fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Komunikacja wewnętrzna

Komunikacja wewnętrzna – klucz do pozytywnego wizerunku firmy na rynku

Komunikacja wewnętrzna może być bardzo skuteczna w promowaniu pozytywnego wizerunku organizacji. Poprzez podnoszenie motywacji oraz wiedzy na temat firmy, możemy zwiększyć zaangażowanie pracowników, którzy z czasem stają się ambasadorami marki, zwiększając zasięg jej key messages. Na co jednak zwrócić uwagę podczas projektowania kanałów informacyjnych?

W trakcie projektowania komunikacji wewnętrznej część zarządów wpada w pułapkę, którą można nazwać „propagandą sukcesu”. Polega ona na podawaniu wyłącznie pozytywnych informacji przy jednoczesnym, celowym pomijaniu tematów mniej wygodnych. Przez to pracownicy odczuwają rozdźwięk pomiędzy oficjalnymi komunikatami, a rzeczywistością. Co więcej, język takiej komunikacji często jest wypełniony marketingowymi sformułowaniami, co jeszcze bardziej pogłębia dystans, a tym samym wywołuje kryzys zaufania na linii pracownik – pracodawca. Jak więc zaprojektować komunikację wewnętrzną, by była otwarta i wiarygodna, a przez to motywująca?

Otwartość i szybkość działania

Każda organizacja powinna mieć wypracowane kanały komunikacji – nie tylko z mediami, ale również ze swoimi pracownikami. Popularne rozwiązania to:

  • intranet
  • newsletter
  • mailing
  • magazyny firmowe.

To, jakie narzędzie dobierzemy, zależy oczywiście od rodzaju organizacji i struktury pracowników. Możemy być prawie pewni, że w przypadku osób wykonujących czynności na taśmie produkcyjnej mailing czy intranet będzie raczej mało skuteczny, zwłaszcza w porównaniu z kadrą managerską, która na co dzień spędza co najmniej 6 godzin przed komputerem. Należy zatem dokładnie ocenić sytuację, by dobrać idealne rozwiązanie. Rolą komunikacji wewnętrznej jest informowanie na bieżąco pracowników o sprawach firmy oraz błyskawiczne działanie w przypadku kryzysów. W czasach mediów społecznościach otwarta komunikacja, zwłaszcza dotycząca sytuacji szkodzących firmie, ma bezpośredni wpływ na to, jak pracownicy oceniają swojego pracodawcę. W efekcie zależy od niej ich motywacja do pracy.

Platformy dialogu

Kolejną, bardzo ważną funkcją komunikacji wewnętrznej w organizacji jest zapewnienie przestrzeni do wymiany informacji. Dzięki temu możliwe jest nie tylko wykorzystanie wiedzy pracowników, ale również zainspirowanie ich do większego zaangażowania w życie firmy. Wpływa to na podniesienie efektywności i przywiązania pracowników do firmy – w końcu mają oni świadomość, że ich głos jest istotny. Oczywiście przestrzeń do dzielenia się feedbackiem czy pomysłami na usprawnienie procesów powinna być odpowiednio zaprojektowana przez dział komunikacji wewnętrznej tak, by była zabezpieczona przed wyciekiem informacji.

Myślenie o odbiorcy

Bardzo często międzynarodowe korporacje, których główne centrale nie znajdują się w Polsce, wpadają w swoistą pułapkę komunikacyjną. Styl, w którym próbują przekazać informacje naszpikowany jest korpomową i zwrotami z oficjalnych informacji prasowych. Oderwanie komunikacji od specyfiki kulturowej skutkuje też nazbyt entuzjastycznym przedstawianiem sukcesów z jednoczesnym bagatelizowaniem problemów, a także bezrefleksyjnym tłumaczeniu angielskich sformułowań, które nie niosą za sobą treści. Jeśli komunikacja ma być skuteczna oraz wiarygodna, powinna być bezpośrednia i w miarę możliwości prosta.

Stosując te trzy podstawowe zasady mamy szansę podnieść zaangażowanie i motywacje pracowników w organizacji, ale także uczynić z nich ambasadorów naszej organizacji niezależnie od zajmowanego przez nich stanowiska.

Tagi

Powiązane artykuły

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej

Jak pozycjonować ekspertów firmy?

Maria Rotkiel często pojawia się w mediach jako ekspertka w dziedzinie psychologii, prof. Jerzy Bralczyk zawsze komentuje tematy związane z językoznawstwem, a dr Paweł Grzesiowski udziela ostatnio wielu wywiadów w kontekście epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej

Jak PR może wesprzeć employer branding?

Czytaj więcej

Najczęstsze błędy językowe Polaków

Dziennie w sieci popełniamy aż 14 188 błędów językowych. Jakie są najczęstsze i co zrobić, żeby było ich jak najmniej?

Czytaj więcej

Multitasking w pracy PR-owca

Multitasking w pracy PR-owca musi iść w parze z dobrą organizacją czasu - tylko wówczas wielozadaniowość oznacza efektywność.

Czytaj więcej

7 zasad dobrego follow-up’u

Jeśli po wysyłce informacji prasowej, propozycji wywiadu czy zaproszeń na konferencję prasową odpowiedzi od dziennikarzy jest niewiele albo nie ma ich wcale, PR-owcy sięgają po stare, sprawdzone narzędzie: „follow-up”.

Czytaj więcej