim rozumieniu tego słowa, była oferowana w języku angielskim. Od niedawna dostępne zaczęły być podcasty także w języku polskim. Według badań opracowanych dla Tandem Media z Grupy Radiowe Agory już 27% internautów w Polsce słucha podcastów, 65% z nich zaczęło korzystać tego medium w ciągu ostatniego roku. Podcasty są słuchane w drodze do pracy (ja osobiście spędzam na dojazdach do pracy ok 1,5-2h dziennie i część tego czasu przeznaczam na słuchanie), ale tez w domu, a ich tematyka jest teraz naprawdę różnorodna. Jeśli miałabym wymienić kilka z tych, których słucham najcześciej (jeśli mówimy o polskich podcastach) to były by to:

Biznes:

Rozrywka, Życie & Świat:

Myślę, że dla osób, którą są słuchowcami, jednocześnie cenią sobie merytorykę i mają ograniczenia czasowe, a w związku z tym lubią efektywnie wykorzystywać swój czas, podcasty są świetnym rozwiązaniem i mam nadzieje, że ich rynek będzie się rozwijał. W końcu na naszym rodzimym rynku jest wielu ludzi, którzy mają sporo mądrych rzeczy do powiedzenia.

Łukasz Kosuniak, CEO, Head of Consulting, autor książki „ABC Marketingu B2B”

Mój podręczny pakiet podcastów:

  1. Amy Porterfield – online marketing made easy – spora dawka praktycznej wiedzy na temat online marketingu dla małych firm, szególny nacisk na kursy online, media społecznościowe i budowanie bazy kontaktów. Podana w bardzo uporządkowany sposób.
  2. The Tim Ferris Show – wywiady z wybitnymi przedstawicielami ludzkiego gatunku – od szefów największych korporacji, przez żołnieży oddziałów specjalnych aż do artystów i naukowców. Ze względu na długą formę (odcinki czasem mają nawet 2 godziny) polecam na długie wyjazdy lub spacery.
  3. „Rozmowy B2B” Igora Bielobradka – podcast na temat, który mnie żywo interesuje, czyli marketing i sprzedaż B2B. Igor wchodzi w wybrane zagadnienie i nie unika trudnych tez oraz niewygodnych wniosków.
  4. „The HubCast” podcast na temat Inbound Marketingu i oprogramowania HubSpot. Wiele cennych, praktycznych uwag na temat poważnego podejścia do biznesu online oraz porady dotyczące samego pakietu HubSpot.
  5. This Old Marketing – reaktywowany niedawno podcast, w którym współprowadzącym jest Joe Pulizzi, legendarny założyciel Content Marketing Institute. Sporo głębokich przemyśleń, czym jest prawdziwy content marketing. Polecam wszystkim, którym content marketing myli się z reklamą natywną.
  6. „Nowoczesna Sprzedaż i Marketing” Szymona Nogacza – wiele praktycznych porad dla sprzedawców i managerów sprzedaży. Porady są dopasowane do lokalnych, polskich warunków, więc łatwo je implementować.
  7. 7. „Zaprojektuj swoje życie” – podcast Maćka Filipkowskiego – inwestora, doświadczonego managera i członka zarządu wielu topowych międzynarodowych firm. W podcaście występują przedsiębiorcy, innowatorzy i osoby, które na poważnie podeszły do planu na swoje życie.
  8. „Małą wielka firma” Marka Jankowskiego – klasyka gatunku. Rozmowy z przedsiębiorcami o ich pomysłach na biznes. Doświadczenie mediowe autora sprawia, że podcast może też być wzorem sztuki prowadzenia wywiadów dla początkujących podcasterów. Dla mnie na pewno jest 🙂
  9. „Smart Passive Income” – doskonale znany z dzielenia się wiedzą i transparentności w prowadzeniu biznesu Pat Flynn ze swoimi gośćmi prezentuje pomysły, taktyki i narzędzia prowadzenia biznesu online.

Polecam też mój podcast: „BusinessMarketer”, w którym dzielimy się praktycznymi i sprawdzonymi metodami wykorzystania działań marketingowych w obszarze B2B. W pierwszym sezonie oddajemy zupełnie za darmo w wersji audio moją książkę „ABC Marketingu B2B”.

Paweł Zawadzki, Większe Logo

Scena podcastowa rośnie jak na drożdżach – z dnia na dzień pojawiają się kolejne kanały i nowe odcinki. Podcasty są
zdecydowanie w modzie bo coraz więcej osób decyduje się nie tylko na ich słuchanie, ale także na własną produkcję.
Osobiście obserwuję wysyp różnej maści podcastów, ale tak naprawdę regularnie słucham tylko kilku. Oto one:

  1. Polityka Insight:
    Polecam ten podcast każdemu, kto choć trochę interesuje się polityką: krajową lub zagraniczną. Polityka Insight emituje olbrzymią ilość analiz, wywiadów, opinii ekspertów. Aż dziwne, że zdecydowali się taką dawkę wiedzy udostępniać za darmo. Produkują kilka formatów tematycznych: wybory, energetyka, klimat, sprawy bieżące. Błyskotliwi prowadzący i naprawdę inspirujące rozmowy.
  2. https://strategyandfuture.org/tag/podcast/ Nietypowy podcast – bo dostępny za paywallem, ale zdecydowanie wart każdej złotówki. Szeroko pojęte sprawy międzynarodowe, geopolityka, sprawy wagi światowej. Dr Jacek Bartosiak analizuje obecną sytuację gospodarczą, często w dość zaskakujący sposób omawia bieżące sprawy historyczne i ekonomiczne. Trudna tematyka, ale otwierająca oczy na sprawy naprawdę ważne.
  3. Zawodowcy / Karol Stryja
    Bardzo cenię Karola za jego podejście do całej branży audio – jest mocno zaangażowany w rozwój sceny podcastów jak i całego voice w ogóle (alexa, siri, google voice, etc.). Obecnie prowadzi studio STORIA w grupie Abstra. Robi bardzo dużo dobrego dla wszystkich podcasterów – zarówno tych młodszych jak i mocno osadzonych wyjadaczy tego formatu. Co więcej – świetnie buduje content wokół swoich podcastów oraz pokazuje jak ważne jest nie tylko nagrywanie dobrych materiałów ale też ich efektywna dystrybucja.

Na koniec podcast który ma dla mnie szczególne znaczenie – nie tylko dlatego, że produkuje go moja agencja.
To Dream Employer, w którym z moimi gośćmi rozmawiam o dobrych praktykach branży HR oraz o kompetencjach przyszłości. To co prawda tematy oddalone od mojej podstawowej działalności biznesowej, ale czuję, że ważne jest przekazywanie ponadczasowych wartości i rozmowa na tematy bliskie każdemu z nas. Niezależnie od tego, czym się zawodowo zajmuje. Zachęcam do słuchania!

Tagi

Powiązane artykuły

PR dla branży Venture Capital

Kompleksowy przewodnik o PR dla funduszy VC. Dowiedz się, jak budować wizerunek, przyciągać startupy i zwiększać widoczność na rynku.

Czytaj więcej

LinkedIn – dlaczego jest ważny pod kątem kreowania wizerunku eksperta?

LinkedIn ma ponad 830 mln użytkowników globalnie. Dowiedz się, jak wymieniona platforma wspiera budowanie profesjonalnego wizerunku online!

Czytaj więcej

Ile kosztuje promocja raportu?

Sprawdź, ile kosztuje promocja raportu i jakie elementy warto uwzględnić w kampanii, aby zwiększyć rozpoznawalność firmy.

Czytaj więcej

PR dla branży HR

Jak działania PR wspierają firmy z branży HR w B2B? Odbiorcy, narzędzia, media, strategie oraz przykłady działań w komunikacji i promocji w HR.

Czytaj więcej

Jak mierzyć efekty działań PR?

Czytaj więcej

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej