Twoja firma stworzyła nowy produkt i chciałbyś poinformować o nim media? A może już to zrobiłeś, ale nie uzyskałeś publikacji? W obu przypadkach pierwszym krokiem do sukcesu jest dobrze napisana informacja prasowa. O tym jak napisać komunikat, pisaliśmy już na naszym blogu. Ogólne zasady są takie same dla wszystkich tego typu materiałów, jednak – jak to zwykle bywa – diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego też dzisiaj powiemy, o czym warto pamiętać w przypadku tekstów dotyczących produktów.
Zbędne przymiotniki
Grzechem głównym większości informacji prasowych, dotyczących produktów jest nadmierna liczba przymiotników. I to niezależnie od tego czy mamy do czynienia z tekstem na temat artykułu FMCG, produktu technologicznego czy B2B. Najczęściej pojawiają się takie określenia jak: innowacyjny, unikalny, unikatowy, wyjątkowy czy jedyny w swoim rodzaju. Są to również przymiotniki, których warto się wystrzegać w komunikatach z dwóch powodów:
- dziennikarze każdego dnia spotykają się z tekstami naszpikowanymi tego rodzaju określeniami, więc gdy otrzymują kolejny – zwiększa się prawdopodobieństwo, że go nie przeczytają,
- materiał zamiast do publikacji może trafić do działu reklamy.
Teraz pewnie się zastanawiasz, a co jeśli mój produkt faktycznie jest unikalny? Jeżeli tak wygląda sytuacja, wówczas najlepiej jest napisać, że „jest to pierwszy XX na polskim/ europejskim/ światowym rynku”. W ten sposób podajemy konkretną informację i unikamy sformułowań, które w dzisiejszych czasach mają już coraz mniejsze znaczenie.
Chwytliwy tytuł i konkretny lead
Tytuł i lead są bardzo ważnymi elementami komunikatu – mają zainteresować dziennikarza oraz przyciągnąć uwagę czytelnika. Nagłówek powinien być krótki i chwytliwy, np. „Firma X wprowadziła na polski rynek pierwszy Y”, „Firma X z nową aplikacją Y dla studentów”. Z kolei w leadzie należy zamieścić tylko najbardziej istotne informacje:
- pełną nazwę produktu,
- nazwę producenta,
- krótki opis produktu z określeniem grupy docelowej, np. „aplikacja dla licealistów, przygotowujących się do matury” lub „platforma technologiczna, dedykowana firmom działającym w obszarze e-commerce”,
- termin launchu,
- sposób/ miejsce nabycia.
Bardzo ważne jest to, aby nasz lead był krótki i konkretny, ponieważ to od przedstawionych w nim treści zależy, czy dziennikarze zapoznają się z pełną treścią komunikatu.
Opis produktu
W kolejnych akapitach możesz rozwinąć informacje przedstawione w leadzie oraz dodać kolejne. Jednak unikaj specjalistycznych zwrotów lub jeśli jest to niemożliwe – krótko je wyjaśnijmy, bez zagłębiania się w szczegóły czy dokładnego opisywania procesu produkcji.
Opowiedz natomiast o:
- tym, czym jest produkt i komu jest dedykowany,
- dlaczego powstał,
- składzie,
- działaniu,
- zaletach stosowania/ wdrożenia w firmie.
W przypadku artykułów FMCG wspomnij również o opakowaniu, jeśli w jakiś sposób wyróżnia się na tle konkurencyjnych artykułów, np. jest bardziej funkcjonalne, zostało zaprojektowane przez sławną osobę lub wyprodukowane z tworzyw biodegradowalnych. Z kolei przy produktach technologicznych lub B2B możesz napisać o materiałach wykorzystanych do ich stworzenia, jeśli np. konkurencja korzysta z innych lub jest to istotne z punktu widzenia użytkownika.
Nie zapomnij również, aby przekazać informacje dotyczące sugerowanej ceny (jeśli jest to możliwe) oraz możliwości zakupu – wymień, w których sklepach artykuł będzie dostępny, podaj link do strony e-sklepu lub zawierającej kontakt do sprzedawcy.
W treści – zwłaszcza w przypadku produktów technologicznych lub B2B – warto umieścić wypowiedź przedstawiciela firmy. Musisz jednak pamiętać, aby nie powielać w niej informacji, które pojawiły się już w tekście. Komentarz powinien wnosić wartość, np. ekspert może powiedzieć, dlaczego artykuł powstał, jakie są opinie pierwszych użytkowników, przedstawić wyniki badań czy zdradzić kolejne plany biznesowe firmy związane z produktem.
Nie zapomnij o załącznikach
W przypadku tego rodzaju informacji prasowych należy pamiętać o dołączeniu zdjęć produktu. Bardzo istotne jest to, aby były one wysokiej rozdzielczości. Fotografie na białym tle bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku drukowanych magazynów, ponieważ łatwiej umieścić je w sekcji produktowej, z kolei na kolorowym – w publikacjach internetowych. Jeśli dysponujesz filmem, który przedstawia Twoją „nowość” to również możesz go przekazać dziennikarzom – najlepiej za pomocą linku do Vimeo lub YouTube. Będzie to szczególnie przydatne, jeśli wprowadzany przez Ciebie produkt jest skomplikowany.
Jakie media wybrać?
Kluczem wyboru mediów, do których chcesz przesłać komunikat powinno być dopasowanie do tematyki informacji prasowej – nie każda redakcja chętnie publikuje teksty o nowych produktach. Dlatego zanim przeprowadzisz dystrybucję, dokładnie sprawdź, czy tego rodzaju tematy są poruszane przez dany tytuł. Listę możesz uzupełnić o dziennikarzy z mediów ogólnoinformacyjnych, zajmujących się określoną tematyką, np. w przypadku produktów technologicznych, będą to redaktorzy piszący o technologii. Nawet, jeśli nie wykorzystają Twojego materiału od razu to być może wspomną o produkcie w którymś ze swoich artykułów.
Wysyłka kreatywna
Gdy na rynek wprowadzamy produkt, który możemy łatwo przekazać dziennikarzom to warto rozważyć wysyłkę kreatywną. Jest to spersonalizowana paczka dla dziennikarza, w której umieszcza się artykuł wraz z notką prasową na USB. Możesz również dodać gadżet, który kojarzy się z firmą lub produktem. Bardzo ważne, aby taka przesyłka była estetyczna i trafiła do jeszcze bardziej wyselekcjonowanej grupy odbiorców niż sam komunikat.
Informacja prasowa to jedno z najbardziej skutecznych działań PR. Dlatego też warto zadbać o jej jakość – spójne, konkretne i poprawne językowo komunikaty przyniosą efekty w postaci publikacji, a te mogą wesprzeć efekty sprzedażowe firmy.