Ta strona korzysta z plików cookie.

Public relations

Marka osobista – 5 skutecznych cech

Jeff Bezos, twórca i prezes Amazon.com, powiedział kiedyś, że „Marka osobista to to, co ludzie o tobie mówią, gdy wychodzisz z pokoju”. W jaki zatem sposób wpłynąć na opinie innych i wykreować skuteczny, służący Twoim celom profil?

Podstawą stworzenia spójnej marki osobistej są świadome działania i dokładna analiza sytuacji. To na jej podstawie można stworzyć strategię, w której określi się cele, program działania, a także najważniejsze cechy docelowej marki. Oto, na czym powinieneś się skupić podczas kreowania swojego brandu.

Autentyczność

Marka osobista powinna reprezentować Twoje wartości, zatem warto je jednoznacznie zdefiniować i być ich świadomym. Powinno je odzwierciedlać każde działanie, nie tylko w pracy, czy oficjalnych kanałach w mediach społecznościowych, ale także prywatnie. To dzięki temu będziesz odbierany jako autentyczny, a marka jako spójna z rzeczywistością. Jakie cechy warto podkreślać? Te, które stanowią o Tobie nie tylko jak o swoistym „produkcie rynkowym”, ale człowieku, a zatem: empatia, kreatywność czy pragnienie odniesienia sukcesu.

Adekwatność

Po zdefiniowaniu wartości należy wyselekcjonować z nich te, które najlepiej rezonują z naszym otoczeniem i grupą docelową naszych działań. Warto podzielić je w zależności od działań i celów, na przykład:

  1. jeśli szukasz nowej pracy, lub zależy nam awansie należy zastanowić się, które wartości są cenione w organizacji
  2. jeśli jesteś doradcą określ, czy demonstrujesz te wartości, których szuka klient.

Jaki jest sens tego typu działania? Często pomimo posiadania wszystkich niezbędnych kompetencji do wykonywania danej pracy, nowa firma czy też potencjalny klient może zdecydować się na współpracę dopiero, gdy kandydat przekona ich do siebie. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy wyznajecie podobne wartości.

Unikatowość

Na rynku pracy wiele jest osób, które potrafią pracować zespołowo, mają doświadczenie, czy też wykształcenie w danej dziedzinie. By stworzyć rozpoznawalną markę osobistą, zastanów się nad cechami, które Cię wyróżniają. W trakcie definiowania cech, możesz posiłkować się poniższymi pytaniami:

  • Co czyni Cię unikatowym wśród innych specjalistów z branży?
  • Którą z Twoich cech, pasji, specjalizacji jest trudno skopiować?
  • Jakie atrybuty mają potencjał, jeśli chodzi o Twój rozwój w danym sektorze?
  • Która z wartości w życiu zawodowym daje Ci pewność działania?

Trafność

Podczas definiowania marki osobistej warto wybrać jedną cechę, która będzie ją określała. Między innymi dzięki temu nie znikniesz w gąszczu innych specjalistów. Jeśli masz trudność w wyodrębnieniu określenia, zainspiruj się brandy, które doprowadziły do skutecznego zogniskowanie skojarzeń. Google to słowo “szukaj”, a Volvo – “bezpieczeństwo”. Słysząc Starbucks myślisz “kawa” i doskonale wiesz, co pomyślą ludzie na całym globie, gdy usłyszą McDonald’s czy Nike.

Systematyczność

Oczywistym jest, iż zakończenie tworzenia marki osobistej na strategii będzie nieskuteczne.  Jednak nieregularne, doraźne działania będą miały podobny rezultat. Właśnie dlatego tak ważna jest systematyczność, dzięki której krok za krokiem zbudujesz trwałą markę. Możesz np. pisać artykuły do branżowych magazynów co kwartał, raz w tygodniu publikować jakościowy wpis na Linkedinie i raz w miesiącu udzielać eksperckiego komentarza portalom.

W dzisiejszym świecie każdy jest marką, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Poprzez sposób wykonywania pracy czy posiadanie profili w social mediach, dostarczamy informacje, na podstawie których inni budują sobie Twój obraz. Właśnie dlatego warto świadomie wykreować personal branding tak, by skutecznie służył Twoim celom.

Tagi

Powiązane artykuły

Marka osobista – 5 skutecznych cech

W dzisiejszym świecie każdy jest marką, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Poprzez sposób wykonywania pracy czy posiadanie profili w social mediach, dostarczamy informacje, na podstawie których inni budują sobie Twój obraz. W jaki sposób wykreować skuteczny, służący Twoim celom profil? Jakie powinien mieć on cechy?

Czytaj więcej

Komunikacja wewnętrzna – klucz do pozytywnego wizerunku firmy na rynku

Komunikacja wewnętrzna może być bardzo skuteczna w promowaniu pozytywnego wizerunku organizacji. Poprzez podnoszenie motywacji oraz wiedzy na temat firmy, możemy zwiększyć zaangażowanie pracowników, którzy z czasem stają się ambasadorami marki, zwiększając zasięg jej key messages. W tekście pokazujemy na co zwrócić uwagę podczas projektowania kanałów informacyjnych.

Czytaj więcej

5 błędów najczęściej popełnianych podczas budowania marki osobistej

Czytaj więcej

7 książek o komunikacji, które powinien przeczytać każdy PR-owiec

Oto 7 książek, po które warto sięgnąć – niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z PR, czy jesteś doświadczonym specjalistą.

Czytaj więcej

Joanna Warszawska dołącza do naszego zespołu

Czytaj więcej

3 najważniejsze zasady budowania personal brandingu

Czytaj więcej

Podsumowanie roku 2018 według PR Calling. Co istotnego wydarzyło się u nas i w branży?

Czytaj więcej

Agencja PR – jak znaleźć taką, która najlepiej wypromuje Twój biznes?

Czytaj więcej

5 powodów, przez które media nie publikują informacji prasowych

Czytaj więcej

Poranna PR-asówka – od jakich źródeł informacji warto zaczynać dzień?

Czytaj więcej