fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR dla branży

PR dla branży marketingowej

Firmy z branży marketingowej każdego dnia tworzą działania komunikacyjne dla swoich klientów. Szukają nowych rozwiązań i wdrażają je, by budować rozpoznawalność marek i wspierać sprzedaż. Niestety w przypadku większości z nich powiedzenie „szewc bez butów chodzi” jest bardzo trafne, ponieważ często zapominają o prowadzeniu takich samych działań dla siebie. Jeśli z kolei nie mówią o swoich projektach i nie pokazują swojego „know how” poprzez np. case studies czy pozycjonowanie ekspertów, to pozostają anonimowe. W końcu gdyby Picasso nie podpisywał swoich obrazów, znalibyśmy tylko jego dzieła, a sam twórca nie otrzymałby należytego uznania.

Szeroko rozumiane działania PR są właściwie jedynym sposobem „promocji” dla podmiotów z sektora marketingowego, pozwalającym na zaistnienie w świadomości branży, potencjalnych klientów i pracowników. Ludzie – w większości – chcą pracować w firmach, które w swoim portfolio mają znane marki i fajne projekty. Klienci z kolei w pierwszej kolejności zapraszają do przetargów agencje, których nazwy i realizacje nie są im obce. Zatem celami działań PR są przede wszystkim:

  • zbudowanie lub wzrost świadomości wśród grupy docelowej na temat prowadzonych działań,
  • wzrost rozpoznawalności marki,
  • zbudowanie lub wzmocnienie pozytywnego wizerunku firmy.

Dzięki tym trzem aspektom podmiot ma szansę wzbudzić zainteresowanie potencjalnych pracowników, pozyskać nowych klientów i umocnić swoją pozycję u obecnych.

Jakie zatem działania PR mogą podejmować firmy z branży marketingowej? Specjalnie dla Was zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Media relations

Informacje prasowe – w tym przypadku wyróżniamy tematy, o których mogą mówić wszystkie podmioty i takie, które zwyczajowo są „zarezerwowane” np. tylko dla agencji reklamowych.

Do pierwszego typu zaliczamy notki o:

  • nowych osobach, przy czym sugerujemy, by informować media tylko o ważnych/ strategicznych zmianach w strukturach organizacji (przykład),
  • nowych klientach (przykład),
  • przedłużonej współpracy z obecnymi klientami,
  • wynikach badań, przeprowadzonych przez daną firmę lub na jej zlecenie (przykład),
  • działaniach ważnych z punktu widzenia organizacji – np. uzyskanie certyfikatu czy otwarcie nowego działu (przykład).

W drugiej grupie znajdują się przede wszystkim informacje prasowe dotyczące startu kampanii reklamowych lub zrealizowanych projektów. Tego rodzaju newsy w pierwszej kolejności zarezerwowane są dla klientów firm z branży marketingowej. To właśnie oni najczęściej wysyłają komunikat wymieniając na końcu materiału podmioty, które były zaangażowane w realizację (dziennikarze często też dopytują o te informacje). Jako agencja reklamowa, kreatywna czy SEO, zawsze możemy poprosić o wymienienie nazwy naszej firmy w komunikacie. Jeśli klient nie podejmuje takiego działania, sytuacja wygląda nieco inaczej. Wówczas zazwyczaj notkę tworzy agencja, która przygotowywała strategię i kreacje. Rzadko zdarza się, by tego rodzaju newsy tworzyły domy produkcyjne lub mediowe, chociaż nie można tego wykluczyć.

Case studies – czyli opis przeprowadzonego projektu – od wyzwania, przez pomysł i realizację, po efekty. Studium przypadku to bardzo dobra okazja do pokazania sposobu myślenia firmy i jej podejścia do realizacji działań dla klientów, ale też możliwość pochwalenia się wynikami. W tego typu materiałach powinno się pokazywać najlepsze i najciekawsze realizacje. Jeśli jest taka możliwość – dobrze jest stworzyć wideo case study – z pewnością przyda się też do konkursów. Warto też pamiętać, że te teksty zazwyczaj są publikowane przez media na wyłączność.

Komentarze eksperckie – mogą być tworzone w odpowiedzi na zapytania mediów lub jako samodzielne materiały. W tym drugim przypadku wysyła się je do wybranych dziennikarzy z założeniem, że prawdopodobnie będą poruszać daną tematykę w najbliższym czasie i wówczas wykorzystają tekst. W obu przypadkach komentarze zazwyczaj dotyczą bieżących wydarzeń branżowych. Aby móc realizować tego typu materiały dobrze jest określić na starcie w jakiego rodzaju tematach będą wypowiadać się eksperci firmy, a w jakiego nie – i tu dużo zależy od kultury organizacyjnej firmy, jej charakteru, zasad, itd. Nie ma jednej właściwej drogi, są tylko różne podejścia, np. jedna firma będzie chciała się wypowiadać w tematach politycznych, inna nie. Wątpliwości zawsze dobrze jest skonsultować z ekspertem od komunikacji, który określi potencjalne szanse i zagrożenia.

Artykuły – tutaj mamy duże pole do popisu. Artykuły bowiem mogą dotyczyć przeróżnych tematów i nie są one ekspertom narzucane. Dobrze jest szukać takich, które nie pojawiają się zbyt często w mediach, ponieważ to te najbardziej przyciągają uwagę odbiorców. Jest to świetny sposób, by pokazać wiedzę i sposób myślenia ekspertów.

Wywiady – przyczynkiem do przeprowadzenia wywiadu zazwyczaj jest jakieś wydarzenie po stronie firmy, np. zmiana struktury czy kampania, która zdobyła wiele nagród. Może to też być sytuacja zewnętrzna, np. na początku pandemii dziennikarze rozmawiali z osobami z różnych sektorów na temat tego, jak sobie poradziły w zaistniałej sytuacji. Redakcje prowadzą też cykle wywiadów i/lub ankiet dotyczących różnych obszarów, w których można uplasować ekspertów.

Ten typ publikacji jest dobrym sposobem na pokazanie „ludzkiej” twarzy organizacji. Dodatkowo w wywiadach można powiedzieć dużo więcej o firmie i sposobie jej funkcjonowania, niż np. w artykule czy wypowiedzi.

Trzy ostatnie typy materiałów zaliczamy do kategorii „expert positioning”, ponieważ pozwalają na pozycjonowanie ekspertów w mediach.

Social Media

W przypadku agencji najlepiej sprawdzają się Facebook i LinkedIn. Wpisy mogą wówczas dotyczyć tematów takich, jak wcześniej wymienione przy informacjach prasowych, ale też nominacji i nagród w konkursach, nowych osób na trochę niższych stanowiskach, personalnych sukcesów zespołu, np. uzyskanie certyfikatu DIMAQ, a także pokazywać codzienne życie firmy.

Można też oczywiście prowadzić Instagrama. Ta forma najlepiej sprawdzi się jednak w przypadku studiów designu czy agencji eventowych, ponieważ w Instagramie chodzi o ładne obrazki, a studiom i eventom ładnych obrazków nie powinno zabraknąć. Dużo trudniej będzie prowadzić ten kanał, jeśli nie dysponujemy graficznym contentem. Jeśli jednak zależy nam na nim to najlepiej byłoby dedykować go działaniom employer brandingowym i zamieszczać tam zdjęcia z eventów firmowych, z biura, podczas pracy – to wszystko, co pokazuje fajne inicjatywy i atmosferę.

Niezależnie jednak od tego na który kanał się zdecydujemy, powinniśmy na początku określić co chcemy w nim zamieszczać, z jaką częstotliwością, w jaki sposób i kto będzie się tym zajmował.

Konkursy branżowe

Konkursy to co prawda droga zabawa i nie chodzi tu tylko o koszt zgłoszeń czy gali, ale też o wideo case study i roboczogodziny zespołu tworzącego zgłoszenie. Inwestycja ta jednak zwraca się z nawiązką podczas przetargów, szczególnie jeśli mamy na koncie statuetki potwierdzające wybitne efekty naszych działań.

Pamiętaj jednak, że nie zawsze i nie w każdym konkursie warto brać udział, a także nie z każdym projektem. To działanie musi być dobrze przemyślane. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – zawsze dobrze zapytać kolegów i koleżanki z branży z nagrodami na koncie lub zwrócić się do agencji PR, która we wszystkim doradzi i poprowadzi cały proces zgłoszeniowy.

Na naszym rodzimym rynku projekty możemy zgłaszać m.in. do: Effie Awards, KTR, Kreatury, Złotych Spinaczy, MIXX Awards, MP Power Awards czy Golden Arrow.

Konferencje i inne wydarzenia

Jest to możliwość nie tylko do pokazania swojego know how i zaprezentowania ekspertów, ale też sposobność do networkingu, a co za tym idzie – potencjalnych działań new businessowych. Ważne, by nie pojawiać się na wszystkich możliwych wydarzeniach, ale tylko na tych, gdzie faktycznie mamy okazję poznać osoby z naszej grupy docelowej i tych, które swoją tematyką wpisują się w zakres działalności firmy. I oczywiście – są prestiżowe. Co nie znaczy, że wszystkie mniej prestiżowe wydarzenia są złe – jeśli szukamy młodych talentów, dobrze jest pokazywać się na wydarzeniach organizowanych przez uczelnie lub organizacje z nimi związane.

Komunikacja wewnętrzna

Obszar szczególnie istotny w przypadku dużych podmiotów. Podstawowym narzędziem jest newsletter wewnętrzny – pozwala wszystkim osobom w firmie być na bieżąco z realizowanymi projektami, nowymi osobami i zmianami w firmie. Newsletter zapewnia też tematy do rozmów podczas obiadu czy kawy – szczególnie z nowymi osobami: „Widziałam, że pracowałaś w agencji X, mój znajomy tam pracuje…”. 😉

Jakie media?

W przypadku podmiotów z branży marketingowej, szczególnie jeśli jest to początek działań PR, będą to głównie media marketingowe, takie jak: Media i Marketing Polska, Press, WirtualneMedia.pl, Proto.pl, NowyMarketing.pl, Marketer+, Marketing w Praktyce. Jednak trzeba pamiętać, że każdy z tytułów ma trochę inną charakterystykę i w związku z tym należy zwracać się z do dziennikarzy z tematami dopasowanymi do danego medium, a także – nie wszędzie powinniśmy wysłać informacje prasowe. Jeśli natomiast podmiot jest dobrze znany w branży lub w przypadku wybranych tematów bazę można (a nawet trzeba) poszerzyć o tytuły biznesowe, FMCG czy inne.

Na własną rękę czy z agencją PR?

Firmy marketingowe mogą oczywiście prowadzić działania na własną rękę. Jednak wówczas zazwyczaj komunikacja nie jest regularna i wiele ważnych kwestii umyka – brakuje czasu na tego typu działania, bo projekty klienckie są ważniejsze. Dobrze więc wówczas zatrudnić osobę, która będzie odpowiedzialna tylko za ten obszar lub oddać go w ręce agencji. W tym drugim przypadku – zapraszamy do kontaktu. 😉

Tagi

Powiązane artykuły

5 powodów, dlaczego warto wziąć udział w konferencji I ❤ Marketing

Czy warto wybrać się na konferencję I love marketing? Odpowiadamy na to arcytrudne pytanie!

Czytaj więcej

Biuro prasowe – 5 błędów, które można szybko naprawić

Agencja PR stworzyła Twojej firmie biuro prasowe, ale masz wrażenie, że nie spełnia ono swojej funkcji? Przemyśl, czy na pewno przy jego tworzeniu nie popełniono błędów.

Czytaj więcej

Agencja PR – jak znaleźć taką, która najlepiej wypromuje Twój biznes?

Z roku na rok, coraz więcej firm podejmuje współpracę z agencjami PR. I, choć na rynku jest ich wiele, wybór wciąż wydaje się trudny - w końcu zamierzamy powierzyć komuś swój wizerunek!

Czytaj więcej

5 powodów, przez które media nie publikują informacji prasowych

Informacja prasowa jest dla PR-owca jednym z podstawowych narzędzi, służących do kontaktu z mediami.

Czytaj więcej