fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR Calling

Jak napisać informację prasową dla branży IT?

Wśród szeregu narzędzi komunikacyjnych, najpopularniejszym z nich – również w branży IT – wciąż jest tradycyjna informacja prasowa i raczej nie prędko się to zmieni. Kluczowe jest jej właściwe przygotowanie, ponieważ od jakości notki prasowej często uzależniona jest liczba pozyskanych publikacji czy przyszłe relacje z mediami. Jak napisać informację prasową dla firmy działającej w branży IT? Trzeba zadbać o kilka kluczowych elementów. Poniżej opisaliśmy najważniejsze z nich.

Temat informacji

Umówmy się – z perspektywy przedsiębiorcy każda informacja jest istotna i ma potencjał do przekazania jej mediom. Zanim jednak stworzysz notkę prasową i naciśniesz przycisk „wyślij” zastanów się, czy faktycznie warto o danej kwestii poinformować media. Nie ma nic gorszego niż nic nieznaczący komunikat, masowo wysłany do randomowo dobranej grupy odbiorców. Jesteś przekonany, że Twój news zmieni obliczę branży w której działasz? 😉  Świetnie. Skup się na konkretach. Zastanów się nad tym, co jest istotne, zarówno z punktu widzenia dziennikarza piszącego o danej dziedzinie, jak i potencjalnego odbiorcy Twojej informacji, a następnie wybierz media, do których skierujesz komunikat. W przypadku newsa dotyczącego branży IT, wybierz tych dziennikarzy, którzy poruszają tematykę, na której Ci zależy i przygotuj informację w odpowiednim kontekście. Jeśli pojawia się w niej aspekt biznesowy, postaw na tytuły biznesowe. Jeśli informujesz o rozwiązaniu deweloperskim, które zrewolucjonizuje np. branżę medyczną – uderz także do tytułów specjalistycznych i technologicznych. Częstym problemem dziennikarzy specjalizujących się w tematyce IT jest otrzymywanie szeregu informacji prasowych, niezgodnych z obszarem ich zainteresowań. Zwróć na to szczególną uwagę.

Jak napisać informację prasową dla branży IT? 

Poznaj strukturę prawidłowo przygotowanej informacji prasowej 

  • Tytuł

Zadaniem tytułu jest zajawienie treści informacji prasowej. Nie tworzymy banerów reklamowych ani tekstów o zabarwieniu akwizytorskim. Wychodzisz z pozycji osoby, która ma do przekazania wartościową informację i na tym budujesz swój przekaz.

Przykładowe tytuły informacji prasowej:

„Aplikacja polskiej firmy SuperTechBoom – MoreTimeforCoffeee, zaoszczędzi nawet do 3h pracy programisty”

„Firma X wykorzystuje sztuczną inteligencję i rewolucjonizuje rynek programistów na świecie”

  • Lead

Bezpośrednio pod tytułem znajdują się 3-4 zdania wstępu, w którym przekazujesz kluczowe informacje stanowiące meritum notki prasowej. Od wartości merytorycznej leadu często zależy, czy dziennikarz w ogóle przeczyta pozostałą część IP. Skup się na strategicznych informacjach i unikaj lania wody.

  • Treść główna

To nic innego jak rozwinięcie poszczególnych aspektów uwzględnionych w leadzie – tworzysz tło do zaistniałej sytuacji, opisujesz z czego dana sytuacja wynika. Jaki problem rozwiązujesz i w jaki sposób? Jeśli wprowadzasz na rynek nowy produkt, opisz np. kulisy jego powstania, nowe funkcjonalności. W zakończeniu powinno znaleźć się podsumowanie opisywanych informacji, a także ciekawostka dotycząca przyszłych wydarzeń i planów. Piszesz o chmurze publicznej? Poinformuj, jakie może to mieć w przyszłości odbicie na rynku pracy.

W temacie struktury IP należy wspomnieć o formie, w której przedkładamy dziennikarzowi naszego newsa. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna kwestia – nikt nie lubi czytać tekstów, które są niepoprawnie sformatowane lub w którym występują różne rodzaje czcionek. Pamiętaj również, że notka prasowa powinna prezentować poszczególne informacje w kontekście ważności informacji, czyli od szczegółu do ogółu – nigdy odwrotnie. Co ważne, poprzez estetycznie przygotowany dokument podkreślisz swój profesjonalizm.

Baza mediów

Dobrze skategoryzowana baza mediów ułatwi Ci zarządzanie kontaktami. Z założenia, kontaktować się będziesz głównie z tytułami poruszającymi się w tematyce IT, jednak istnieje prawdopodobieństwo, o czym wspomnieliśmy wcześniej, że swojego newsa będziesz wysyłał również do innych mediów. W pliku warto stworzyć arkusze, które będą stanowiły podział tytułów w zależności od kategorii. W pierwszej kolumnie umieścisz nazwę medium, w kolejnej osobę kontaktową (wymienioną z imienia i nazwiska), dalej obszar zainteresowania danego dziennikarza, e-mail i aktualny numer telefonu. Dynamika zmian w tej branży jest na tyle wysoka, że bazę należy aktualizować na bieżąco.

Wysyłka informacji prasowej

Złota zasada, jaką należy kierować się podczas wysyłki informacji prasowej jest jakość, a nie ilość publikacji. Aby dotrzeć do świadomości dziennikarzy musisz wystosować unikalny i spersonalizowany przekaz. Zwrócenie się po imieniu oraz podkreślenie tytułu, w którym miałaby ukazać się publikacja to kwestia, która pomoże Ci osiągnąć sukces. Spamowaniem może zaoszczędzisz czas, ale na pewno nie osiągniesz pożądanych rezultatów. Narazisz się jedynie na wylądowanie w gronie niechcianych nadawców.

Follow-up

Brak publikacji to jeszcze nie tragedia. To znak, że musisz chwycić za telefon i skontaktować się z dziennikarzami, do których wysłałeś swojego newsa. Podczas rozmowy dowiedz się, czy dziennikarz w ogóle dostał Twoją wiadomość. Jeśli ją otrzymał, a mimo to nie zdecydował się na publikację, zapytaj jakich informacji według niego zabrakło, czy mógłbyś coś jeszcze dodać, a może udzielić eksperckiego komentarza. Bądź otwarty, nie bój się zadawać pytań i potraktuj dziennikarza jak swojego partnera w biznesie – oboje na tym zyskacie.

Zobacz też jak możesz budować media relations i na czym polega współpraca z dziennikarzami.

Ważne!

Na końcu każdej notki prasowej powinny zostać umieszczone informacje o firmie oraz dane kontaktowe w formie stopki. Co musi się w niej znaleźć? Twoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. To umożliwi dziennikarzowi kontakt z osobą, która przygotowała informację prasową i jest w stanie odpowiedzieć na pytania czy dostarczyć więcej szczegółów.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi będziesz wiedział jak napisać informację prasową dla branży IT i zrobisz to skutecznie!

Tagi

Powiązane artykuły

PR w dobie COVID-19

Sporo PR-owców zastanawia się teraz – czy w obliczu powagi wydarzeń i wpływu koronawirusa na polską i globalną gospodarkę – można komunikować inne tematy? Wręcz – czy wypada proponować dziennikarzom tematy zastępcze, niezwiązane z COVID-19 – wiedząc jaki strach i niepewność wzbudza w społeczeństwie obecna kryzysowa sytuacja?

Czytaj więcej

5 powodów, dlaczego warto wziąć udział w konferencji I ❤ Marketing

Czy warto wybrać się na konferencję I love marketing? Odpowiadamy na to arcytrudne pytanie!

Czytaj więcej

W jaki sposób PR może wspierać content marketing? 5 najważniejszych sposobów

Czy PR może wspierać content marketing? Poznaj 5 sposób, dzięki którym skutecznie połączysz te dwie dyscypliny i uzyskasz efekt synergii.

Czytaj więcej

Jak napisać informację prasową i uzyskać maksimum publikacji? Kompendium wiedzy + BONUS

Jak napisać informację prasową? Przygotowaliśmy dla Ciebie obszerny artykuł nt. materiałów prasowych. A na koniec - BONUS!

Czytaj więcej

Pitch letter czy informacja prasowa? Co i kiedy wybrać?

Pitch letter czy informacja prasowa? Sprawdź, którą formę komunikacji z mediami wybrać, aby uzyskać maksimum efektów.

Czytaj więcej

Czym jest Discovery Month?

Jak wygląda pierwszy miesiąc współpracy z PR Calling? Czym jest Discovery Month? Jakie działania przeprowadzi dla Ciebie agencja PR?

Czytaj więcej

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy i świeży.

Czytaj więcej

Poznaj listę narzędzi w pracy PR-owca. Work smart, not hard.

Przedstawiamy krótką listę narzędzi ułatwiającą pracę PR-owca. Uwaga! Ten niezbędnik może sprawdzić się nie tylko w agencji PR.

Czytaj więcej

5 korzyści prowadzenia profilu LinkedIn

Stale rosnąca liczba profili na „biznesowej wersji Facebooka”, powoduje, że ten portal społecznościowy ma gigantyczne znaczenie.

Czytaj więcej

Biuro prasowe – 5 błędów, które można szybko naprawić

Agencja PR stworzyła Twojej firmie biuro prasowe, ale masz wrażenie, że nie spełnia ono swojej funkcji? Przemyśl, czy na pewno przy jego tworzeniu nie popełniono błędów.

Czytaj więcej