fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Pytania do agencji

6 pytań o mierzenie efektywności działań PR

Czy działania PR przełożą się na wzrost sprzedaży mojej firmy? Jak mierzona jest efektywność oraz jak będą raportowane kolejne realizacje? Te pytania bardzo często otrzymujemy przede wszystkim od Klientów, z którymi rozpoczynamy współpracę. I wcale nas to nie dziwi – każda z agencji PR ma własny sposób mierzenia efektywność swoich działań. W jaki sposób w PR Calling podchodzimy do tych kwestii? Między innymi o tym piszemy w kolejnym materiale z cyklu #6pytandoagencjiPR. Zachęcamy do lektury!

Jakie cele będą realizowały działania PR?

Działania PR przede wszystkim odpowiadają na cele komunikacyjne – wzrost świadomości marki czy obecność w wybranych mediach. Mogą również wesprzeć realizację celów biznesowych – wzmocnienie wizerunku marki na rynku sprawi, że staniemy się rozpoznawalni w branży, co może realnie wpłynąć na liczbę zleceń czy zapytań, a w konsekwencji na osiągane wyniki sprzedażowe czy cele biznesowe.

Czy działania PR przełożą się na wzrost sprzedaży?

To jedno z częściej zadawanych pytań przez klientów. PR jest jednym z narzędzi wpływających na budowanie wizerunku marki, co może przełożyć się na wzrost sprzedaży. Natomiast mierzenie „twardych efektów” działań PR nie jest niestety możliwe. Jeśli jednak w czasie ich prowadzenia obserwujemy wzrost sprzedaży to zapewne miały na ten fakt pośredni wpływ.

Skąd będę wiedział, że ruch na stronie jest skutkiem działań PR?

Niestety nie ma wskaźników, które jednoznacznie mówiłyby, że zwiększony ruch na stronie jest skutkiem działań PR. Jednak, w niektórych przypadkach możemy to określić np. jeżeli w artykule zostanie umieszczony aktywny link, wtedy w Google Analytics będziemy mogli zobaczyć liczbę przejść z konkretnego źródła. Możemy również na bieżąco sprawdzać statystyki na stronie np. w ciągu 7 dni od wysłania informacji prasowej. Jednak w takim przypadku, nie będziemy mieli 100% pewności, że to właśnie działania PR przyczyniły się do wzrostu ruchu – zazwyczaj firmy prowadzą szereg zabiegów marketingowych, które również wpływają na wzrost popularności, dlatego przypisanie liczby wejść na stronę jako konsekwencję konkretnego działania nie jest możliwe.

W jaki sposób będzie mierzona efektywność działań?

W PR Calling stosujemy wskaźnik jakościowy publikacji – PR Indicator. Metoda pozwala ocenić ile warta jest dana publikacja w skali od -10 do 10 na podstawie takich parametrów, jak:

  • publikacja w mediach w podziale na TOP czy też Tier 1, 2 i 3,
  • typ publikacji – wywiad/ wypowiedź ekspercka, informacja prasowa, wzmianka,
  • częstotliwość występowania nazwy klienta w materiale,
  • wydźwięk – negatywny, pozytywny, neutralny,
  • czy jest cytat klienta?

Wypowiedź ekspercka w ogólnopolskim dzienniku uzyska 10 punktów. Informacja prasowa zamieszczona na stronie, gdzie można samemu dodawać materiały otrzyma 5-6 punktów. Z kolei materiał o wydźwięku negatywnym przyniesie nam punkty ujemne. Na koniec miesiąca czy okresu, w którym prowadzimy działania średnia ocena publikacji pozwoli określić efekty działań PR pod kątem jakościowym.

Innym wskaźnikiem jest PR Coverage, czyli procent obecności danej firmy w mediach z listy tier 1 i 2 względem wszystkich publikacji z danego miesiąca. Natomiast Top Media Coverage pokazuje do ilu kluczowych tytułów dotarliśmy w badanym okresie – w PR Calling mierzymy ten wskaźnik raz na kwartał.

Na początku każdej współpracy z Klientem ustalamy indywidualną listę redakcji w skali od 1 do 3, gdzie:

  • Tier 1 – najważniejsze media,
  • Tier 2 – media istotne, jednak mniej niż powyższe,
  • Tier 3 – media o najmniejszej istotności.

Następnie określamy cele do realizacji – jaki procent publikacji będą stanowiły te w mediach TOP na tle wszystkich mediów. Takie zestawienie to podstawa do planowania działań PR dla danego podmiotu.

Przy określaniu efektywności działań PR dobrze też wykorzystywać procentowy udział publikacji w podziale na typ mediów. Metoda ta pokaże, jak często ukazują się publikacje na nasz temat w prasie, na portalach (w tym blogach) oraz w RTV (radio, tv).

Czy regularnie będę otrzymywał raport podsumowujący działania?

To zależy od agencji. W PR Calling realizujemy raporty tygodniowe, miesięczne, a także podsumowujące, po wykonaniu projektu np. organizacji konferencji. Ponadto na bieżąco informujemy klientów o efektach naszych działań np. po wysyłce informacji prasowej. Update przesyłamy co kilka godzin, a zawsze pod koniec dnia podsumowanie pozyskanych publikacji.

Czy działania PR spowodują, że wzrośnie mi liczba fanów na Facebooku?

PR ma na celu wzmocnienie wizerunku danej firmy. W wyniku działań komunikacyjnych na Facebooku możemy publikować więcej treści – promować informacje prasowe, komentarze eksperckie czy wydarzenia, w których bierzemy udział jako sponsorzy, partnerzy lub prelegenci. Te wszystkie elementy mogą spowodować, że nasz profil będzie się lepiej pozycjonował i prawdopodobnie pozyska nowych obserwujących.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałym artykułami z cyklu #pytaniadoagencjiPR:

Tagi

Powiązane artykuły

Jak mierzyć efekty działań PR?

Czytaj więcej

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej

Jak pozycjonować ekspertów firmy?

Maria Rotkiel często pojawia się w mediach jako ekspertka w dziedzinie psychologii, prof. Jerzy Bralczyk zawsze komentuje tematy związane z językoznawstwem, a dr Paweł Grzesiowski udziela ostatnio wielu wywiadów w kontekście epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej

Jak PR może wesprzeć employer branding?

Czytaj więcej

Najczęstsze błędy językowe Polaków

Dziennie w sieci popełniamy aż 14 188 błędów językowych. Jakie są najczęstsze i co zrobić, żeby było ich jak najmniej?

Czytaj więcej

Multitasking w pracy PR-owca

Multitasking w pracy PR-owca musi iść w parze z dobrą organizacją czasu - tylko wówczas wielozadaniowość oznacza efektywność.

Czytaj więcej