fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

PRowy miszmasz

Multitasking w pracy PR-owca

Praca specjalisty ds. PR to wiele różnych zadań, wymagających pełnego zaangażowania, kreatywności, wiedzy fachowej o branżach klientów, których wspieramy, a przy tym często podejmowania natychmiastowych decyzji. To właśnie dlatego, w branży docenia się wielozadaniowość – na czym polega i jak zadbać o to, aby szła w parze z efektywnością?

Multitasking (inaczej wielozadaniowość) to termin, którego po raz pierwszy użyto w 1965 r. w odniesieniu do opisu właściwości komputera wyprodukowanego przez firmę IBM. I właśnie w tych źródłach należy szukać jego prawdziwego znaczenia.

Okazuje się bowiem, że komputer w momencie, kiedy słuchamy muzyki, ściągamy pliki, instalujemy aktualizację i jednocześnie szukamy informacji w wyszukiwarce, wcale nie wykonuje tych wszystkich czynności jednocześnie. System operacyjny działa tak, że procesor poświęca określony czas na daną operację, tak by po chwili przełączyć się na kolejną. Inaczej mówiąc – sprytnie dobiera czas koncentrowania się na jednym zadaniu, sprawiając wrażenie, że nad wszystkimi pracuje jednocześnie.

Dokładnie tak samo powinien wyglądać ten proces w pracy człowieka – nie chodzi o to, aby wykonywać wszystko na raz, a właśnie odpowiednio zarządzać czasem i płynnie „przełączać się” z jednej aktywności na drugą.

Wiele zadań, jeszcze więcej efektywności

Badania potwierdzają, że wielozadaniowość interpretowana jako robienie wszystkiego na raz, nie przynosi oczekiwanych efektów – wykonując więcej niż jedną rzecz równocześnie ludzie popełniają średnio 40% więcej błędów i przeznaczają na to 50% więcej czasu niż potrzebowaliby, robiąc każdą po kolei. Wynika to z tego, że pracując nad kilkoma zadaniami jednocześnie, czujemy się bardziej zmęczeni i rozkojarzeni. To z kolei przekłada się na mniejszą uważność oraz niższą odporność na nowe bodźce, takie jak kolejny telefon czy mail.

Okazuje się więc, że angażowanie się w wiele czynności na raz to pułapka nieefektywności. Bardziej chodzi o umiejętne zorganizowanie czasu pracy.

PR-owcy: mistrzowie multitaskingu

Organizacja śniadania prasowego dla firmy z branży nowych technologii, pisanie informacji prasowej o nowym produkcie klienta z sektora finansowego, aranżowanie wywiadu z prezesem firmy, praca nad prezentacjami przetargowymi, a do tego przez cały dzień „zadania w tle”, czyli: bieżący kontakt z dziennikarzami, odpisywanie na maile i moderacja dyskusji w mediach społecznościowych.

To nie jest opis zakresu usług całej naszej agencji, a często rozkład dnia tylko jednego specjalisty. Co więcej, w pracy PR-owca zadań jest nie tylko dużo, ale wszystkie wymagają pełnego skupienia, ponieważ każde dotyczy dość wrażliwego obszaru, jakim jest budowanie i utrzymywanie relacji z otoczeniem zewnętrznym.

Dlatego, dobry PR-owiec to także mistrz efektywnego multitaskingu – musi poradzić sobie z wieloma obowiązkami, ale nie może wypełniać wszystkich jednocześnie i ryzykować rozkojarzeniem. To trudne, ale możliwe do wypracowania – warto zacząć od trzech podstawowych zasad efektywnej wielozadaniowości:

1. Po pierwsze: należy planować każdy dzień – można przy tym skorzystać z darmowych (przynajmniej w wersji podstawowej) narzędzi online, takich jak np. Asana, czy Trello, ale zwykła kartka, czy Excel z oznaczeniem zadań kolorami, wskazującymi na stopień pilności i status wykonania również się sprawdzą.

2. Po drugie: układając harmonogram dnia trzeba uwzględnić swój własny tryb pracy, tj. zaobserwować, kiedy mamy najwięcej energii i na ten moment zaplanować najbardziej wymagające tematy – nie dla wszystkich z nas będzie to poranek.

3. Po trzecie: realizując ułożony plan należy unikać rozpraszaczy. Może w tym pomóc technika Pomodoro, nazwana tak od kuchennego minutnika w formie pomidora, którego Francesco Cirillo – autor metody – używał w swoich pierwszych eksperymentach. Technika Pomodoro zakłada podział pracy na 25-minutowe sekcje, tzw. pomodori, podczas których koncentrujemy się tylko na jednym zajęciu – do tego stopnia, żeby nie zwracać uwagi nawet na powiadomienia przychodzące na telefonie czy nowe maile.

Podsumowując, multitasking w pracy PR-owca nie oznacza zajmowania się wieloma rzeczami w tym samym czasie. Chodzi o sprytne planowanie dnia i tasków – tak, aby móc płynnie przechodzić pomiędzy różnymi projektami. Obserwując pracę PR-owca z zewnątrz można mieć wrażenie, że musi on niejako „skakać” po tematach – raz być ekspertem w jednym obszarze, by zaraz pojawić się w tej samej roli w drugim. I rzeczywiście tak jest, ale to tylko pozorny chaos – w istocie jest to misternie ułożony i konsekwentnie realizowany plan dnia.

Właściwie wychodzi na to, że jesteśmy trochę jak wspomniane komputery, które potrafią sprytnie przełączyć się z jednego zadania na drugie. Od razu zaznaczamy – dla wszystkich tych, którzy wpadliby na pomysł, aby do PR zatrudnić komputery: pamiętajmy, że konieczność dobrego zarządzania czasem to tylko jeden z wyznaczników w naszej branży! Podstawa to wciąż budowanie i utrzymywanie relacji. A tego komputery (jeszcze) nie potrafią, prawda? Dopóki się nie nauczą, zapraszamy do kontaktu!

Tagi

Powiązane artykuły

PR dla branży Venture Capital

Kompleksowy przewodnik o PR dla funduszy VC. Dowiedz się, jak budować wizerunek, przyciągać startupy i zwiększać widoczność na rynku.

Czytaj więcej

LinkedIn – dlaczego jest ważny pod kątem kreowania wizerunku eksperta?

LinkedIn ma ponad 830 mln użytkowników globalnie. Dowiedz się, jak wymieniona platforma wspiera budowanie profesjonalnego wizerunku online!

Czytaj więcej

Ile kosztuje promocja raportu?

Sprawdź, ile kosztuje promocja raportu i jakie elementy warto uwzględnić w kampanii, aby zwiększyć rozpoznawalność firmy.

Czytaj więcej

PR dla branży HR

Jak działania PR wspierają firmy z branży HR w B2B? Odbiorcy, narzędzia, media, strategie oraz przykłady działań w komunikacji i promocji w HR.

Czytaj więcej

Jak mierzyć efekty działań PR?

Czytaj więcej

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej