Ta strona korzysta z plików cookie.

Know-how

3 grzechy główne employer brandingu w IT

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że w świecie zdominowanym przez nowe technologie programiści stali się dobrem deficytowym – na rynku pracy już teraz jest więcej ofert niż dostępnych fachowców, a zapotrzebowanie na usługi IT stale rośnie. Trudno się zatem dziwić firmom, które stają na głowie by przyciągnąć do siebie najbardziej utalentowanych developerów. Niestety, ich działania nie zawsze zwabiają pracowników, którzy długofalowo przyczynią się do sukcesu firmy. O komentarz poprosiliśmy Macieja Aniserowicza – autora bestsellerowej książki „Zawód: Programista” i najpopularniejszego polskiego dev-bloga devstyle.pl, który wskazał 3 grzechy główne polskiego employer brandingu na rynku IT. Oto i one:

CHILL-ROOM

Często w ofertach pracy więcej znajdę o atrakcjach zamontowanych w biurze, niż merytorycznego opisu danego stanowiska. „W naszym biurze masz hamaki, zjeżdżalnię i chill-room z najnowszymi grami! Przychodzisz kiedy chcesz, nikt nie kontroluje odbijania karty! Zapraszamy wszystkich ninja!” Aplikuję, idę do pracy, a tam trzeba… pracować! Programować!! Poszaleli??? Ja chcę się bujać na hamaku! W nienormowanych godzinach pracy!!! W tych próbach wybicia się i robienia dobrze programistom zawędrowaliśmy nieco za daleko. Przecież firma szuka programisty do programowania, a nie do grania w ping-ponga! Developer to specjalista techniczny, a nie mistrz gry w rzutki. Po latach czytania takich ogłoszeń nieco przestają dziwić marne kwalifikacje i roszczeniowa postawa kandydatów.

MŁODY DYNAMICZNY ZESPÓŁ…

… jest passe. Tak bardzo zapędziliśmy się w kulcie młodego zespołu, że prawie każdy team musi być teraz przedstawiany jako właśnie taki. A młody wcale nie oznacza: dobry! W zawodzie programisty niezmiernie istotne jest doświadczenie. Młody oznacza: bez doświadczenia. Kogo chcemy przyciągnąć, reklamując się jako niedoświadczona firma? Warto spojrzeć na to w ten sposób. Dodatkowym aspektem związanym z wiekiem jest fakt, że w Polsce faktycznie na każdego seniora przypada kilkunastu świeżaków. Jednak teraz starszych programistów pojawia się coraz więcej. W naszym kraju branża IT zaczęła się rozwijać stosunkowo późno, ale jesteśmy już na etapie, gdy 40- czy 50-letni programista to nic specjalnie dziwnego. I… co z nimi? Jak oni – w praktyce najcenniejsi, najbardziej doświadczeni – pasują do „młodych, dynamicznych”?

CRUNCH!

Na meetupie pizza. Na konferencji piwo. W pracy kebab i energetyki. A w weekend najlepiej na hackaton, 48 godzin kodowania bez ustanku. Przyjęło się, że w programistę wtyka się nieważne co, a drugą stroną wychodzi kod. Mocno wstrząsnąć, zmotywować pięknymi słówkami i to wystarczy. To przeciwieństwo „kultury piłkarzyków”, ale równie szkodliwe. Jednocześnie: bardziej wyniszczające. Mówię z perspektywy osoby, która sama zmagała się z problemami zdrowotnymi, spowodowanymi „trendami” panującymi w branży. Same nasuwają się słowa: umiar i rozsądek. Ta branża jest już na tyle dojrzała, że czas się opamiętać. Nie wpadajmy w dwa ekstrema. Poszukajmy… normalności. To zawód jak każdy inny. Czyż nie można zaoferować po prostu ciekawej, rozwojowej pracy, przyciągającej ekspertów, a nie „dev-ninja”?

Maciej Aniserowicz.

Wiemy już zatem czego należy unikać planując działania EB. Niestety, słowem-klucz jest tu planowanie. Z naszej obserwacji wynika, że większość firm działających na rynku nowych technologii w ogóle nie prowadzi działań employer brandingowych lub robi to ad-hoc. Dużo lepszą drogą jest długofalowe, strategiczne podejście do EB, które zapewni naszej firmie reputację pracodawcy, z którym warto się związać i w efekcie pomoże przyciągnąć największe talenty. Przełożenia umiejętności developerów na przyszłe sukcesy firmy nikomu z pewnością nie trzeba udowadniać.

Jeśli  zastanawiasz się nad karierą programisty – lub nim jesteś i chcesz poszerzyć swoje horyzonty – na pewno spodoba Ci się bestsellerowa książka autora powyższego wpisu pt. „Zawód: Programista”. Więcej informacji dostępnych jest pod adresem http://zawodprogramista.pl.

Jeśli stoisz po drugiej stronie barykady i chciałbyś dowiedzieć się jak przyciągnąć najlepszych programistów do swojej organizacji, powinieneś zainteresować się newsletterem dostępnym na stronie autora.

 

 

Tagi

Powiązane artykuły

Czym jest Discovery Month?

Jak wygląda pierwszy miesiąc współpracy z PR Calling? Czym jest Discovery Month? Jakie działania przeprowadzi dla Ciebie agencja PR?

Czytaj więcej

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy i świeży.

Czytaj więcej

Work smart, not hard – czyli jak usprawnić sobie pracę, będąc PR-owcem?

Przedstawiamy krótką listę narzędzi ułatwiającą pracę PR-owca. Uwaga! Ten niezbędnik może sprawdzić się nie tylko w agencji PR.

Czytaj więcej

PR Calling najlepiej ocenioną agencją PR wg raportu MMP i badania Kantar Polska

Czytaj więcej

5 korzyści prowadzenia profilu LinkedIn

Stale rosnąca liczba profili na „biznesowej wersji Facebooka”, powoduje, że ten portal społecznościowy ma gigantyczne znaczenie.

Czytaj więcej

Biuro prasowe – 5 błędów, które można szybko naprawić

Agencja PR stworzyła Twojej firmie biuro prasowe, ale masz wrażenie, że nie spełnia ono swojej funkcji? Przemyśl, czy na pewno przy jego tworzeniu nie popełniono błędów.

Czytaj więcej

Personal branding jako element skutecznej strategii PR marki

Chcesz jeszcze bardziej wypromować swoją firmę, niż robi to Twoja agencja public relations? Pomyśl o personal brandingu i zgłoś się do najlepszych!

Czytaj więcej

Czy na pewno wiesz, czym zajmuje się agencja PR?

Czy na pewno wiesz, czym zajmuje się agencja PR? Jeśli nadal uważasz, że PR-owcy są tylko od nawiązywania i budowania relacji z mediami, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Czytaj więcej

Marka osobista – 5 skutecznych cech

W dzisiejszym świecie każdy jest marką, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Poprzez sposób wykonywania pracy czy posiadanie profili w social mediach, dostarczamy informacje, na podstawie których inni budują sobie Twój obraz. W jaki sposób wykreować skuteczny, służący Twoim celom profil? Jakie powinien mieć on cechy?

Czytaj więcej

Komunikacja wewnętrzna – klucz do pozytywnego wizerunku firmy na rynku

Komunikacja wewnętrzna może być bardzo skuteczna w promowaniu pozytywnego wizerunku organizacji. Poprzez podnoszenie motywacji oraz wiedzy na temat firmy, możemy zwiększyć zaangażowanie pracowników, którzy z czasem stają się ambasadorami marki, zwiększając zasięg jej key messages. W tekście pokazujemy na co zwrócić uwagę podczas projektowania kanałów informacyjnych.

Czytaj więcej