fbpx

Ta strona korzysta z plików cookie, możesz przeczytać więcej w naszej Polityce Prywatności. Prosiy również o zapoznianie się z naszą Klauzulą Informacyjną.

Pytania do agencji

Informacja prasowa – 13 pytań najczęściej zadawanych przez Klientów

Informacja prasowa to podstawowe narzędzie pracy PR’owców. W PR Calling każdego tygodnia tworzymy kilka takich materiałów, a w związku z tym otrzymujemy od naszych Klientów szereg różnych pytań ich dotyczących. Dlatego też kolejny artykuł z cyklu Q&A postanowiliśmy poświęcić kwestii informacji prasowych oraz ich wysyłki do mediów. Zachęcamy do lektury.

Kto będzie proponował tematy informacji prasowych?

Propozycje powinny pojawiać się z obu stron. Klient powinien informować agencję m.in. o wszelkich zmianach w firmie czy raportach, które mogą zainteresować dziennikarzy. Z kolei agencja PR, obserwując sytuację w mediach i znając specyfikę firmy – rekomendować tematy, które są aktualne i mają bezpośredni związek z jej działalnością.

Jakie informacje powinny znaleźć się w informacji prasowej, żeby była ciekawa dla dziennikarza?

Nawet najciekawsza informacja prasowa nie spotka się z zainteresowaniem dziennikarza, jeżeli będzie nieaktualna, napisana w sposób niezrozumiały czy z błędami językowymi. Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na te aspekty.

Z doświadczenia możemy powiedzieć, że dla dziennikarzy najciekawsze są konkretne oraz aktualne dane i informacje – wszelkiego rodzaju badania, zmiany strategiczne czy personalne, innowacyjne rozwiązania, itd.

Czy moja informacja trafi do bazy mediów, z którą współpracuję?

Tak, wystarczy przed wysyłką poinformować agencję PR z jakimi mediami i dziennikarzami masz relacje, agencja skontaktuje się z nimi w Twoim imieniu.

Czy przed wysyłką będę mógł zobaczyć bazę mediów?

Tak, przed wysyłką informacji prasowej możesz poprosić agencję o udostępnienie bazy mediów. Otrzymasz ją bez problemu, jednak zapewne będą się w niej znajdować jedynie nazwy redakcji. W PR Calling przed dystrybucją komunikatu akceptujemy spis redakcji z Klientem. Dodatkowo na początku współpracy ustalamy indywidualną listę tytułów w podziale na tiery, gdzie:

  • Tier 1 – najważniejsze media,
  • Tier 2 – media istotne, jednak mniej niż powyższe,
  • Tier 3 – media o najmniejszej istotności.

O tym w jaki sposób następnie wykorzystujemy tę listę przeczytasz tutaj.

Czy mogę wybrać miejsca, w których pojawią się publikacje?

Współpraca agencji z redakcjami ma charakter niekomercyjny. Oznacza to, że media selekcjonują informacje, które chcą opublikować, a w związku z tym wybór miejsc nie jest możliwy. Jednak konsultanci PR rekomendują tytuły, które zapewne będą zainteresowane danym tematem, więc szansa na publikację jest bardzo duża. Możesz również wskazać agencji PR media, które są dla Ciebie szczególnie ważne, dzięki czemu specjaliści uwzględnią je przy tworzeniu bazy. Będą również mogli skontaktować się z dziennikarzami i rozeznać się w ich oczekiwaniach, a następnie podjąć współpracę indywidualną lub zaproponować temat informacji prasowej, którą podane media chętnie zamieszczą.

Kiedy mogę spodziewać się pierwszej publikacji?

Jeżeli temat jest ciekawy to pierwsze materiały powinny pojawić się w mediach w ciągu 2-3 godzin od dystrybucji komunikatu. Jednak warto pamiętać, że nie ma gwarancji dot. określonej liczby publikacji. Może również zdarzyć się, że żadne medium nie będzie zainteresowane informacją – jednak są to wyjątkowe sytuacje, które w PR Calling się nie mają miejsca. 🙂

Ile publikacji pojawi się po wysyłce informacji prasowej?

Trudno przewidzieć konkretną liczbę publikacji – jednak zawsze liczymy, że pojawi się ich jak najwięcej. W PR Calling mamy wiedzę i doświadczenie w kontekście przygotowywania informacji prasowych oraz wiemy, w jaki sposób zainteresować dziennikarzy danym tematem. Jednakże nigdy nie obiecujemy wyników, ponieważ w ostatecznym rozrachunku nie mamy wpływu na to, czy dziennikarz lub redakcja zainteresują się materiałem w danym momencie.

Dlaczego wszystkie publikacja są takie same?

Jeżeli nasz materiał został opublikowany bez żadnych modyfikacji, powinniśmy się cieszyć – oznacza to, że jest on naprawdę dobry, a przekaz dotrze do odbiorców zachowując kluczowe przekazy, czyli te, które są dla nas najważniejsze. Pamiętajmy o tym, że tylko my widzimy 10 takich samych publikacji, jednak zazwyczaj każda z nich dociera do innych osób.

Dlaczego dziennikarz zmienił tytuł lub usunął cytat z informacji prasowej?

To praktyka, do której dziennikarz ma prawo. Redaktor może zmieniać informację prasową, którą mu przesłaliśmy bez konsultacji, ponieważ zgodnie z ustawą o prawie autorskim nie stanowi ona przedmiotu prawa autorskiego. Co to oznacza w praktyce? Dziennikarz może zmienić tytuł, usunąć cytat, a nawet stworzyć własny komunikat na bazie naszej informacji.

Co mam zrobić, jeżeli nie będę miał tematu na informację prasową?

Na początkowym etapie współpracy w agencji PR tworzony jest harmonogram, czyli plan tematów na informacje prasowe. Jeżeli w danej chwili, w firmie nie dzieję się nic, czym można zainteresować dziennikarzy, to konsultanci mogą zaproponować stworzenie innych materiałów – komentarzy eksperckich, pitch letterów czy artykułów.

 

Tagi

Powiązane artykuły

5 pytań związanych z obecnością w mediach

Kiedy otrzymasz zaproszenie do telewizji śniadaniowej? Jak zwiększyć liczbę komentarzy eksperckich? O tym piszemy w materiale!

Czytaj więcej

6 pytań o mierzenie efektywności działań PR

Jakie cele będą realizowały działania PR? Czy regularnie będę otrzymywał raport podsumowujący działania? Odpowiadamy na 6 pytań związanych z mierzeniem efektywności działań PR

Czytaj więcej

5 pytań dotyczących działań wizerunkowych

Jak znaleźć się w raporcie lub rankingu branżowym? Odpowiadamy na 5 najczęściej powtarzających się pytań związanych z kreowaniem wizerunku.

Czytaj więcej

7 pytań dotyczących współpracy z mediami

Jak wygląda współpraca z dziennikarzami? Odpowiadamy na 7 najczęściej powtarzających się pytań związanych z media relations.

Czytaj więcej

Biuro prasowe – 5 błędów, które można szybko naprawić

Agencja PR stworzyła Twojej firmie biuro prasowe, ale masz wrażenie, że nie spełnia ono swojej funkcji? Przemyśl, czy na pewno przy jego tworzeniu nie popełniono błędów.

Czytaj więcej

Agencja PR – jak znaleźć taką, która najlepiej wypromuje Twój biznes?

Z roku na rok, coraz więcej firm podejmuje współpracę z agencjami PR. I, choć na rynku jest ich wiele, wybór wciąż wydaje się trudny - w końcu zamierzamy powierzyć komuś swój wizerunek!

Czytaj więcej

5 powodów, przez które media nie publikują informacji prasowych

Informacja prasowa jest dla PR-owca jednym z podstawowych narzędzi, służących do kontaktu z mediami.

Czytaj więcej