fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PRowy miszmasz

Jak prowadzić SEO PR?

Jeśli prowadzisz własną stronę internetową, zapewne słyszałeś o SEO. Jednak czy wiesz, czym jest SEO PR? To połączenie działań związanych z poprawą pozycji witryny w wyszukiwarce z takimi mającymi na celu poprawę jej wizerunku i relacji z otoczeniem. Obecnie takie podejście jest coraz popularniejsze – między innymi dlatego, że zapewnia bardzo dobre rezultaty. Na czym polega SEO PR i jak go prowadzić? Wyjaśniamy.

SEO i PR – jak to się łączy?

Jak pokrótce przypomnieliśmy we wstępie, SEO polega na prowadzeniu działań pomagających poprawić pozycję strony www w wyszukiwarce. Proces pozycjonowania opiera się obecnie w szczególności na optymalizacji technicznej strony oraz content marketingu, czyli publikacji wartościowych treści związanych z działalnością firmy. PR (public relations) to z kolei branża zajmująca się kreowaniem wizerunku i dbaniem o relacje firmy z jej klientami oraz środowiskiem biznesowym. W dzisiejszych czasach również polega ona w znacznej mierze na publikacji treści pełniących w danej strategii określoną rolę.

SEO PR jest prowadzony przede wszystkim za pośrednictwem contentu (treści). Powinny one spełniać wymogi obu branż, a zatem być wartościowe, oryginalne i nasycone słowami kluczowymi, a jednocześnie pomagać w budowaniu wizerunku firmy i komunikacji z otoczeniem. Odpowiednie podejście do tego tematu potrafi dać naprawdę dobre rezultaty, dlatego coraz więcej firm interesuje się SEO PR.

SEO PR – jak się to robi?

Dobrze przygotowana strategia SEO PR potrafi przynieść wiele korzyści. SEO jest niezwykle ważne z uwagi na to, jak współcześnie pozyskuje się informacje. Z wyszukiwarek korzystamy każdego dnia, szukając rozmaitych danych. Inne metody odchodzą tym samym w zapomnienie. Warto również pamiętać, jak istotny jest wizerunek. Na konkurencyjnym rynku to właśnie dobra reputacja o firmie może decydować o jej sukcesie. Tymczasem nawet jedna zła opinia potrafi rzeczoną reputację zanegować – szczególnie jeśli nie wdroży się działań związanych z zarządzaniem wizerunkiem.

SEO PR obejmuje szereg działań prowadzonych w internecie. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

  • Przygotowanie strategii

Pierwszym etapem SEO PR musi być przygotowanie strategii – tylko przemyślane i harmonijne działania zapewnią bowiem oczekiwany sukces. Warto zacząć od analizy aktualnej sytuacji firmy, zarówno pod kątem wizerunkowym, jak i w zakresie pozycjonowania. Na tym etapie należy zidentyfikować wszelkie pojawiające się problemy, a także określić cel działania. Konieczne będzie ponadto określenie grupy docelowej, słów kluczowych, na których będzie się opierać SEO. Należy się też zastanowić, gdzie powinny być publikowane treści o charakterze PR-owym, by mogły trafić do odpowiednich osób.

  • Wartościowy content

Gdy zostaną ustalone ramy, według których należy postępować, można przystąpić do przygotowania contentu, czyli podstawy działań SEO PR. Treści powinny odpowiadać potrzebom grup docelowych i przedstawiać informacje, których poszukują. Należy pamiętać, by zawsze były wartościowe, a jednocześnie przedstawione w atrakcyjnej formie. Warto pamiętać, że content tekstowy, a więc artykuły (np. blogowe), to tylko jedna z wielu form, jaką można zastosować. Obecnie coraz więcej odbiorców preferuje treści wizualne – od infografik aż po filmy. Wzrasta też zainteresowanie podcastami, które mogą być świetnym narzędziem do budowania wizerunku, jak i narzędziami, które będą istotne dla danych odbiorców.

Sama idea SEO PR nakazuje, by wszystkie treści były zoptymalizowane pod kątem SEO. Należy pamiętać o odpowiednim użyciu słów kluczowych, kierując się aktualnymi wymogami wyszukiwarek. Obecnie zbyt duże nasycenie frazami jest niemile widziane – stawia się raczej na naturalność w tym zakresie i używanie synonimów. Wciąż za bardziej wartościowe uważane są dłuższe treści, dlatego wyczerpanie danego tematu jest mile widziane. Tam, gdzie to możliwe należy zadbać o odpowiednią konstrukcję meta tagów, nagłówków i innych elementów związanych z pozycjonowaniem.

  • Linki i promocja treści

Linki są bardzo ważne w zakresie pozycjonowania. Od pewnego czasu liczy się jednak przede wszystkim ich jakość, a nie ilość. Mariaż SEO i PR jest tak udany między innymi dlatego, że to właśnie specjaliści od public relations mogą pozyskać lepsze odnośniki, dzięki którym treści trafią do znacznie większej liczby odbiorców. Publikacje w dużych serwisach mogą pomóc uzyskać zadowalające wyniki w zakresie pozycjonowania znacznie szybciej, a jednocześnie zwiększają prestiż firmy. W przypadku takiego linkowania z serwisów i silnej reputacji, warto skonsultować się ze specjalistą SEO, by wybrał odpowiednią do linkowania podstronę, jak również zwrócił uwagę na anchor, które będzie linkowaniu towarzyszył.

  • Monitorowanie

Podczas prowadzenia działań SEO PR nie wolno również zapominać o sprawdzaniu wyników. Tylko ich uważne monitorowanie pozwoli przekonać się, czy przyjęta strategia jest wystarczająco skuteczna. Ponadto specjaliści w tym zakresie powinni stale trzymać rękę na pulsie, reagując na wszelkie zmiany związane bezpośrednio i pośrednio z firmą, w tym na trendy i bieżące wydarzenia. Dobre „wstrzelenie się” w moment potrafi przynieść spektakularne rezultaty, jednak wymaga to czujności i wyczucia. Warto korzystać z narzędzi, które ułatwiają prowadzenie działań z zakresu SEO PR i analizowanie uzyskanych w ten sposób wyników. To między innymi serwisy do monitorowania (np. Brand24, Google Alerts) oraz nieoceniony Google Analytics, który pozwala sprawdzać statystyki witryny.

Dlaczego warto postawić na SEO PR?

Zarówno wizerunek firmy, jak i pozycjonowanie w wyszukiwarkach są niezwykle ważne dla każdego biznesu – zarówno tego startującego na rynku, jak i mającego lata doświadczenia. Nie warto ich zaniedbywać nawet w tzw. dobrych czasach, ponieważ passa zawsze może się odwrócić i bardzo szybko zniweczyć cały włożony w rozwój wysiłek. Działania z zakresu SEO PR mogą przynieść korzyści w zasadzie każdej firmie. Warto je wdrożyć, zanim pojawią się problemy, jednak okazują się również niezwykle przydatne w kryzysie. Dzięki nim możesz:

  • wypromować swoją mało znaną firmę i zdobyć klientów,
  • stworzyć lepsze relacje z już istniejącymi odbiorcami i zbudować pozytywny wizerunek, który przyćmi nawet pojawiające się okazjonalnie negatywne opinie,
  • zdobyć ważnych, dużych klientów lub partnerów biznesowych,
  • zawalczyć o swoją reputację, gdy pojawi się problem (np. negatywna opinia klienta).

SEO PR to idealne narzędzie na współczesne czasy. Zainteresowanie tą dziedziną rośnie, a wraz z nim przybywa specjalistów, którzy mogą Ci pomóc zadbać o firmę. Kto może zajmować się SEO PRem? Dobrym tropem mogą być specjaliści od content marketingu, jak również dziennikarze, którzy mieli okazję współpracować z redakcjami internetowymi. Z jednej strony będą zdawali sobie sprawę z roli PRu i dobrych materiałów, a z drugiej – znając się na tematyce SEO – wyciągną z danych treści możliwie wiele, by przyniosły spory ruch z wyszukiwarki.

Warto zwrócić uwagę, że content marketing i seo pr to w zasadzie te same zjawiska. Wszak w obu przypadkach treści są jedynie środkiem do niekiedy wspólnych celów – np. budowaniu brand awareness w szerokiej grupie.

 

Autorem wpisu jest Maciej Popiołek, Head of Content Marketing, Verseo.

Tagi

Powiązane artykuły

Jak mierzyć efekty działań PR?

Czytaj więcej

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej

Jak pozycjonować ekspertów firmy?

Maria Rotkiel często pojawia się w mediach jako ekspertka w dziedzinie psychologii, prof. Jerzy Bralczyk zawsze komentuje tematy związane z językoznawstwem, a dr Paweł Grzesiowski udziela ostatnio wielu wywiadów w kontekście epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej

Jak PR może wesprzeć employer branding?

Czytaj więcej

Najczęstsze błędy językowe Polaków

Dziennie w sieci popełniamy aż 14 188 błędów językowych. Jakie są najczęstsze i co zrobić, żeby było ich jak najmniej?

Czytaj więcej

Multitasking w pracy PR-owca

Multitasking w pracy PR-owca musi iść w parze z dobrą organizacją czasu - tylko wówczas wielozadaniowość oznacza efektywność.

Czytaj więcej