fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR Calling

3 grzechy główne employer brandingu w IT

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że w świecie zdominowanym przez nowe technologie programiści stali się dobrem deficytowym – na rynku pracy już teraz jest więcej ofert niż dostępnych fachowców, a zapotrzebowanie na usługi IT stale rośnie. Trudno się zatem dziwić firmom, które stają na głowie by przyciągnąć do siebie najbardziej utalentowanych developerów. Niestety, ich działania nie zawsze zwabiają pracowników, którzy długofalowo przyczynią się do sukcesu firmy. O komentarz poprosiliśmy Macieja Aniserowicza – autora bestsellerowej książki „Zawód: Programista” i najpopularniejszego polskiego dev-bloga devstyle.pl, który wskazał 3 grzechy główne polskiego employer brandingu na rynku IT. Oto i one:

CHILL-ROOM

Często w ofertach pracy więcej znajdę o atrakcjach zamontowanych w biurze, niż merytorycznego opisu danego stanowiska. „W naszym biurze masz hamaki, zjeżdżalnię i chill-room z najnowszymi grami! Przychodzisz kiedy chcesz, nikt nie kontroluje odbijania karty! Zapraszamy wszystkich ninja!” Aplikuję, idę do pracy, a tam trzeba… pracować! Programować!! Poszaleli??? Ja chcę się bujać na hamaku! W nienormowanych godzinach pracy!!! W tych próbach wybicia się i robienia dobrze programistom zawędrowaliśmy nieco za daleko. Przecież firma szuka programisty do programowania, a nie do grania w ping-ponga! Developer to specjalista techniczny, a nie mistrz gry w rzutki. Po latach czytania takich ogłoszeń nieco przestają dziwić marne kwalifikacje i roszczeniowa postawa kandydatów.

MŁODY DYNAMICZNY ZESPÓŁ…

… jest passe. Tak bardzo zapędziliśmy się w kulcie młodego zespołu, że prawie każdy team musi być teraz przedstawiany jako właśnie taki. A młody wcale nie oznacza: dobry! W zawodzie programisty niezmiernie istotne jest doświadczenie. Młody oznacza: bez doświadczenia. Kogo chcemy przyciągnąć, reklamując się jako niedoświadczona firma? Warto spojrzeć na to w ten sposób. Dodatkowym aspektem związanym z wiekiem jest fakt, że w Polsce faktycznie na każdego seniora przypada kilkunastu świeżaków. Jednak teraz starszych programistów pojawia się coraz więcej. W naszym kraju branża IT zaczęła się rozwijać stosunkowo późno, ale jesteśmy już na etapie, gdy 40- czy 50-letni programista to nic specjalnie dziwnego. I… co z nimi? Jak oni – w praktyce najcenniejsi, najbardziej doświadczeni – pasują do „młodych, dynamicznych”?

CRUNCH!

Na meetupie pizza. Na konferencji piwo. W pracy kebab i energetyki. A w weekend najlepiej na hackaton, 48 godzin kodowania bez ustanku. Przyjęło się, że w programistę wtyka się nieważne co, a drugą stroną wychodzi kod. Mocno wstrząsnąć, zmotywować pięknymi słówkami i to wystarczy. To przeciwieństwo „kultury piłkarzyków”, ale równie szkodliwe. Jednocześnie: bardziej wyniszczające. Mówię z perspektywy osoby, która sama zmagała się z problemami zdrowotnymi, spowodowanymi „trendami” panującymi w branży. Same nasuwają się słowa: umiar i rozsądek. Ta branża jest już na tyle dojrzała, że czas się opamiętać. Nie wpadajmy w dwa ekstrema. Poszukajmy… normalności. To zawód jak każdy inny. Czyż nie można zaoferować po prostu ciekawej, rozwojowej pracy, przyciągającej ekspertów, a nie „dev-ninja”?

Maciej Aniserowicz.

Wiemy już zatem czego należy unikać planując działania EB. Niestety, słowem-klucz jest tu planowanie. Z naszej obserwacji wynika, że większość firm działających na rynku nowych technologii w ogóle nie prowadzi działań employer brandingowych lub robi to ad-hoc. Dużo lepszą drogą jest długofalowe, strategiczne podejście do EB, które zapewni naszej firmie reputację pracodawcy, z którym warto się związać i w efekcie pomoże przyciągnąć największe talenty. Przełożenia umiejętności developerów na przyszłe sukcesy firmy nikomu z pewnością nie trzeba udowadniać.

Jeśli  zastanawiasz się nad karierą programisty – lub nim jesteś i chcesz poszerzyć swoje horyzonty – na pewno spodoba Ci się bestsellerowa książka autora powyższego wpisu pt. „Zawód: Programista”. Więcej informacji dostępnych jest pod adresem http://zawodprogramista.pl.

Jeśli stoisz po drugiej stronie barykady i chciałbyś dowiedzieć się jak przyciągnąć najlepszych programistów do swojej organizacji, powinieneś zainteresować się newsletterem dostępnym na stronie autora.

 

 

Tagi

Powiązane artykuły

Jak prowadzić SEO PR?

Jeśli prowadzisz własną stronę internetową, zapewne słyszałeś o SEO. Jednak czy wiesz, czym jest SEO PR? Na czym polega SEO PR?    

Czytaj więcej

Podcast jako element strategii PR

Podcast jako element skutecznej strategii PR? Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać podcast, jako narzędzie komunikacji.

Czytaj więcej

Po pierwsze: skuteczność!

Jednym z elementów oceny pracy PR-owca jest skuteczność jego działań. Ta skuteczność w dużej mierze zależy od wypracowanych relacji z mediami.

Czytaj więcej

PR w dobie COVID-19

Sporo PR-owców zastanawia się teraz – czy w obliczu powagi wydarzeń i wpływu koronawirusa na polską i globalną gospodarkę – można komunikować inne tematy? Wręcz – czy wypada proponować dziennikarzom tematy zastępcze, niezwiązane z COVID-19 – wiedząc jaki strach i niepewność wzbudza w społeczeństwie obecna kryzysowa sytuacja?

Czytaj więcej

5 powodów, dlaczego warto wziąć udział w konferencji I ❤ Marketing

Czy warto wybrać się na konferencję I love marketing? Odpowiadamy na to arcytrudne pytanie!

Czytaj więcej

W jaki sposób PR może wspierać content marketing? 5 najważniejszych sposobów

Czy PR może wspierać content marketing? Poznaj 5 sposób, dzięki którym skutecznie połączysz te dwie dyscypliny i uzyskasz efekt synergii.

Czytaj więcej

Jak napisać informację prasową i uzyskać maksimum publikacji? Kompendium wiedzy + BONUS

Jak napisać informację prasową? Przygotowaliśmy dla Ciebie obszerny artykuł nt. materiałów prasowych. A na koniec - BONUS!

Czytaj więcej

Pitch letter czy informacja prasowa? Co i kiedy wybrać?

Pitch letter czy informacja prasowa? Sprawdź, którą formę komunikacji z mediami wybrać, aby uzyskać maksimum efektów.

Czytaj więcej

Czym jest Discovery Month?

Jak wygląda pierwszy miesiąc współpracy z PR Calling? Czym jest Discovery Month? Jakie działania przeprowadzi dla Ciebie agencja PR?

Czytaj więcej

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy i świeży.

Czytaj więcej