Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych? Nie, ale ze względu na specjalistyczny język, powagę tematów i szybko zmieniające się otoczenie regulacyjne, bardzo dużo wymaga od konsultanta, który zajmuje się dbaniem o jej wizerunek. W zależności od specyfiki działalności firmy świadczącej usługi finansowe, komunikowane tematy mogą dotyczyć zarówno sprawozdań finansowych, zmian zarządczych, ale też zarządzania ryzykiem rynkowym, zastosowania sztucznej inteligencji i robotyzacji, postępującej w branży cyfryzacji, aż po tematy produktowe czy poradnikowe i edukacyjne konsumentów. Zakres merytoryczny może być bardzo szeroki – na co zwrócić uwagę, prowadząc działania komunikacyjne w branży finansowej?
Funkcjonowanie przedsiębiorstw świadczących usługi finansowe, jak i działanie całego systemu finansowego, opiera się na zaufaniu. Dlatego tak ważna jest tu odpowiednia reputacja i wizerunek – firmy w branży finansowej muszą zabierać głos w mediach tradycyjnych i społecznościowych.
Zanim przejdziemy do określenia działań wizerunkowych możliwych do zrealizowania dla podmiotu działającego w branży finansowej, zacznijmy od wskazania, że nie mamy na myśli wyłącznie instytucji finansowych określonych kodeksem spółek handlowych, do których należą m.in. banki, fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń, domy maklerskie, towarzystwa czy fundusze emerytalne. Przykłady działań, które za chwilę omówimy, może z powodzeniem realizować każda inna organizacja działająca w sektorze finansowym – dojrzały fintech, jak i startup.
Dla kogo budujemy przekaz?
Zakres działań i podejmowana tematyka będzie zróżnicowana i zależna od tego, kim będzie nasza grupa docelowa – B2B, B2C czy też B2B2C, jednak komunikacja będzie w głównej mierze ukierunkowana na:
- z jednej strony uświadomienie klientom potrzeb, które zostaną zaspokojone poprzez konkretne produkty lub rozwiązania oferowane przez firmę,
- z drugiej budowanie reputacji danej marki oraz zaufania konsumentów, odniesienie się do całokształtu działalności danej instytucji.
Media relations
Informacje prasowe to jedno z najczęściej wykorzystywanych sposobów na poinformowanie opinii społecznej o ważnych wydarzeniach „z życia” naszej firmy i branży. Komunikaty mogą dotyczyć m.in.:
- trendów, prognoz rynkowych, kierunków rozwoju (np. oddziaływanie czynników makroekonomicznych na działalność banku, wpływ Covid-19 na sektor finansowy, zmieniająca się rola dyrektora finansowego, zmieniające się zwyczaje płatnicze Polaków etc.),
- informacji korporacyjnych (np. wyniki finansowe, podsumowania kwartalne, zmiany personalne)
- nowych produktów czy oferowanych rozwiązań (np. rewolucja na rynku finansowania dla firm)
Inną kategorią mogą być materiały poradnikowe, w których edukujemy konsumentów w zakresie specyfiki naszych działań (np. odpowiedzialność finansowa Polaków – jak oszczędzać, tworzenie poduszki finansowej – od czego zacząć, kredyt hipoteczny – to trzeba wiedzieć).
Pozycjonowanie eksperckie
Zaangażowanie kierownictwa wyższego szczebla w komunikację jest w branży finansowej niezbędne – specjaliści muszą być widoczni i… dostępni. Komentarze eksperckie mogą być tworzone w odpowiedzi na zapytania redakcyjne, ale szczególnie ważne jest proaktywne działanie – to od nas w dużej mierze zależy narracja materiałów publikowanych przez media.
Gdy nasza firma stworzy innowacyjne rozwiązanie lub produkt, opracuje interesujący raport czy zmieni model zarządzania, możemy zastanowić się nad zaaranżowaniem wywiadu z osobą zarządzającą firmą lub wybranym ekspertem, którzy w rozmowie z dziennikarzem oprócz tego, że zaprezentują firmę w pozytywnym świetle, to pokażą również jej „ludzką” stronę.
Raport branżowy
Kolejnym narzędziem, które świetnie sprawdza się w komunikacji, są wszelkiego rodzaju badania i opracowywane na ich podstawie raporty. Badanie, koniecznie na reprezentatywnej próbie, warto przeprowadzić we współpracy z wybraną agencją badawczą. Wyniki badania, przedstawione w formie krótszego lub dłuższego raportu, cieszą się zazwyczaj dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród dziennikarzy biznesowych – komunikaty prasowe oparte na danych i liczbach potrafią „żyć” w mediach przez długie miesiące.
Jeśli nasza firma nie ma możliwości (a najczęściej budżetu) na zlecenie badania, przygotowując materiały prasowe warto posiłkować się raportami np. firm doradczych (Wielka Czwórka pozostaje niewyczerpanym źródłem ciekawych danych, na które można się powołać).
Warto podkreślić, że instytucje finansowe są podmiotami zaufania publicznego i konsumenci coraz częściej oczekują od nich odpowiedzialnego inwestowania i zajmowania stanowiska w kwestiach społecznych, które wykraczają poza ich podstawową działalność (m.in. CSR). Podkreślenie tych aspektów w naszej komunikacji sprawi, że firma będzie odbierana jako wiarygodna i społecznie odpowiedzialna instytucja.
Jakie media?
Na rynku medialnym istnieje kilkaset redakcji, jak wybrać te, do których warto kierować nasze materiały? Jedną z najprostszych metod jest dokonanie selekcji w zależności od tematyki. Osoby wspierające komunikację firm działających w branży finansowej powinny być w stałym kontakcie z dziennikarzami mediów:
- finansowych i fintech (np. Bankier.pl, Money.pl, Obserwatorfinansowy.pl, Parkiet, Cashless.pl, Antyweb.pl, Fintek.pl),
- ogólnoinformacyjnych i biznesowych (np. Rzeczpospolita, Puls Biznesu, Dziennik Gazeta Prawna, Forbes, Wp.pl, Onet.pl, BusinessInsider.pl,).
Jednak w zależności od poruszanego zagadnienia nasze komunikaty możemy przesyłać do mediów handlowych (np. wiadomoscihandlowe.pl, dlahandlu.pl), lifestyle (np. kobieta.dziennik.pl, noizz.pl) czy regionalnych (np. dziennikzachodni.pl, kurierlubelski.pl).
Konferencje i udział w wydarzeniach branżowych
Udział przedstawicieli naszej firmy w konferencjach i wydarzeniach branżowych to okazja do zaprezentowania swoich produktów oraz usług, ale także wzmocnienia wizerunku specjalisty. Eksperci mogą uczestniczyć w spotkaniach, nie tylko jako prelegenci, ale również w charakterze gości – networking sprzyja nawiązywaniu nowych relacji biznesowych.
Na polskim rynku eventowym jest sporo spotkań skierowanych do podmiotów finansowych, jednak nie wszystkie możemy określić jako prestiżowe i cieszące się renomą. Na pewno warto zapoznać się z agendą takich wydarzeń, jak m.in.:
- Europejski Kongres Finansowy (czerwiec),
- Forum Ekonomiczne (wrzesień),
- Europejski Kongres Gospodarczy (wrzesień),
- Warsaw International Banking Summit & Insurance Forum (październik),
- ImpactCEE Finance (listopad),
- konferencje organizowane przez Związek Banków Polskich.
Również nasze przedsiębiorstwo może być organizatorem wydarzenia – firmy działające w branży finansowej często organizują śniadania prasowe, na które zapraszają dziennikarzy oraz osoby zaprzyjaźnione z firmą. Jednak powód zaplanowania takiego wydarzenia musi być naprawdę istotny, m.in.:
- omówienie wyników finansowych,
- prezentacjach innowacyjnych rozwiązań czy produktów,
- przedstawienie wniosków z opracowanego raportu (zobacz jak zorganizowaliśmy śniadanie prasowe połączone z prezentacją raportu o najnowszych trendach w udzielaniu kredytów hipotecznych dla Lendi – Pierwszego Eksperta Kredytowego Online).
Media społecznościowe
W naszej strategii powinniśmy uwzględnić również aktywną komunikację w mediach społecznościowych – dla firm z branży finansowej szczególnie przydatny okaże się LinkedIn i Twitter (B2B), ale często także Facebook (B2C). Jednak pamiętajmy, aby publikowane treści były dostosowane do odbiorców danego kanału. O ile na Facebook’u jest przestrzeń na posty poradnikowe, nieformalny czy humorystyczny język, to na LinkedInie ton wypowiedzi powinien być profesjonalny i ekspercki, a zamieszczane materiały specjalistyczne. Na Twitterze możemy umieszczać najważniejsze informacje dotyczące naszej firmy, komentować bieżące wydarzenia na rynku, być „głosem” firmy zaangażowanym w życie branży.
Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań upewnić się, że obecność firmy w mediach społecznościowych jest przemyślana. Nie sztuką jest założyć konto firmowe na wybranej platformie i zamieszczać treści przypadkowe i nieregularne. Wizerunkowo – takie postępowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Agencja PR – jaką wybrać?
O powodzeniu działań realizowanych dla podmiotów finansowych często decyduje szybkość, czyli gotowość do udzielenie informacji czy pomocy w kontakcie z zarządem. Niezbędna jest również fachowość osoby ds. PR reprezentującej daną firmę, niezależnie czy jest to tzw. inhouse, czy konsultant agencji PR. Wybierając agencję, warto sprawdzić, czy w zespole do współpracy z instytucją znajdują się osoby z doświadczeniem w pracy właśnie na rzecz klientów z branży finansowej. Ważne jest, aby specjalista był na bieżąco z aktualnościami firmy, wszelkimi zmianami i wydarzeniami; monitorował media o przedsiębiorstwie i branży oraz śledził zmieniające się otoczenie regulacyjne. Im głębsze zrozumienie konsultanta PR, tym lepszej porady może on udzielić. Bezpośrednie doświadczenie w sektorze i nabyte dzięki niemu „wyczucie” również będzie na wagę złota.