W ostatnim tygodniu uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących sztuki analizy komunikacji i kampanii w social media, odbywających się w ramach cyklu Internet Week organizowanego przez IAB Polska. Dzisiaj chcielibyśmy Wam przybliżyć kilka kluczowych wniosków z tego spotkania, mających wpływ na prowadzenie komunikacji w mediach społecznościowych.
Potrzeba czy kaprys, czyli jak wybrać najbardziej odpowiedni kanał social media?
Decydując się na obecność i prowadzenie działań w mediach społecznościowych powinniśmy zadać sobie kluczowe pytania:
- Jaki jest nasz cel?
- Do kogo chcemy dotrzeć?
- Na jakich efektach nam zależy?
Nie decydujmy się na korzystanie z poszczególnych kanałów social media ze względu na modę, czy fakt, że inne firmy lub marki z nich korzystają. Każde medium ma inną specyfikę, a także różni się grupą odbiorców czy formą komunikacji, dlatego też treść, która cieszy się zainteresowaniem na firmowym Facebooku, niekoniecznie okaże się hitem na Instagramie. Decydując się na kampanię w social media, warto rozważyć również niszowe media specjalistyczne, takie jak np. Quora – serwis Q&A, służący do zadawania pytań i dzielenia się swoją wiedzą.
Niezbędne budowanie społeczności
Media społecznościowe zmieniają się i ewoluują, dając tym samym użytkownikom coraz większą możliwość wchodzenia w interakcje z firmami i markami. Warto pamiętać, że jest to bardzo ważny element budowania społeczności, dlatego nie powinniśmy zamykać się przed możliwością dodawania postów czy komentarzy na stronie. Co więcej, należy stale komunikować się z użytkownikami serwisów i odpowiadać na ich pytania czy sugestie.
Współpraca z agencją – jak wybrać najbardziej odpowiednią?
Najlepszym wyborem zdecydowanie będzie agencja 360 st., która specjalizuje się w prowadzeniu działań komunikacyjnych we wszystkich kanałach – nie tylko social media. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że tego rodzaju firma będzie mogła realizować spójną, wielowymiarową strategię komunikacyjną w wielu kanałach jednocześnie.
Social media – płacić czy nie?
Odpowiedź jest prosta: płacić. Jeżeli zależy nam na dotarciu do szerokiego grona odbiorców, budżet na działania promocyjne jest niezbędny. Co ważne, ze względu na coraz mniejsze zasięgi organiczne, sama kreacja nie jest już wystarczająca – dotyczy to przede wszystkim firm z branży FMCG. Wyjątek stanowią profile firm, które tworzą często i wysokiej jakości content. Tego typu treści są dodatkowo premiowane przez Facebooka, a działanie to ma na celu zwiększenie liczby jak najbardziej wartościowych treści na jego stronach.