fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Pytania do agencji

5 pytań związanych z obecnością w mediach

Kiedy otrzymam zaproszenie do telewizji śniadaniowej? Czy mogę wybrać tytuł, w którym pojawi się mój artykuł? Zapewne nie raz i nie dwa specjaliści ds. PR odpowiadali na podobne pytania i objaśniali swoim Klientom zasady funkcjonowania portali, telewizji czy prasy. Dlatego też w kolejnym cyklu z serii Q&A postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie dotyczące obecności w mediach. Zachęcamy do lektury!

Kiedy mogę liczyć na publikację w mediach biznesowych?

Twoja firma może pojawić się w mediach biznesowych na kilka sposobów.

Pierwszym i najbardziej popularnym jest informacja prasowa. Jednak, aby tego rodzaju tytuły były nią zainteresowane musi zawierać ważne oraz konkretne informacje, np. dotyczące wprowadzenia na rynek nowego produktu i/ lub interesujące dane, np. wyniki badań. Nie wysyłaj jednak komunikatu do wszystkich dziennikarzy, jeśli pracujesz w firmie z branży IT, sprawdź kto w wybranych redakcjach zajmuje się tego typu tematami i skontaktuj się tylko z tymi redaktorami.

Druga możliwość to pozycjonowanie ekspertów. Przy tym działaniu warto najpierw skontaktować się z dziennikarzami, którzy poruszają tematy związane z Twoim sektorem i zapytać nad jakimi artykułami obecnie pracują lub jakiego rodzaju ekspertów szukają. Wówczas możesz od razu uzyskać propozycję przygotowania tekstu lub przekazać bio wybranych specjalistów i być może otrzymać zapytanie za jakiś czas.

Trzecia opcja to wywiad. Jest to z pewnością najbardziej prestiżowa forma, ale również najtrudniejsza do zainicjowania. Wywiady bowiem przeprowadza się w wyjątkowych sytuacjach, np. wejście firmy za zagraniczne rynki, zdobycie bardzo prestiżowej nagrody, osiągniecie wysokich wyników finansowych. Są to oczywiście tylko przykłady, czasami pretekstem do rozmowy są również mniejsze sukcesy firmy. Jeśli jednak chcesz, aby przedstawiciel Twojej organizacji udzielił wywiadu prestiżowemu tytułowi biznesowemu, musisz mieć ważny powód. Najlepiej też przez opublikowaniem takiej informacji skontaktować się z dziennikarzem, nakreślić mu temat i umówić się na materiał na wyłączność, który pojawi się w ten sam dzień lub dzień po ogłoszeniu przez firmę newsa.

Czy mogę wystąpić w telewizji śniadaniowej?

To zależy. Jeśli oglądasz programy śniadaniowe to z pewnością zwróciłeś uwagę, że każdy odcinek jest poświęcony określonemu tematowi i wszystkie jego elementy oscylują wokół niego. Często nawiązują do aktualnych wydarzeń, pory roku lub specjalnego dnia w kalendarzu. Mają też elementy stałe, jak rozmowa z gośćmi, gotowanie czy pokazanie jakiegoś miejsca poza studiem. Jeśli więc działalność prowadzonej przez Ciebie firmy wpisuje się w tematykę odcinka lub dysponujesz ekspertem o ugruntowanej pozycji, z danego obszaru to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Pamiętaj jednak, że śniadaniówki przebierają w tego typu propozycjach, więc jest to zadnie trudne i może zająć dużo czasu. Dodatkowo – miej również na uwadze, że z reguły nazwa Twojej firmy nie zostanie wymieniona przy stanowisku eksperta.

Czy mogę liczyć na publikację w wybranym przeze mnie tytule?

Agencja PR nie jest w stanie zagwarantować publikacji w konkretnym medium. Konsultanci mogą skontaktować się z wybraną redakcją i podpytać, jakie informacje są obecnie dla nich interesujące, jednak nawet to może nie zapewnić nam publikacji. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz materiał pojawił się w danym tytule, a redakcja nie jest zainteresowana, możemy rozważyć zakup artykułu sponsorowanego.

Jak możemy sprawić, żeby eksperci z mojej firmy częściej pojawiali się w mediach?

Propozycja pozycjonowania ekspertów powinna zostać zarekomendowana przez agencję PR. Specjaliści ds. komunikacji mają szeroką wiedzę na temat rynku medialnego, dlatego za pomocą odpowiednich narzędzi będą nie tylko potrafili dotrzeć do odpowiednich dziennikarzy, ale również wskażą tematy warte skomentowania.

Natomiast jeżeli nie współpracujesz z agencją PR to pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać jest wybór ekspertów, przygotowanie ich notek bio oraz określenie obszarów merytorycznych. Następnie należy stworzyć listę tytuły, z którymi chcesz współpracować – zacznij od mediów ze swojej branży, a dopiero później nawiąż kontakt z tytułami ogólnoinformacyjnymi czy biznesowymi. W wytypowanych redakcjach wyszukaj dziennikarzy piszących o tematyce związane z Twoją działalnością, przedstaw im swoich ekspertów i zaznacz, że jesteście otwarci na współpracę redakcyjną.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi materiałami:

 

Tagi

Powiązane artykuły

PR dla branży Venture Capital

Kompleksowy przewodnik o PR dla funduszy VC. Dowiedz się, jak budować wizerunek, przyciągać startupy i zwiększać widoczność na rynku.

Czytaj więcej

LinkedIn – dlaczego jest ważny pod kątem kreowania wizerunku eksperta?

LinkedIn ma ponad 830 mln użytkowników globalnie. Dowiedz się, jak wymieniona platforma wspiera budowanie profesjonalnego wizerunku online!

Czytaj więcej

Ile kosztuje promocja raportu?

Sprawdź, ile kosztuje promocja raportu i jakie elementy warto uwzględnić w kampanii, aby zwiększyć rozpoznawalność firmy.

Czytaj więcej

PR dla branży HR

Jak działania PR wspierają firmy z branży HR w B2B? Odbiorcy, narzędzia, media, strategie oraz przykłady działań w komunikacji i promocji w HR.

Czytaj więcej

Jak mierzyć efekty działań PR?

Czytaj więcej

Język inkluzywny w komunikacji – jak go stosować

Czytaj więcej

PR w branży finansowej

Czy prowadzenie PRu dla firmy z branży finansowej jest trudniejsze niż dla innych?

Czytaj więcej

PR-owe ABC dla firm technologicznych

Jak prowadzić działania PR-owe dla firm z branży IT, żeby w pełni wykorzystać potencjał komunikacyjny?

Czytaj więcej

Jak działa agencja PR?

Czytaj więcej

Jak wysłać informację prasową?

Wskazówki i porady, jak dobrze wysłać informację prasową.

Czytaj więcej