fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PR Calling

6 pytań o mierzenie efektywności działań PR

Czy działania PR przełożą się na wzrost sprzedaży mojej firmy? Jak mierzona jest efektywność oraz jak będą raportowane kolejne realizacje? Te pytania bardzo często otrzymujemy przede wszystkim od Klientów, z którymi rozpoczynamy współpracę. I wcale nas to nie dziwi – każda z agencji PR ma własny sposób mierzenia efektywność swoich działań. W jaki sposób w PR Calling podchodzimy do tych kwestii? Między innymi o tym piszemy w kolejnym materiale z cyklu #6pytandoagencjiPR. Zachęcamy do lektury!

Jakie cele będą realizowały działania PR?

Działania PR przede wszystkim odpowiadają na cele komunikacyjne – wzrost świadomości marki czy obecność w wybranych mediach. Mogą również wesprzeć realizację celów biznesowych – wzmocnienie wizerunku marki na rynku sprawi, że staniemy się rozpoznawalni w branży, co może realnie wpłynąć na liczbę zleceń czy zapytań, a w konsekwencji na osiągane wyniki sprzedażowe czy cele biznesowe.

Czy działania PR przełożą się na wzrost sprzedaży?

To jedno z częściej zadawanych pytań przez klientów. PR jest jednym z narzędzi wpływających na budowanie wizerunku marki, co może przełożyć się na wzrost sprzedaży. Natomiast mierzenie „twardych efektów” działań PR nie jest niestety możliwe. Jeśli jednak w czasie ich prowadzenia obserwujemy wzrost sprzedaży to zapewne miały na ten fakt pośredni wpływ.

Skąd będę wiedział, że ruch na stronie jest skutkiem działań PR?

Niestety nie ma wskaźników, które jednoznacznie mówiłyby, że zwiększony ruch na stronie jest skutkiem działań PR. Jednak, w niektórych przypadkach możemy to określić np. jeżeli w artykule zostanie umieszczony aktywny link, wtedy w Google Analytics będziemy mogli zobaczyć liczbę przejść z konkretnego źródła. Możemy również na bieżąco sprawdzać statystyki na stronie np. w ciągu 7 dni od wysłania informacji prasowej. Jednak w takim przypadku, nie będziemy mieli 100% pewności, że to właśnie działania PR przyczyniły się do wzrostu ruchu – zazwyczaj firmy prowadzą szereg zabiegów marketingowych, które również wpływają na wzrost popularności, dlatego przypisanie liczby wejść na stronę jako konsekwencję konkretnego działania nie jest możliwe.

W jaki sposób będzie mierzona efektywność działań?

W PR Calling stosujemy wskaźnik jakościowy publikacji – PR Indicator. Metoda pozwala ocenić ile warta jest dana publikacja w skali od -10 do 10 na podstawie takich parametrów, jak:

  • publikacja w mediach w podziale na TOP czy też Tier 1, 2 i 3,
  • typ publikacji – wywiad/ wypowiedź ekspercka, informacja prasowa, wzmianka,
  • częstotliwość występowania nazwy klienta w materiale,
  • wydźwięk – negatywny, pozytywny, neutralny,
  • czy jest cytat klienta?

Wypowiedź ekspercka w ogólnopolskim dzienniku uzyska 10 punktów. Informacja prasowa zamieszczona na stronie, gdzie można samemu dodawać materiały otrzyma 5-6 punktów. Z kolei materiał o wydźwięku negatywnym przyniesie nam punkty ujemne. Na koniec miesiąca czy okresu, w którym prowadzimy działania średnia ocena publikacji pozwoli określić efekty działań PR pod kątem jakościowym.

Innym wskaźnikiem jest PR Coverage, czyli procent obecności danej firmy w mediach z listy tier 1 i 2 względem wszystkich publikacji z danego miesiąca. Natomiast Top Media Coverage pokazuje do ilu kluczowych tytułów dotarliśmy w badanym okresie – w PR Calling mierzymy ten wskaźnik raz na kwartał.

Na początku każdej współpracy z Klientem ustalamy indywidualną listę redakcji w skali od 1 do 3, gdzie:

  • Tier 1 – najważniejsze media,
  • Tier 2 – media istotne, jednak mniej niż powyższe,
  • Tier 3 – media o najmniejszej istotności.

Następnie określamy cele do realizacji – jaki procent publikacji będą stanowiły te w mediach TOP na tle wszystkich mediów. Takie zestawienie to podstawa do planowania działań PR dla danego podmiotu.

Przy określaniu efektywności działań PR dobrze też wykorzystywać procentowy udział publikacji w podziale na typ mediów. Metoda ta pokaże, jak często ukazują się publikacje na nasz temat w prasie, na portalach (w tym blogach) oraz w RTV (radio, tv).

Czy regularnie będę otrzymywał raport podsumowujący działania?

To zależy od agencji. W PR Calling realizujemy raporty tygodniowe, miesięczne, a także podsumowujące, po wykonaniu projektu np. organizacji konferencji. Ponadto na bieżąco informujemy klientów o efektach naszych działań np. po wysyłce informacji prasowej. Update przesyłamy co kilka godzin, a zawsze pod koniec dnia podsumowanie pozyskanych publikacji.

Czy działania PR spowodują, że wzrośnie mi liczba fanów na Facebooku?

PR ma na celu wzmocnienie wizerunku danej firmy. W wyniku działań komunikacyjnych na Facebooku możemy publikować więcej treści – promować informacje prasowe, komentarze eksperckie czy wydarzenia, w których bierzemy udział jako sponsorzy, partnerzy lub prelegenci. Te wszystkie elementy mogą spowodować, że nasz profil będzie się lepiej pozycjonował i prawdopodobnie pozyska nowych obserwujących.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałym artykułami z cyklu #pytaniadoagencjiPR:

Tagi

Powiązane artykuły

Prowadzenie działań PR dla branży logistycznej

Jak prowadzić działania PR dla klientów z branży logistycznej? Z jakich narzędzi korzystać? Jak komunikować się z biznesem, a jak z konsumentem?

Czytaj więcej

Etyka w public relations. Czego nie robić i gdzie szukać wskazówek?

Czytaj więcej

Public relations od podstaw. Trzy filary pozwalające lepiej zrozumieć PR

Starając się przybliżyć tematykę PR, rozłożymy na czynniki pierwsze typy i rodzaje działań oraz podstawowe narzędzia.

Czytaj więcej

Początek współpracy z agencją PR – 6 najczęściej zadawanych pytań

Jak wygląda początek współpracy z agencją PR? Ile kosztuje obsługa? Czy można rozpocząć działania na próbę? Odpowiadamy w naszym materiale.

Czytaj więcej

Informacja prasowa – 13 pytań najczęściej zadawanych przez Klientów

Informacja prasowa to podstawowe narzędzie pracy PR’owców. W jaki sposób napisać i wysłać komunikat? Kto będzie zainteresowany materiałem? O tym piszemy w materiale.

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

5 pytań związanych z obecnością w mediach

Kiedy otrzymasz zaproszenie do telewizji śniadaniowej? Jak zwiększyć liczbę komentarzy eksperckich? O tym piszemy w materiale!

Czytaj więcej

Jak napisać informację prasową o nowym produkcie?

Czytaj więcej

6 pytań o mierzenie efektywności działań PR

Jakie cele będą realizowały działania PR? Czy regularnie będę otrzymywał raport podsumowujący działania? Odpowiadamy na 6 pytań związanych z mierzeniem efektywności działań PR

Czytaj więcej

Działania PR dla firm z branży technologicznej

Nawet najlepsza technologia potrzebuje wsparcia komunikacyjnego. W jaki sposób prowadzić działania wizerunkowe dla podmiotów z branży IT?

Czytaj więcej