fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR Calling

Marka osobista – 5 skutecznych cech

Jeff Bezos, twórca i prezes Amazon.com, powiedział kiedyś, że „Marka osobista to to, co ludzie o tobie mówią, gdy wychodzisz z pokoju”. W jaki zatem sposób wpłynąć na opinie innych i wykreować skuteczny, służący Twoim celom profil?

Podstawą stworzenia spójnej marki osobistej są świadome działania i dokładna analiza sytuacji. To na jej podstawie można stworzyć strategię, w której określi się cele, program działania, a także najważniejsze cechy docelowej marki. Oto, na czym powinieneś się skupić podczas kreowania swojego brandu.

Autentyczność

Marka osobista powinna reprezentować Twoje wartości, zatem warto je jednoznacznie zdefiniować i być ich świadomym. Powinno je odzwierciedlać każde działanie, nie tylko w pracy, czy oficjalnych kanałach w mediach społecznościowych, ale także prywatnie. To dzięki temu będziesz odbierany jako autentyczny, a marka jako spójna z rzeczywistością. Jakie cechy warto podkreślać? Te, które stanowią o Tobie nie tylko jak o swoistym „produkcie rynkowym”, ale człowieku, a zatem: empatia, kreatywność czy pragnienie odniesienia sukcesu.

Adekwatność

Po zdefiniowaniu wartości należy wyselekcjonować z nich te, które najlepiej rezonują z naszym otoczeniem i grupą docelową naszych działań. Warto podzielić je w zależności od działań i celów, na przykład:

  1. jeśli szukasz nowej pracy, lub zależy nam awansie należy zastanowić się, które wartości są cenione w organizacji
  2. jeśli jesteś doradcą określ, czy demonstrujesz te wartości, których szuka klient.

Jaki jest sens tego typu działania? Często pomimo posiadania wszystkich niezbędnych kompetencji do wykonywania danej pracy, nowa firma czy też potencjalny klient może zdecydować się na współpracę dopiero, gdy kandydat przekona ich do siebie. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy wyznajecie podobne wartości.

Unikatowość

Na rynku pracy wiele jest osób, które potrafią pracować zespołowo, mają doświadczenie, czy też wykształcenie w danej dziedzinie. By stworzyć rozpoznawalną markę osobistą, zastanów się nad cechami, które Cię wyróżniają. W trakcie definiowania cech, możesz posiłkować się poniższymi pytaniami:

  • Co czyni Cię unikatowym wśród innych specjalistów z branży?
  • Którą z Twoich cech, pasji, specjalizacji jest trudno skopiować?
  • Jakie atrybuty mają potencjał, jeśli chodzi o Twój rozwój w danym sektorze?
  • Która z wartości w życiu zawodowym daje Ci pewność działania?

Trafność

Podczas definiowania marki osobistej warto wybrać jedną cechę, która będzie ją określała. Między innymi dzięki temu nie znikniesz w gąszczu innych specjalistów. Jeśli masz trudność w wyodrębnieniu określenia, zainspiruj się brandy, które doprowadziły do skutecznego zogniskowanie skojarzeń. Google to słowo “szukaj”, a Volvo – “bezpieczeństwo”. Słysząc Starbucks myślisz “kawa” i doskonale wiesz, co pomyślą ludzie na całym globie, gdy usłyszą McDonald’s czy Nike.

Systematyczność

Oczywistym jest, iż zakończenie tworzenia marki osobistej na strategii będzie nieskuteczne.  Jednak nieregularne, doraźne działania będą miały podobny rezultat. Właśnie dlatego tak ważna jest systematyczność, dzięki której krok za krokiem zbudujesz trwałą markę. Możesz np. pisać artykuły do branżowych magazynów co kwartał, raz w tygodniu publikować jakościowy wpis na Linkedinie i raz w miesiącu udzielać eksperckiego komentarza portalom.

W dzisiejszym świecie każdy jest marką, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Poprzez sposób wykonywania pracy czy posiadanie profili w social mediach, dostarczamy informacje, na podstawie których inni budują sobie Twój obraz. Właśnie dlatego warto świadomie wykreować personal branding tak, by skutecznie służył Twoim celom.

Tagi

Powiązane artykuły

Jak prowadzić SEO PR?

Jeśli prowadzisz własną stronę internetową, zapewne słyszałeś o SEO. Jednak czy wiesz, czym jest SEO PR? Na czym polega SEO PR?    

Czytaj więcej

Podcast jako element strategii PR

Podcast jako element skutecznej strategii PR? Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać podcast, jako narzędzie komunikacji.

Czytaj więcej

Po pierwsze: skuteczność!

Jednym z elementów oceny pracy PR-owca jest skuteczność jego działań. Ta skuteczność w dużej mierze zależy od wypracowanych relacji z mediami.

Czytaj więcej

PR w dobie COVID-19

Sporo PR-owców zastanawia się teraz – czy w obliczu powagi wydarzeń i wpływu koronawirusa na polską i globalną gospodarkę – można komunikować inne tematy? Wręcz – czy wypada proponować dziennikarzom tematy zastępcze, niezwiązane z COVID-19 – wiedząc jaki strach i niepewność wzbudza w społeczeństwie obecna kryzysowa sytuacja?

Czytaj więcej

5 powodów, dlaczego warto wziąć udział w konferencji I ❤ Marketing

Czy warto wybrać się na konferencję I love marketing? Odpowiadamy na to arcytrudne pytanie!

Czytaj więcej

W jaki sposób PR może wspierać content marketing? 5 najważniejszych sposobów

Czy PR może wspierać content marketing? Poznaj 5 sposób, dzięki którym skutecznie połączysz te dwie dyscypliny i uzyskasz efekt synergii.

Czytaj więcej

Jak napisać informację prasową i uzyskać maksimum publikacji? Kompendium wiedzy + BONUS

Jak napisać informację prasową? Przygotowaliśmy dla Ciebie obszerny artykuł nt. materiałów prasowych. A na koniec - BONUS!

Czytaj więcej

Pitch letter czy informacja prasowa? Co i kiedy wybrać?

Pitch letter czy informacja prasowa? Sprawdź, którą formę komunikacji z mediami wybrać, aby uzyskać maksimum efektów.

Czytaj więcej

Czym jest Discovery Month?

Jak wygląda pierwszy miesiąc współpracy z PR Calling? Czym jest Discovery Month? Jakie działania przeprowadzi dla Ciebie agencja PR?

Czytaj więcej

Czym różni się PR w start-upie i korporacji?

W naszej branży sami od siebie wymagamy działania z dala od utartych schematów, a naszym celem jest wykreowanie wizerunku. Wizerunku, który będzie nowy i świeży.

Czytaj więcej