fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR Calling

Marka osobista – 5 skutecznych cech

Jeff Bezos, twórca i prezes Amazon.com, powiedział kiedyś, że „Marka osobista to to, co ludzie o tobie mówią, gdy wychodzisz z pokoju”. W jaki zatem sposób wpłynąć na opinie innych i wykreować skuteczny, służący Twoim celom profil?

Podstawą stworzenia spójnej marki osobistej są świadome działania i dokładna analiza sytuacji. To na jej podstawie można stworzyć strategię, w której określi się cele, program działania, a także najważniejsze cechy docelowej marki. Oto, na czym powinieneś się skupić podczas kreowania swojego brandu.

Autentyczność

Marka osobista powinna reprezentować Twoje wartości, zatem warto je jednoznacznie zdefiniować i być ich świadomym. Powinno je odzwierciedlać każde działanie, nie tylko w pracy, czy oficjalnych kanałach w mediach społecznościowych, ale także prywatnie. To dzięki temu będziesz odbierany jako autentyczny, a marka jako spójna z rzeczywistością. Jakie cechy warto podkreślać? Te, które stanowią o Tobie nie tylko jak o swoistym „produkcie rynkowym”, ale człowieku, a zatem: empatia, kreatywność czy pragnienie odniesienia sukcesu.

Adekwatność

Po zdefiniowaniu wartości należy wyselekcjonować z nich te, które najlepiej rezonują z naszym otoczeniem i grupą docelową naszych działań. Warto podzielić je w zależności od działań i celów, na przykład:

  1. jeśli szukasz nowej pracy, lub zależy nam awansie należy zastanowić się, które wartości są cenione w organizacji
  2. jeśli jesteś doradcą określ, czy demonstrujesz te wartości, których szuka klient.

Jaki jest sens tego typu działania? Często pomimo posiadania wszystkich niezbędnych kompetencji do wykonywania danej pracy, nowa firma czy też potencjalny klient może zdecydować się na współpracę dopiero, gdy kandydat przekona ich do siebie. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy wyznajecie podobne wartości.

Unikatowość

Na rynku pracy wiele jest osób, które potrafią pracować zespołowo, mają doświadczenie, czy też wykształcenie w danej dziedzinie. By stworzyć rozpoznawalną markę osobistą, zastanów się nad cechami, które Cię wyróżniają. W trakcie definiowania cech, możesz posiłkować się poniższymi pytaniami:

  • Co czyni Cię unikatowym wśród innych specjalistów z branży?
  • Którą z Twoich cech, pasji, specjalizacji jest trudno skopiować?
  • Jakie atrybuty mają potencjał, jeśli chodzi o Twój rozwój w danym sektorze?
  • Która z wartości w życiu zawodowym daje Ci pewność działania?

Trafność

Podczas definiowania marki osobistej warto wybrać jedną cechę, która będzie ją określała. Między innymi dzięki temu nie znikniesz w gąszczu innych specjalistów. Jeśli masz trudność w wyodrębnieniu określenia, zainspiruj się brandy, które doprowadziły do skutecznego zogniskowanie skojarzeń. Google to słowo “szukaj”, a Volvo – “bezpieczeństwo”. Słysząc Starbucks myślisz “kawa” i doskonale wiesz, co pomyślą ludzie na całym globie, gdy usłyszą McDonald’s czy Nike.

Systematyczność

Oczywistym jest, iż zakończenie tworzenia marki osobistej na strategii będzie nieskuteczne.  Jednak nieregularne, doraźne działania będą miały podobny rezultat. Właśnie dlatego tak ważna jest systematyczność, dzięki której krok za krokiem zbudujesz trwałą markę. Możesz np. pisać artykuły do branżowych magazynów co kwartał, raz w tygodniu publikować jakościowy wpis na Linkedinie i raz w miesiącu udzielać eksperckiego komentarza portalom.

W dzisiejszym świecie każdy jest marką, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Poprzez sposób wykonywania pracy czy posiadanie profili w social mediach, dostarczamy informacje, na podstawie których inni budują sobie Twój obraz. Właśnie dlatego warto świadomie wykreować personal branding tak, by skutecznie służył Twoim celom.

Tagi

Powiązane artykuły

Public relations od podstaw. Trzy filary pozwalające lepiej zrozumieć PR

Starając się przybliżyć tematykę PR, rozłożymy na czynniki pierwsze typy i rodzaje działań oraz podstawowe narzędzia.

Czytaj więcej

Początek współpracy z agencją PR – 6 najczęściej zadawanych pytań

Jak wygląda początek współpracy z agencją PR? Ile kosztuje obsługa? Czy można rozpocząć działania na próbę? Odpowiadamy w naszym materiale.

Czytaj więcej

Informacja prasowa – 13 pytań najczęściej zadawanych przez Klientów

Informacja prasowa to podstawowe narzędzie pracy PR’owców. W jaki sposób napisać i wysłać komunikat? Kto będzie zainteresowany materiałem? O tym piszemy w materiale.

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

5 pytań związanych z obecnością w mediach

Kiedy otrzymasz zaproszenie do telewizji śniadaniowej? Jak zwiększyć liczbę komentarzy eksperckich? O tym piszemy w materiale!

Czytaj więcej

Jak napisać informację prasową o nowym produkcie?

Czytaj więcej

6 pytań o mierzenie efektywności działań PR

Jakie cele będą realizowały działania PR? Czy regularnie będę otrzymywał raport podsumowujący działania? Odpowiadamy na 6 pytań związanych z mierzeniem efektywności działań PR

Czytaj więcej

Działania PR dla firm z branży technologicznej

Nawet najlepsza technologia potrzebuje wsparcia komunikacyjnego. W jaki sposób prowadzić działania wizerunkowe dla podmiotów z branży IT?

Czytaj więcej

5 pytań dotyczących działań wizerunkowych

Jak znaleźć się w raporcie lub rankingu branżowym? Odpowiadamy na 5 najczęściej powtarzających się pytań związanych z kreowaniem wizerunku.

Czytaj więcej

Specyfika działań PR dla branży nieruchomości komercyjnych

Dowiedz się, jak prowadzić komunikację zewnętrzną i wewnętrzną dla nieruchomości komercyjnych oraz jak zarządzać potencjalnym kryzysem.

Czytaj więcej